Finlord Sněmovna financí

SAAS sektor byl v roce 2020 úspěšný

19.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
SaaS tržby a ohodnocení

SaaS (software as a service) společnosti ukázaly v loňském pandemickém roce svoji odolnost. Celému segmentu rychle rostou tržby a zisky. Na druhé straně ohodnocení sektoru je velmi vysoké a dalo by se říct, že je až přepálené. Do segmentu patří nejenom obrovské nadnárodní společnosti, jako jsou Google, Oracle, SAP, či Adobe, ale i menší firmy jako Corelogic, Asana nebo Box. Jak vypadají stěžejní finanční ukazatele tohoto sektoru v USA?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Růst tržeb je pro SaaS společnosti klíčový

 

V indexu SEG SaaS Index je 99 veřejně obchodovaných společností z amerických burz, viz následující obrázek. Na konci roku 2020 cena akcií prudce stoupla, díky čemuž se zvýšily násobky ohodnocení. Mediánová hodnota indikátoru EV/tržby byla ke konci roku 2020 na úrovni 12,5násobku. Mediánový poměr EV/EBITDA je na úrovni 77,4. Tyto násobky jsou ve srovnání s firmami „staré ekonomiky“ několikanásobně vyšší. Proč? Investoři očekávají další prudký růst tržeb a i zisků. Minulý rok překonal mediánový růst tržeb hranici 20 % a i v nejbližších letech se očekává výrazné zvýšení tržeb. Kvůli rychlé expanzi mají SaaS společnosti vysoké náklady a tím pádem dosahují většinou i čistou ztrátu.

 

SaaS společnosti v USA

 

Distribuce růstu tržeb společností ze sektoru je velmi široká. Růst o méně než 20 % za rok dosáhlo 44 % společností. Naopak růst tržeb o více než 30 % zaznamenalo 30 % společností. V následujícím grafu je i srovnání s růstem před rokem s několika vybraným společnostmi, které uvedené zvýšení dosáhly.

 

SaaS společnosti tržby

[content_control roles=”subscriber,editor,administrator” logged_out=”0″ message=”You don’t have access to this.”]

SaaS: Vyšší růst, vyšší ohodnocení

 

Vyšší ohodnocení společností je typicky spojeno s vyšším růstem tržeb a zisků. Násobek EV/tržby byl u společností s růstem menším než o 10 % pod 8násobkem. Naopak násobek u společností, kterým tržby rostly o více než 40 %, se vyšvihnul nad 34. Před rokem byl u těchto rychle rostoucích firem násobek 17. Investoři jsou tedy ochotní platit za rychle rostoucí společnosti vysokou cenu. To samozřejmě vyvolává otázky, jestli nejsou tyto společnosti extrémně nadhodnocené.

 

SaaS růst tržeb a ohodnocení

 

Investoři jsou také ochotní platit více za společnosti s vysokou hrubou marží. Při hrubé marži méně než 60 % byl násobek EV/tržby na úrovni 7,1. Zde patří kupříkladu Shopify nebo Twilio. Při hrubé marži nad 80 % byl násobek až 18. Tady najdeme kupříkladu společnosti Adobe, MSCI či Hubspot.

 

SaaS ohodnocení a hrubá marže

 

Ještě se můžeme podívat na jednotlivé podsektory. V minulém roce nejrychleji rostly frmy z oblasti komunikace a kolaborace, když mediánové tržby stouply o 31 %. V tomto podsektoru byl ke konci roku dosažen i relativně vysoký násobek EV/tržby na úrovni 17,6násobku. Velmi rychle rostly i společnosti s produkty zaměřenými na IT vývoj/manažment a také společnosti v oblasti podnikového software. Všechny tyto podsektory měly zároveň vysoké ohodnocení.

SaaS podsektory ohodnocení a tržby

 

Z hlediska ohodnocení zůstaly trochu stranou společnosti zaměřené na vývoj bezpečnostních služeb. Navzdory růstu tržeb o 27 % se násobek meziročně snížil na 8,8. Také společnosti zaměřené na niche segmenty trhu (Vertically Focused) mají navzdory růstu tržeb o 21 % ohodnocení dle EV/tržby na úrovni 7,2násobku. Při hledání relativně podhodnocených společností se investoři mohou na tyto dva segmenty zaměřit.

 

Sektor SaaS se rychle vyvíjí. Ceny akcií některých společností raketově rostou. Na druhé straně je v sektoru i řada firem, u kterých investoři prodělávají. Opatrnost při výběru je tedy na místě. I když společnosti dosahují rychlého růstu tržeb a zisků, tak ohodnocení je u řady značně přepálené. Zpomalení růstu tržeb by mohlo vyvolat prudký propad cen akcií.

 

Následující obrázek ukazuje ukazatele pro podsegment „Vertically Focused“. V našich končinách jsou uvedené společnosti celkem neznámé, což je dané tím, že jsou specializované na malý trh. Tento podsegment dosáhl v posledních kvartálech rychlého růstu tržeb i zisků.

 

specializované SaaS finance

 

V budoucnosti bude význam SaaS společností určitě stoupat s tím, jak se ekonomiky digitalizují. Rychlý vývoj segmentu ale znamená také vyšší počet neúspěšných projektů. Pro investory, kteří by chtěli do portfolia zařadit společnosti ze sektoru, je tedy důležitá široká diverzifikace a podrobná analýza ziskového potenciálu. Následný nákup akcií je z technického hlediska velmi jednoduchý. Přístup na burzy umožňuje řada brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
[/content_control] Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS