Tvůrci trhu jako Citadel Securities ve velkém vydělávají na retailu
26.1.2021
4 min.
Citadel Securities patří k předním market makerům na světě. Je součástí skupiny Citadel, která provozuje i hedge fund s více než 35 miliardy USD pod správou. Hodnota majetku zakladatele Kennetha Griffina se odhaduje na více než 15 miliard USD a díky úspěšnému působení skupiny je velmi pravděpodobné, že hodnota jeho majetku v nejbližších letech výrazně stoupne.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Zvýšená volatilita byla v minulém roce pro společnosti jako Citadel Securities více než úžasná, protože se zvedly nejenom objemy, ale rozšířily se i spready.
Přes Citadel Securities se v první polovině roku 2020 realizovala čtvrtina všech obchodů s akciemi v USA. V srpnu 2020 realizovala Citadel Securities celkem 28 % všech obchodů s americkými akciemi.
Citadel Securities jen v první polovině roku 2020 vygenerovala vůbec rekordní tržby na úrovni 3,84 miliard USD, což je tedy více než 3,26 miliard USD za celý rok 2019. Čistý zisk byl pak v první polovině roku 2020 na úrovni 2,36 miliardy USD, přičemž ve stejném období roku 2019 měla společnost čistý zisk na úrovni 982 milionů USD.
Zároveň Citadel Securities zvýšila svůj podíl na obchodování akciových opcí z 27 % na 32 % v srpnu 2020. Na trhu pro retailové investory, kde se pohybuje aplikace Robinhood (investiční aplikaci Robinhood jsme se věnovali ZDE) a další podobné služby, Citadel Securities dominuje, když její tržní podíl byl na úrovni 41 %.
Pro maker makery je zvýšená aktivita retailových investorů přímo úžasná. Spready pro retail jsou typicky ještě mírně širší než pro instituce. Tím pádem zisky retailových tvůrců trhu prudce rostou, a to bez ohledu na to, zda retailoví investoři vydělávají nebo prodělávají. Skvělé výsledky z market makingu uvedly za poslední kvartály i investiční banky. Vysokou ziskovost ukázaly především investiční banky Goldman Sachs či Morgan Stanley. Nicméně ne všechny banky dokázaly přizpůsobit služby retailu. Banka Citigroup loni přestala nabízet tvorbu trhu pro retail a zůstala jenom u institucionálního tradingu, kterému se úspěšně věnuje dlouho. Při retailovém market makingu mají trochu navrch neregulované hedgeové fondy a investiční společnosti. Kupříkladu s aplikací Robinhood spolupracují Citadel Securities, Susquehanna, Wolverine, Virtu, Two Sigma a Morgan Stanley. Následující obrázek ukazuje platby za nákup objednávek ze strany těchto společností do Robinhood v první polovině roku 2020.
Tržby v minulém roce výrazně narostly i jiným retailovým platformám. Jako jsou TD Ameritrade, E*Trade, Charles Schwab viz následují obrázek, který ukazuje tržby za prodej objednávek.
Market making a trading jsou nedílnou součástí finančních trhů. A je dobré, že se mu věnuje více firem, které mezi sebou konkurují. Pro běžné retailové i institucionální investory je díky market makerům mnohem snadnější vstoupit do pozice či z ní vystoupit. Jen si musíme uvědomit, že market makeři dosahují zisk dlouhodobě. Protistrany tedy logicky platí a čím častěji investoři obchodují, tím jsou inherentní náklady vyšší. Pro drtivou většinu investorů je tedy vhodné vybrat si portfolio aktiv a držet se dlouhodobého plánu. Pro investory jsme proto připravili školení tvorby portfolia z ETF (burzovně obchodovaných fondů), kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech. Případně lze využít služby Portu, viz. analýzy ZDE, ZDE a ZDE, nebo SaxoSelect od Saxo Bank (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
26.1.2021
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář