Finlord Sněmovna financí

200denní klouzavý průměr a zisk investice do akcií

15.1.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
200denní klouzavý průměr a akcie

Jak účinný je jednoduchý 200denní klouzavý průměr u akciového indexu S&P 500? Oplatí se akciový index nakupovat, když cena stoupne nad tento průměr, nebo když klesne pod? Jak mohou investoři snadno odfiltrovat rozsáhlé propady cen?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

200denní klouzavý průměr rozděluje zisková a ztrátová období

 

Následující obrázek z Crossing Wall Street ukazuje výkonnost akciového indexu S&P 500, když byla hodnota nad 200dením klouzavým průměrem a když byla pod 200denním klouzavým průměrem. Je patrné, že rozhodně se více oplatí nakupovat a držet akcie v prvním případě. Držba akcií při ceně pod dlouhodobým klouzavým průměrem byla ztrátová.
200denní klouzavý průměr
Nadvýkonnost akcií nad 200denním klouzavým průměrem není překvapující. Už dříve jsme ukázali následující graf, který ukazuje vývoj tržní kapitalizace akcií, tržní kapitalizace dluhopisů, nominálního HDP a M2 nabídky peněz v USA. S rozmachem ekonomiky dlouhodobě stoupají i ceny akcií a statisticky se drží nad 200denním klouzavým průměrem. Krátkodobě mohou samozřejmě přijít i poklesy cen.

HDP a akcie

 

Při růstové tendenci trhů se ceny budou nacházet nad 200denním klouzavým průměrem většinu času. Pokud přijde pokles cen a medvědí trh, tak se ceny dostanou pod dlouhodobý klouzavý průměr. Při zotavení pak nastane návrat zpátky nad klouzavý průměr. Statisticky ale ve většině případů bude hodnota klouzavého průměru při zotavení nižší oproti období, kdy cena pod něj poklesla. Tím pádem musí být v období cen pod klouzavým průměrem dosahovaná ztráta.

 

Při počítání klouzavých průměrů si musíme uvědomit, jaká hodnota se dá očekávat. Představme si, že teď je hodnota indexu 1000 a v následujících 200 dnech nastane lineární zvýšení každý den o 1. Za 200 dní bude hodnota indexu 1200 a klouzavý 200denní průměr bude 1100. I kdyby pak nastal prudký pokles cen na 1100, kdy pozici zavřeme, tak portfolio zůstane v zisku 100. Opačný případ je, kdyby 200 dní cena klesala o 1. Po 200 dnech bude cena 800 a klouzavý průměr bude 900 a tím pádem je kumulativní hodnota držby akcií pod klouzavým průměrem záporná. Jelikož víme, že dlouhodobá statistika ukazuje růst ceny, tak vyšší zisk bude vždy dosahovat držba akcií nad klouzavým průměrem.

 

Investoři, kteří používají 200denní klouzavý průměr jako jednoduchý indikátor převládajícího trendu na akciovém trhu, mohou odfiltrovat pokles hodnoty portfolia v takovém období, kdy jsou ceny akcií pod klouzavým průměrem. To se většinou děje v recesích nebo v různých krizích. Samozřejmě, poklesy ceny nad klouzavým průměrem neodfiltrují. Zároveň při sledování 200denného klouzavého průměru investoři nikdy nenakoupí na dně a nikdy neprodají na vrcholu.

 

Akcie a ETF lze nakoupit u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

15.1.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.