Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v únoru 2022: -4,3 %

25.3.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202202

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v únoru změnu hodnoty o -4,3 %. Aktuálně je stále událostí č. 1 vpád Ruska na Ukrajinu a s tím spojené sankce západních zemí. Energetické komodity, kovy i zemědělské komodity prudce zdražily, což ještě více podpoří inflační tlaky. Americký Fed už přistoupil k mírnému zvýšení úrokových sazeb a v nejbližších měsících bude v utahování monetární politiky pokračovat. Přístup k levnému kapitál bude horší a svět pravděpodobně zažije mírnou recesi.

 

Díky recesi by ale inflace rychle poklesla a centrální banky by mohly ukončit utahování opasků. Úrokové deriváty už dokonce ukazují, že obchodníci čekají na přelomu let 2023 a 2024 snižování sazeb.

 

Když se podíváme na vývoj finanční výkonnosti jednotlivých společností, tak stále sledujeme růst tržeb a zisků. Díky propadu cen akcií se tak řada společností a sektorů dostala na velmi atraktivní nákupní úrovně. Investice do akcií a nemovitostí mají dlouhodobě nejvyšší výnosy, jelikož se jedná o produktivní aktiva (firmy generují zisk, nemovitosti generují výnosy z nájmu).

 

V uplynulých dvou měsících trpěly především společnosti s nízkou tržní kapitalizací a technologické akcie, které držíme i my v našem portfoliu. Z dlouhodobého hlediska jsou ale tyto firmy schopné generovat nadprůměrný růst tržeb a zisků. Při zotavení akciového trhu lze u nich očekávat vysoký zájem investorů.

 

Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky. Investoři v obou fondech mají k dispozici podrobnější rozbory jednotlivých firem a sektorů. V rámci rozborů se mimo jiné věnujeme stěžejním generátorům hodnoty a srovnání s konkurencí.

 

Finlord investice: jak dopadl únor?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše nedávná analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.

 

Finlord portfolio 202202

 

Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:

 

Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos, Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 60 dnech), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).

 

V posledních měsících byl vývoj na akciových trzích celkem hektický. Očekáváme postupné zotavení trhů a růst hodnoty portfolia. Ze 74 měsíců bylo 14 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

 

Nasdaq v medvědím trendu: nastane do roku 2032 zhodnocení o 330%?

 

Index Nasdaq i Russell 2000 propadly od maxim o 20 % a dostaly se tak do medvědího trendu. Následující tabulka ukazuje historický vývoj indexu Nasdaq po propadu o 20 %, tedy od startu medvědího trhu. V průměru následovalo výrazné zhodnocení na jednoletém, tříletém, pětiletém i desetiletém horizontu. Největší výjimkou byl rok 2000, kdy praskla technologická bublina. Ani po deseti letech nebyl Nasdaq zpátky. Pokud bychom tedy měli postupovat čistě dle historické statistiky, tak je mnohem pravděpodobnější, že v roce 2032 bude hodnota indexu o několik set procent vyšší než o několik desítek procent nižší oproti současnosti.

 

Nasdaq zhodnocení

Ohodnocení je velmi atraktivní zejména u společností s nižší tržní kapitalizací. Na tomto obrázku je forward P/E indexu S&P 600 (tento small cap index obsahuje více ziskových společností než Russell 2000). V lednu bylo dosažené 27leté minimum.

 

Small cap ohodnocení

 

I když jsou vyhlídky pro akciové trhy pozitivní, tak investoři by se měli psychicky připravit na rychlé pohyby při nečekaných událostech. Větší volatilita je do značné míry způsobená chybějící likviditou. Následující obrázek ukazuje průměrnou velikost objednávek na BID/ASK v milionech USD pro E-mini S&P 500 futures, což je jeden z nejobchodovanějších futures na akciové indexy. V minulosti byla likvidita i 4-5 krát větší.

 

ES futures likvidita

 

Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Interactive Brokers, LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Tabulka výnosů v roce 2021:

 

Finlord portfolio 202112

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

25.3.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.