Finlord Sněmovna financí

Způsoby splácení investic na P2P

6.10.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
splátka peněz

Už několik čtenářů nás požádalo, ať rozebereme způsoby splácení investic na P2P, jejich výhody, nevýhody a dopady na výkonnost investice. Pro rozbor nám dobře poslouží platforma Mintos, kde si při výběru investice můžeme ve filtru „Amortization Method“ vybrat hned několik způsobů: full, partial, interest-only a bullet. Schválně používáme anglické označení, i když je Mintos přeložen do češtiny (způsoby splácení: úplné, částečné, pouze úroky, jednorázové (Bullet)). Tyto metody se opakují i na jiných platformách, které ale do češtiny přeložené nejsou.

 

Srovnání P2P platforem naleznete ZDE.

 

Náhled způsobů splácení investice v Mintosu:

Mintos způsoby splácení

 

Full (úplný) způsob splácení

 

Jedná se o základní způsob splácení dluhů, se kterým se setkáváme i v běžném životě. Když si kupříkladu pořídíme hypotéku, tak nám banka většinou nabídne nejdříve takovéto splátky a označí to jako anuitu. Celá dlužná suma se postupně každý měsíc splácí tak, že se zaplatí úrok a k tomu se umoří část jistiny. Tento způsob splácení je typický zejména pro dlouhodobé spotřebitelské úvěry, ale využívají se i u podnikatelských úvěrů. Z investičního hlediska se jedná o nejméně rizikový způsob splácení, jelikož se umořuje i část jistiny (proto to mají banky tak rády). Expozice investora vůči dlužníkovi postupně klesá k nule. Z jiných platforem používají tento způsob kupříkladu Bondster, Twino, Viventor.

 

Partial (částečný) způsob splácení

 

Tento způsob je jak už název napovídá mix pravidelné anuity a doplacení zbylé jistiny s úrokem na konci úvěru. Na následujícím obrázku je to principiálně ukázané na jednom úvěru z Mintosu, kde až do konce května 2022 jsou relativně nízké splátky na úrovni 1120 EUR. V červnu 2022 pak ale musí dlužník zaplatit 113 tisíc EUR.

 

Mintos splátkový kalendář

 

Asi nemusíme zdůrazňovat, že tento způsob splácení je pro investora rizikovější. Nikdo neví, jak bude vypadat situace v roce 2022 a jestli dlužník dokáže splatit zbytek úvěru. Z částečným způsobem splácení se často setkáme zejména u podnikatelských úvěrů, které je nutné z důvodu optimalizace strukturovat financování. Nižší splátky na počátku pomohou firmě rozběhnout podnikání, přičemž na konci splatnosti se většinou dluh refinancuje levnějším provozním úvěrem. Kromě Mintosu se s tímto lze setkat na britských platformách.

 

Interest-only způsob splácení

 

Způsob splácení, kde se splácí jenom úroky z úvěru, je ještě vstřícnější vůči dlužníkům a opět je jeho uplatnění především v podnikatelské sféře. Dokonce můžeme tvrdit, že investoři se s takovými způsoby splácení setkávají nejčastěji, ale mimo P2P platformy. Kde? U kupónových dluhopisů. Když si koupíme kupónový dluhopis vlády nebo nějaké společnosti (a že jich na českém trhu je teď hodně), tak budeme pravidelně dostávat kupóny a až při splatnosti dluhopisu dostaneme zpátky jistinu.

 

Ukázka z Mintosu:

Mintos jenom úroky

 

Tento způsob splácení je při stejně dlouhé splatnosti rizikovější oproti předchozím dvěma způsobům. Až do splatnosti za několik let nevíme, jestli dlužník splatí jistinu nebo ne. Obecně se proto korporátní dluhopisy rizikovějších firem emitují maximálně na 5 let. Velké a stabilní společnosti si mohou dovolit emitovat i dvacetileté dluhopisy a taková J&T si dovolila vyemitovat perpetuitu. U perpetuity není jistina splacena nikdy. Investoři dostanou jenom kupóny. Kvůli zvýšené rizikovosti musela dát banka investorům kupón 10 %. Kromě Mintosu jsou takovéto úvěry i na Crowdestate, Estateguru a britských P2P platformách.

 

Bullet způsob splácení

 

Splacení jistiny i úroku najednou se používá především u krátkodobých úvěrů, financování pohledávek a u vládních dluhopisů. Kromě Mintosu se s takovýmto způsobem mohou investoři setkat především na české platformě InvestAukce, kde se nakoupí faktoringová pohledávka se splatností třeba 3 měsíce a jistina s úrokem jsou investorovi vyplaceny až při splatnosti. Taktéž Estateguru a Crowdestate mají celkem často tento způsob splácení. Opět platí, že při stejné délce splatnosti je tento způsob splácení pro investory rizikovější než předchozí tři způsoby. Velmi často nachází tento způsob splácení své využití u startupových, developerských a mezaninových úvěrů, kde není možné vytahovat z projektu peníze v průběhu času. Konvertibilní certifikáty nabízené na Fundliftu mají taky takovouto charakteristiku „opepřenou“ možností konverze do equity investice při splatnosti, což je z hlediska rizikovosti způsobu splácení ještě vyšší úroveň.

 

Bullet způsob splácení mají ale i bezrizikové vládní dluhopisy. Označují se jako diskontované dluhopisy a emitují je snad všechny vyspělé státy světa. Důvodem je administrativní jednoduchost. Stát kupříkladu vydá dluhopis za cenu 95. Za dva roky jej splatí za 100. Implicitní výnosnost tohoto dvouletého dluhopisu je 2,598 % p.a.. Žádné kupóny a jejich připisování investorům není nutné řešit.

 

Investoři si také nemusí hned uvědomit, že tento způsob splácení mají i termínované vklady u bank. Když si pořídíme jednoletý termínový vklad, tak jistinu s úrokem dostaneme zpátky až po jednom roce. Celý rok může banka s penězi manipulovat dle svého uvážení a risk managementu. Proto by nás vůbec nemělo překvapit, že banky dělají rozsáhlý marketing na takovéto pro investora nevýnosné produkty. S výnosy je to podobné jako s energií. Nejdou vytvořit, jenom se přesouvají. Nízké výnosy pro jednoho účastníka kreditního trhu znamenají vysoké výnosy pro druhého.

 

Jaké způsoby splácení preferujete u vašich investic? Napište dolů do komentářů.

6.10.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  MG napsal:

  Este by ma zaujimalo, ci kazda platforma vypocitava anuitne splatky v rovnakom pomere uroku ku istine, resp. ci je je to nejako dane z financneho principu.

  admin napsal:

  Většinou se používá obecný vzorec pro anuitu (podobně, jak anuitu spočte třeba tato kalkulačka: http://pravo4u.cz/kalkulacky/anuitni-splatky/), nicméně i na Mintosu lze někdy najít lehce upravené splátky – třeba mírně vyšší nebo nižší splátka jistiny v určitých měsících.

  MG napsal:

  Takze na Mintose, ale aj vo vseobecnosti je to tak, ze pri anuitnych splatkach sa vzdy na zaciatku splaca vacsinovou castou urok a ku koncu uveru sa pomer preklapa k istine?

  admin napsal:

  Ano, je to tak. Stejný princip je i u hypoték, kde dlužník platí nejdříve zejména úroky a u jistiny splácí jenom malou část. Samozřejmě, lze to nastavoat různě a i banky maji možnost rychlejších nebo pomalejších splátek jistiny dle potřeb zákazníka.

  vk napsal:

  progresivní a degresivní splácení už ale potom imho nejde nazvat anuitou. ale obecně to možné je…

  MG napsal:

  Ano. No z uvedeneho mi vyplyva, ze pri anuitnom splacani, na platformach, kde to nie je spoplatnene, je vyhodne predavat uvery, ktore su dajme tomu za polovicou fixacie, na sekundarnom trhu. Je to tak?

  admin napsal:

  To ne, relativní podíl úroku k výši nesplacené jistiny zůstává stejný po celou dobu. Kdyžtak si zkuste nahodit do té kalkulačky na pravo4u.cz modelový příklad. V polovině splácení poměřte úrok s jistinou na počátku daného splátkového období a vyjde Vám stejná úroková sazba jako na počátku splácení nebo konci. Proto byste odprodejem v polovině splácení nic nezískal a naopak investoři by nákupem na sekundárním trhu nic neztratili.

  MG napsal:

  No nevychádza mi to na rovnako. Zoberme si príklad pôžičky 10 000 jednotiek na dobu 2 rokov za úrok 5%. Po 12 mesiacoch mi dlžník zaplatí na úrokoch 390 jednotiek a 4875 jednotiek na istine. Po 12 mesiacoch pohľadávku predám za zvyškovú hodnoty istiny, teda 5125 jednotiek (10 000 – 4875). Počas zvyšných 12 mesiacov zaplatí dlžník novému majiteľovi pohľadávky na úrokoch 140 jednotiek. Takže jeho úrok vychádza na hodnotu 2,73% zatiaľ čo môj na 3,9%.

  admin napsal:

  Jeee, takhle Vám to nevyjde správně, jelikož v průběhu času se mění relativní velikost úmoru jistiny. Správně byste měl při výpočtu výnosnosti použít výpočet dle IRR (vnitřní výnosové procento). Anebo spíše sledujte konkrétní měsíce: 1. měsíc: úrok 42 z jistiny 10 000 = 0,42 %, 12. měsíc: úrok 23 z 5540 = 0,41 %, 18. měsíc: úrok 13 z 3020 = 0,43 %, 23. měsíc: úrok 4 z 872 = 0,46 %. Mírné odchýlky jsou způsobené zaokrouhlovaním.

  MG napsal:

  No dobre, rozumiem čo myslíte, ale stále si nemôžem pomôcť, že celková výnosnosť na konci investovania je v prospech veriteľa, ktorý držal úver prvý rok.
  Prvý Investoval po dobu jedného roka 10 000, získal 390,
  druhý investoval za rovnaký čas 5125 a získal 140.

  Pavel V napsal:

  Dobry den,
  Dekuji za tento clanek.
  Byl jsem jeden z tech, kteri se v minulosti primlouvali za jeho sepsani.
  Dobra prace

  Pavel V napsal:

  zpusob splaceni Interest only
  pokud jsem to spravne pochopil tak:
  – u tohoto zpusobu splaceni se vyplati koupit a drzet rekneme do jejich prvni poloviny a pak tyto pujcky odprodat (pokud se najde kupec a s tim, ze cim driv je odprodam tim spise se kupec najde)
  – a naopak tyto uvery se pred koncem splatnosti uz nevyplati kupovat (z duvodu vyssiho rizika)

  je to tak?

  dekuji za pripadnou odpoved

  admin napsal:

  Dobrý den, ano, tohle je určitě velmi dobrý postřeh. U všech způsobů splácení, kde je splacení jsitiny posunuté do budoucnosti, je vhodné zbavit se tohoto úvěrů před maturitou. Samozřejmě, musíte najít dostatečně „blbou“ protistranu, která to koupí a vystaví se riziku defaultu při stejném úrokovém výnosu, jaký jste měli Vy na počátku života úvěrové investice. Kupříkladu na Fundingsecure js sekundární trh plný takovýchto prodejců, kteří se chtějí zbavit úvěrů třeba 1-2 měsíce před spaltností.

  Vojtech napsal:

  Víceméně ano, otázkou je, jestli najdete kupce, který do toho rizika půjde, že má úvěr třeba 3 splátky do splatnosti a právě poslední splátka je samotná jistina…Musel byste nabídnout asi nějaký discount, abyste se někomu zavděčil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.