Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v říjnu 2021: +2 %

9.11.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202110

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v říjnu změnu hodnoty o +2 %. Výsledková sezóna ukazuje velmi solidní růst tržeb a zisků korporací. Zatím se firmám daří přesouvat nákladovou inflaci na své zákazníky. Zisková marže amerických korporací se díky tomu drží na historických maximech. Zároveň sledujeme obrovský přítok kapitálu na akciové trhy a některé ukazatele indikují až nezdravou euforii. Řeč je zejména o rekordně vysokém využití finanční páky.

 

Centrální banky jedna po druhé zpřísňují monetární politiku kvůli vysoké inflaci. Česká národní banka patří mezi nejaktivnější. Pro globální trhy jsou ale mnohem důležitější kroky Fedu a ECB. Fed se na posledním zasedání zmohl jenom na velmi mírné omezení nákupů dluhopisů, ale zároveň si ponechal zadní vrátka pro okamžité uvolnění likvidity, pokud by hrozily recese nebo stresový scénář na finančních trzích. Tento přístup vytváří pro akciové trhy bezpečnostní polštář.

 

Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřený investiční myšlenky.

 

Finlord investice: jak dopadl říjen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše nedávná analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.

 

Finlord portfolio 202110

 

Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:

 

Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 30 dnech),  Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).

 

V posledních měsících je vývoj na akciových trzích příznivý. Z hlediska sezónnosti bývá poslední čtvrtletí pro akciové trhy příznivé. Naše portfolio je zajištěné proti poklesům. Pří následném zotavení trhů očekáváme i růst hodnoty portfolia. Ze 70 měsíců bylo 11 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

Investoři/spekulanti/tradeři milují call opce

 

Letošní rok se nese ve znamení obrovského objemu obchodování s opcemi, a to zejména call opcemi. Následující obrázek ukazuje počet zobchodovaných kontraktů. Na počátku listopadu byla dosažena druhá nejvyšší hodnota v historii, přičemž nejvyšší hodnota byla koncem ledna při kauze „Gamestop“. Opce jsou derivát, který umožňují variabilně vysokou finanční páku (u out of money opcí klidně více než 50:1).

 

US call opce spekualace

 

Když se podíváme na strukturu obchodníků s opcemi, tak je velmi zajímavé sledovat, že na přelomu října a listopadu prudce stouply objemy malých objednávek (většinou retail) i objem velkých objednávek (instituce – kupříkladu hedgeové fondy). Počátkem roku při meme akciích instituce také nakupovaly call opce, ale v menším objemu. Tento vývoj naznačuje, že instituce si už podrobně rozanalyzovaly chování retailu a v momentě, kdy vzniká na trhu retailová euforie, tak rychle naskakují do trhu s cílem vyhnat ceny podkladových aktiv rychle nahoru, což při jejich obrovském objemu kapitálu a finanční páce obsažené v opcí není problém.

 

US opce struktura traderů

 

Zvýšená spekulativní aktivita se může velmi rychle proměnit v panické výprodeje. Spouštěčem může být kupříkladu prohlášení významné centrální banky, že plánuje rychlejší utahování monetární politiky. Inflace ve světě je velmi vysoká, viz následující obrázek globální inflace vážené velikostí ekonomiky. Průměrná meziroční inflace na úrovní 4,7 % je na mnohaletých maximech, což je nepříjemné zejména pro lidi bez možností zvyšování příjmů (to jsou většinou nízkopříjmové skupiny lidí). Pro investory či top manažery není inflace až tak velký problém. Ceny aktiv a odměny top managementu rostou rychleji než inflace.

 

globální inflace

 

Akciím historicky na jednoletých horizontech nepřála jenom velmi vysoká inflace nad 6 % a pak deflace. Čím delší investiční horizont, tím jsou akcie odolnější i vůči těmto inflačním extrémům.

 

inflace akcie a dluhopisy

 

Z dlouhodobého hlediska je investice do firem a nemovitostí nejefektivnější způsob, jak zhodnocovat majetek.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

9.11.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC CAPITAL?