Podíl Ruska na světové produkci komodit
2.3.2022
3 min.
Podíl Ruska na světové produkci komodit je významný. Rusko patří mezi nejvýznamnější producenty komodit na světě. Rusko dodává řadu klíčových surovin ze sektoru energií, kovů, zemědělských komodit a hnojiv. Komodity v posledních měsících zdražují, což mimo jiné výrazně zvedá inflační tlaky. Investoři se obávají přerušení dodávek komodit, které jsou nepostradatelné v mnoha průmyslových odvětvích.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Následující graf ukazuje podíl Ruska na světové produkci komodit. Největší podíl Ruska na světové produkci je u palladia, jehož podíl je na úrovni 43 %. Cena palladia od začátku roku vzrostla o přibližně 35 %. Největším dodavatelem palladia, které výrobci automobilů používají pro výrobu katalyzátorů, je ruská společnost Norilsk Nickel. A právě automobilový průmysl je pak klíčovým průmyslem pro EU. Vysoký podíl Ruska na světové produkci je dále u diamantům 29 %, vanadia (kov) 25 %, potaše (hnojivo) 20 %, zemního plynu 17 %, titanu 16 %, platiny 14 % a niklu 13 %. Pokud jde o černé zlato, tak podíl Ruska na světové produkci ropy je 11 %. U pšenice je pak podíl Ruska na světové produkci 11 %.
Energetické a neenergetické komodity tvoří 53 % a 18 % celkového ruského exportu. Druhý graf ukazuje export z Ruska v miliardách USD v roce 2021. V minulém roce Rusko exportovalo ropu za téměř 120 miliard USD. Za přibližně 70 miliard USD pak Rusko vyvezlo ropné produkty a třetí největší exportní položku za 60 miliard USD tvořil zemní plyn. Rusko pak exportovalo ocel za přibližně 30 miliard USD. Kromě energetických a neenergických komodit pak Rusko exportovalo stroje za téměř 40 miliard USD.
Rusko a Ukrajina jsou zodpovědné za čtvrtinu globálního exportu obilovin. Rusko a Ukrajina exportují konkrétně 102 milionů tun obilovin. USA jsou na druhém místě s tím, že exportují 94 milionů tun obilovin. Ostatní země pak exportují 80 milionů tun obilovin, Argentina 56 milionů tun, EU 52 milionů tun a Brazílie 40 milionů tun.
Komodity je možné obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali zde:
Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
2.3.2022
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář