Zdravotní péče: připravte se na růst nákladů
19.1.2021
7 min.
Kvalitní zdravotní péče je velmi nákladná. Zdražují léky, přístroje či práce zdravotního personálu. Dlouhodobě můžeme pozorovat trend, který je nepříjemný zejména pro důchodce. Ceny za zdravotní péči rostou rychleji, než je obecná inflace. A v nejbližších letech se na tom nic nezmění. Proč? Které zdravotní problémy přináší nejvyšší náklady na léčbu? A kdo tyto náklady zaplatí? Proč zisky zdravotních firem rostou tak stabilně, jak jsme si ukázali v analýze sektorů?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Zdravotní péče zdražuje globálně. Rostoucím cenám nelze uniknout
Následující obrázek ukazuje údaje PwC ohledně meziročního růstu globálních nákladů na zdravotní péči na osobu a scénáře na příští rok. V posledních letech rostly náklady o více než 5 % ročně. Před deseti lety byl růst cen téměř 10 % p.a..
Poradenská společnost Willis Towers Watson poskytuje i podrobnější pohled na růst nákladů a také svůj odhad na rok 2021 podle regionu, viz následující tabulka. Gross cost trend ukazuje hrubý nárůst nákladů. Net cost trend ukazuje nárůst nákladů očištěný o průměrnou inflaci v ekonomice. Můžeme vidět, že inflace ve zdravotní péči je globálně několikanásobně vyšší oproti průměrné inflaci. V USA byl v roce 2020 nárůst nákladů nejpomalejší. Naopak dlouhodobě nejrychlejší nárůst byl loni v Latinské Americe.
Co pro nás znamenají uvedené údaje o růstu nákladů na zdravotní péči? Mladí lidé většinou nepoptávají tolik zdravotní péče jako starší lidé. Ale i když jsme mladí, tak se musíme připravit na nutnost zdravotních výdajů v pozdějším věku. Předpokládejme, že v nejbližších 30 letech bude pokračovat růst nákladů na zdravotní péči o 6 % ročně a obecná inflace bude 2 %. Po 30 letech budou oproti současnosti náklady na zdravotní péči o 474 % vyšší a náklady dle obecné inflace budou o 81 % vyšší oproti současnosti.
Můžeme se podívat i na inflační indexy v ČR, viz následující obrázek. Od roku 1995 se ceny ve zdravotnictví zvedly téměř nejrychleji ze složek inflačního indexu. Rychlejší byla jenom inflace v oblasti bydlení, vody, energií a paliva. Naopak kupříkladu v oblasti odívání a obuvi nastala v ČR deflace, protože ceny jsou v tomto sektoru relativně nižší než v 90. letech.
Když se podíváme do USA, jakožto největší ekonomiky světa, tak zde rostou náklady na zdravotní péči nejrychleji ze složek obecné inflace. Americkým specifikem je prudký růst inflace ve vzdělávání, což v ČR díky převaze státních škol nevidíme. Deflaci naopak vidíme podobně jako v ČR u odívání, vybavení do domácností či v elektronice.
Zdravotní péče: náklady na léčbu rakoviny vedou
Pojišťovny a zdravotní zařízení statisticky sledují nejnákladnější oblasti léčby jak z hlediska výskytu, tak i z hlediska nákladů léčby. Dlouhodobě vede rakovina, která je nejenom relativně častá, ale také léčba je drahá. Na druhém místě jsou kardiovaskulární onemocnění (kupříkladu infarkt). Na třetím místě jsou nemoci pohybového ústrojenství. Na čtvrté místo se už vyhouply psychické nemoci, které nejsou sice tak časté jako nemoci trávicího traktu či diabetes, ale léčba psychických nemocí je velmi drahá. Do nákladových statistik se dostala i léčba koronaviru, ale oproti jiným tradičním nemocím představuje toto onemocnění stále malou část.
Pojišťovny, které vyplácí náklady na léčbu, by samozřejmě chtěly snižovat náklady na léčbu a dlouhodobě upozorňují na několik problémů. Zejména na nadužívání zdravotní péče. Lékaři předepisují dle zjištění pojišťoven příliš mnoho léků a léčby nebo nadměrně drahou léčbu a zároveň samotní pacienti stále častěji požadují léčbu, která není nutná. Na tomto místě můžeme udělat finanční odbočku, proč pojišťovny tlačí na prevenci a snižování nákladů. Je to jednoduché. Pokud budou jejich klienti zdraví a nebudou tolik léčení, tak jednoduše nebudou muset vyplácet pojistná krytí a jejich zisk bude vyšší. Zároveň pojišťovny musí stále zvyšovat cenu životního pojištění, protože jinak by nebyly schopné pokrývat rostoucí náklady na léčbu. Na Slovensku v minulém roce soukromé pojišťovny upozornily na to, že jim mohou kvůli zhoršené zdravotní situaci scházet peníze na vyplácení pojistného krytí. Je zcela zřejmé, že i vlády se budou snažit o zvyšování zákonných zdravotních odvodů.
Zdravotní péče v roce 2021: realizuje se odložená léčba
V tabulce růstu nákladů na začátku analýzy můžeme spatřit, že v roce 2020 náklady rostly pomaleji než před rokem. To bylo způsobené paradoxně pandemii koronaviru, kvůli které se odložila řada zákroků. V roce 2021 se ale očekává návrat do normálu a začnou se provádět i odložené zákroky. Tím pádem nákladovost na léčbu ve světě opět výrazně stoupne. Pojišťovny se budou snažit o to, aby se nákladovost léčby snížila. Na druhé straně poskytovatelé zdravotní péče mají svoji vlastní agendu a využívají všechny možné cesty, jak si mohou zvednout tržby a zisk. Následující obrázek ukazuje násobek ceny za léky účtované nemocnicemi v USA a průměrné prodejní ceny léků od farmaceutických společností. Kupříkladu u léku Epogen účtovaly nemocnice v průměru až 5,33násobek nákupní ceny léku. Většinou byla cena účtovaná nemocnicí dvojnásobná.
Jak investovat do zdravotní péče
V oblasti zdravotnictví působí celá řada společností. Farmaceutické firmy, laboratoře a diagnostické ústavy, nemocnice, poskytovatelé následné péče, lékárny, výrobci zdravotních zařízení, fondy zaměřené na zdravotnické a pečovatelské nemovitosti, pojišťovny. Do budoucnosti bude pochopitelně význam celého sektoru stoupat s tím, jak budou lidé stárnout a jak se budou zvyšovat výdaje na zdravotní péči. Tím pádem lze v celém sektoru očekávat další růst tržeb a zisků.
Konkrétním firmám a podsektorům se bude věnovat v dalších analýzách. Nicméně investoři mohou nakoupit i diverzifikované ETF s širokým portfoliem akcií. Pro investory máme k dispozici podrobný rozbor, jak lze snadno a levně ETF či jiné cenné papíry nakupovat. Zanechte své kontaktní údaje pro více informací.
Akcie a ETF lze nakoupit u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
19.1.2021
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář