Finlord Sněmovna financí

Investování do akcií a zisk jedna miliarda korun

23.11.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investování do akcií zhodnocení kapitálu

Investování do akcií obchodovaných na burzách znamená nákup podílů ve firmách, které generují tržby zisky, mají své manažery, zaměstnance, obchodní partnery, jednoduše generují nějakou ekonomickou činnost. Jak jsme ukázali v minulých analýzách, tak jenom několik málo procent firem skutečně vygeneruje vysokou přidanou hodnotu pro své akcionáře. Častým dotazem investorům pak je, jak nalézt ty nejlepší akcie. Kde nalezneme „jednorožce“ a investice, které mnohonásobně znásobí náš kapitál? Máme jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Dobrá je ta, že i na burzách se obchoduje hned několik firem, u kterých se kapitál investorů zhodnotil za 30 let více než 1000násobně a rozhodně se i v budoucnosti najdou takovéto unikáty. Špatná zpráva je ta, že nalezení extrémně výkonných společností není vůbec snadné a velkou roli zde hraje pouhé štěstí. Proč bychom při hledání nejlepších investic měli začít na akciových burzách? Důvodem jsou vysoká likvidita a mnohem vyšší informační transparentnost.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investování do akcií Nike: za 30 let z 1000 USD na 4,6 milionu USD

 

Následující tabulka ukazuje společnosti z amerických burz s hodnotou majetku, kdyby investor nakoupil za 1000 USD jejich akcie před 30 lety, držel je doposud a reinvestoval dividendy. Pokud společnost nemá 30letou historii, tak je tabulka od IPO. Záměrně jsme vybrali společnosti, které se dají snadno zobchodovat (takže ne nějaké pink sheet firmy obchodované na OTC trhu). Na prvním místě jsou akcie společnosti Ross Store. Zde se investice 1000 USD zhodnotila od 13.11.1990 do 13.11.2020 na 8,8 milionu USD (zhodnocení o 880 689 %). Průměrné roční zhodnocení bylo 35,3 %. Ross Store asi neznáte, ale určitě vám více řekne Nike. Akcie této společnosti přinesly investorům zhodnocení o 460 654 %, což dává za posledních 30 let průměrné zhodnocení 32,4 % p.a..

 

investování do akcií a zisk

 

V tabulce můžeme vidět i „rakety“ z posledních let. Taková Tesla se sice na burze obchoduje teprve 10 let, ale investovaných 1000 USD se už zhodnotilo stonásobně na 107 500 USD (anualizované zhodnocení 56,9 %). V posledních letech prudce vystřelily nahoru i ceny akcií Amazon, Netflix či Nvidia.

 

Vraťme se ale zpátky k Ross Stores. Pokud bychom v listopadu 1990 vložili do akcií této společnosti přibližně 114 000 Kč a reinvestovali dividendy, tak teď v roce 2020 by už hodnota naší akciové investice byla na úrovni 1 miliardy Kč. Investování do akcií Ross Stores přitom bylo přístupné každému, jelikož se v roce 1990 akcie společnosti standardně obchodovaly na amerických burzách podobně jako mnoho dalších akcií.

 

Zejména začínajícím investorům se může zdát výnosnost 25 % až 30 % p.a. málo, ale to je veliký omyl. Aby ceny akcií takto letěly nahoru dlouhodobě, tak firma musí zatraceně rychle zvedat tržby a zisk, najímat nové lidi, rozšiřovat výrobu a prodej, řešit soudní spory. A to vše v takovém tempu, že ředitel společnosti ani nezná jména osob ze středního managementu, natož běžných zaměstnanců.

 

Kde hledat akcie s nejvyšším potenciálem?

 

Na burzách ve světě se obchoduje několik desítek tisíc akcií. Pokud zůstaneme v USA a nebudeme uvažovat nějaké pink sheety, tak se dostaneme na pár tisíc různých titulů. Když se podíváme na uvedenou tabulku a přeneseme se zpátky do minulosti do roku 1990 či do roku IPO dané firmy, tak si uvědomíme, že tehdy to vůbec nebyly takoví giganti, jako to jsou teď (výjimkou byla Nike, která byla už v roce 1990 největším výrobcem sportovního oblečení na světě). Tržní kapitalizace firem byla nízká a většinou bychom je zařadili mezi small-cap akcie, nanejvýš mezi mid-capy. U large-cap akcií jednoduše nemůže v průběhu několika let nastat zhodnocení o tisíce procent, protože pak by tvořily celý akciový trh. Výhodou velkých korporací je ale stabilita výsledků.

 

Dobré je, že skvělé společnosti lze nalézt ve všech sektorech. Ross Stores je diskontní prodejce oblečení a výbavy do domácností. Nike je výrobce sportovního oblečení a obuvy. Apple je výrobce elektroniky. HollyFrontier je rafinérie, Monster Beverage je výrobce energetických nápojů, UnitedHealth poskytuje zdravotní pojištění, Nvidia a Applied Materials vyrábí polovodiče, atd.

 

Co se týče fundamentální analýzy daných společností, tak v roce 1990 byste z čísel rozhodně neodhadli tak úžasný budoucí výsledek. Taktéž analýzou produktů byste si moc nepomohli, jelikož řada z uvedených společností změnila či značně doplnila svůj produktový mix. Typickým příkladem je Amazon, který při svém IPO v roce 1997 vůbec netušil, že většinu zisku mu v roce 2020 budou generovat cloudové služby a ne prodej knížek. Z uvedených firem mají nejstabilnější vývoj produktového portfolia Nike, Microsoft, Netflix, Starbucks a Tesla.

 

Společným rysem uvedených extrémně úspěšných společností je velmi kvalitní management, který dlouhodobě klade důraz na růst. Značná část firem je či dlouho byla vedena svými zakladateli. Ideální je, pokud je růst organický. Nicméně i správné akvizice mohou přinést do firmy nové nápady a směřování.

 

Dlouhodobě stabilní expanzi předvedla kupříkladu společnost Nike, která měla v roce 1990 tržby 1,8 miliardy dolarů. Teď se její tržby pohybují na úrovni 37 miliard dolarů. Tempo růstu tržeb této firmy je 19 % ročně. Samozřejmě v některých letech zaznamenala společnost pokles prodejů, viz následující obrázek.

 

investice do akcií Nike

 

Investování do akcií a štěstí

 

Všichni nejbohatší lidé světa vydělali tak, že investovali do firem (nebo je založili) a drží jejich akcie. Tyto akcie drží většinou od doby, kdy k nim neměla přístup veřejnost. Nicméně i nákup akcií firem v pozdější fázi po IPO může vygenerovat obrovský zisk, viz dříve uvedená tabulka. Pokud bychom si teď vzali 1000 small cap akcií z amerického trhu a rozdělili je mezi 1000 lidí, tak minimálně u jednoho z nich lze dle historické statistiky očekávat, že v horizontu 30 let nastane zhodnocení investice 1000 Kč minimálně na 1 milion Kč. Přitom by vůbec nemusel o investování na trzích nic vědět. Na druhé straně minimálně u 20 % investorů by nastala kompletní ztráta investice, protože některé firmy jednoduše zkrachují. Zbylých 80 % bude mít různý výsledek od znehodnocení přes stagnaci až po zhodnocení na několik desítek tisíc Kč. Kdybychom pak vzali průměr (tedy jakýsi index se statickými komponenty), tak lze očekávat zhodnocení o průměrných 7 % ročně, což po 30 letech dává hodnotu 7612 Kč. Poznámka na okraj: kvůli bankrotům firem by kumulativní výnosnost statického portfolia 1000 akcií byla trochu horší než výnosnost akciového indexu (třeba Russell 2000), který se pravidelně obměňuje a krachující společnosti jsou tak vyřazeny dříve.

 

Investování do akcií small cap společností ve světě je snadné a levné díky nabídce kvalitních brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE) nebo XTB (recenze ZDE). Jsou to velmi spolehlivé instituce, kde lze snadno nakupovat akcie jednotlivých společností či široce diverzifikovaných ETF (burzovně obchodované fondy). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

23.11.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Bambula napsal:

    Fajn motivace k nalezení budoucí rakety 🙂
    PS: Netflix měl IPO dne 23 května 2002, nikoliv v letošním roce, jak v tabulce chybně uvedeno

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme za upozornění na překlep u Netflixu – ta dvojka nám o jedno místo ujela 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE