Globální stimuly a P/E poměr podle sektorů
26.4.2021
3 min.
S příchodem koronaviru začaly vlády a centrální banky posilovat ekonomiky různými stimuly. Pět velkých ekonomických regionů napumpovalo za 13 měsíců do března 2021 do svých ekonomik celkem stimuly v objemu 26,8 bilionu USD. Nejvíce svou ekonomiku stimulují Spojené státy americké, které nalily za 13 měsíců do své ekonomiky pomocí fiskálních a monetárních stimulů 12,3 bilionu USD. V eurozóně byl pak tento objem na úrovni 6,8 bilionu USD, Japonsko pak nalilo do své ekonomiky stimuly v objemu 3,8 bilionu USD, Čína 2,6 bilionu USD a Spojené království napumpovalo do své ekonomiky stimuly v objemu 1,3 bilionu USD. V eurozóně a Japonsku dominovaly zejména fiskální stimuly. Pokud se podíváme na objem stimulů k HDP, tak ten měly největší Japonsko, jelikož poměr stimulů k HDP byl na úrovni 74 %, druhý největší objem stimulů k HDP měly USA a to 57 %, eurozóna měla objem stimulů k HDP na úrovni 51 %, Spojené království mělo objem stimulů k HDP na úrovni 46 % a nejnižší objem stimulů k HDP měla Čína na úrovni 18 %.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
P/E poměr podle sektorů: nejdražší jsou technologie
P/E ratio či P/E poměr (cena akcie/zisk na akcii) je ukazatel relativního ocenění akcií, který říká, zda jsou akcie podle určitých kritérií levné nebo drahé. P/E pojednává o tom, jaký násobek čistého zisku na akcii je investor ochoten zaplatit za jednu akcii. P/E poměr můžeme chápat také jako návratnost investice v letech. Pokud má kupříkladu nějaká společnost P/E 17, tak investor je ochotný zaplatit 17x více, než je roční zisk společnosti. Celý poměr tedy říká, kolikrát je cena akcie na trhu vyšší než zisk připadající na jednu akcii.
Masivní stimuly vyhnaly ceny amerických akcií na nová maxima, což se projevilo i na valuacích. Graf níže ukazuje P/E poměr napříč sektory v USA. Nejvyšší P/E poměr má sektor informačních technologií, který je na 35násobku. Samozřejmě v tomto ohledu si musíme uvědomit, že informační technologie mají nejvyšší váhu na hlavních amerických indexech, potažmo na ETF navázané na ně. P/E poměr akciového indexu S&P 500 je na úrovni okolo 25násobku, což působí poněkud skromněji, nicméně je také relativně nadprůměrně ohodnocen. Nejnižší P/E poměr má sektor energií, který je na úrovni 12násobku a pak sektor financí, který má P/E poměr na úrovni 15násobku.
Řada ukazatelů se dostala na rekordně vysoké úrovně. Jak ukazuje následující graf od BofA, tak současný normalizovaný P/E poměr S&P 500 na úrovni 25násobku přináší očekávanou roční návratnost 2 % p.a. v průběhu příštích 10 let.
Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
26.4.2021
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář