Finlord Sněmovna financí

Obnovitelné zdroje a rekordně vysoké investice

24.8.2022

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Obnovitelné zdroje

Obnovitelné zdroje zažívají v posledních letech obrovský boom. V letošním roce se investice do jejich rozvoje opět vyhouply na nový rekord. To je do značné míry způsobené i prudkým zdražením fosilních paliv, a to především plynu. V nejbližších kvartálech bude růst investic do obnovitelných zdrojů pokračovat, protože se momentálně ekonomicky náramně vyplatí. Velká část prostředků zamíří především do solárních projektů.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Obnovitelné zdroje v H1 2022

 

V první polovině letošního roku dosáhly globální investice do zelené energie 226 miliard dolarů, což je o 12 % více oproti stejnému období minulého roku. Investice za celý rok by měly pokořit rekordních 500 miliard dolarů. Ve velkém investuje především Čína, kde do zelené energie zamířilo v první polovině roku 98 miliard dolarů, o 128 % více oproti stejnému období roku 2021.

 

obnovitelné zdroje investice

 

Do solárních projektů zamířilo 120 miliard dolarů, o 33 % více oproti prvnímu pololetí 2021. Velká část investic se realizovala především v Asii. Nicméně Evropa je tahounem v oblasti small-scale projektů (tedy malých solárních investic, jakou jsou kupříkladu elektrárny na továrnách nebo rodinných domech).

 

solární energie investice

 

Počátkem letošního roku už měl svět 1 TW (1000 GW) instalované solární kapacity (kupříkladu jaderná elektrárna Temelín má instalovaný výkon 2,17 GW). V roce 2020 vyprodukovaly solární elektrárny 3,1 % celosvětové elektrické energie. Celkem byla instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů ke konci roku 2021 na úrovni 3 TW. A v horizontu pěti let by instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů měla stoupnut nad 5 TW.

 

obnovitelné zdroje kapacita

 

Exponenciální nárůst solárních a větrných elektráren je jednoduše ohromující. Globálně už generují více elektřiny než jaderné elektrárny.

 

obnovitelné zdroje vs jaderné elektrárny

 

Obnovitelné zdroje a pokles nákladů na instalaci

 

Klíčem k rychlému nárůstu instalovaného výkonu je další pokles nákladů. Následující obrázek ukazuje vývoj nákladů v USD za MWh pro solární, větrné, uhelné a plynové elektrárny. Zároveň jsou v obrázku zobrazené náklady bateriových úložišť, které jsou ještě celkem drahé. Letos se náklady na nové instalace solárních a větrných elektráren dostaly o 40 % pod náklady instalace uhelných a plynových elektráren.

 

náklady na instalaci elektrárny

 

Ceny elektřiny s dodáním za rok stouply v srpnu ve Francii nad 600 EUR za MWh a v Německu nastal v posledních dnech nárůst až na 700 EUR za MWh. To můžeme srovnat s předchozím grafem nákladů na výstavbu elektráren. Zisk je aktuálně obrovský. Pokud by ceny elektřiny zůstaly takto vysoko delší dobu, tak by i bez státních dotací mělo význam nové elektrárny na obnovitelné zdroje stavět.

 

Německo cena elektřiny

 

Letos jsou ceny elektřiny v Evropě skutečně extrémně vysoké. Tento obrázek ukazuje nalevo spotové ceny v uplynulém týdnu a srovnání se stejným obdobím minulého roku. V některé dny vyskočila cena prakticky v celé Evropě nad 600 EUR za MWh (krátkodobě ceny vyskočily i nad 800 EUR za MWh). V minulém roce byla cena spíše pod 100 EUR.

 

Evropa cena elektřiny
Akcie, ETF či jiné instrumenty lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

24.8.2022

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?