Startup jednorožci: 50 % je z USA
4.10.2021
2 min.
Jako startupoví jednorožci se označují takové firmy, u kterých ohodnocení dosáhlo 1 miliardy USD a jejich akcie/podíly nejsou obchodované na veřejných burzách. V posledních letech počet jednorožců výrazně stoupl, což je do značné míry způsobeno ekonomickým rozmachem a ochotou investorů vkládat do projektů peníze.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Startupových jednorožců bude brzy přes 1000
Celosvětový počet startupových jednorožců se dle CB Insights zvedl od roku 2017 z 269 firem na současných 832 společností. V únoru 2022 by mohla být pokořena hranice 1000 jednorožců. Nárůst nezastavila ani loňská pandemie. Pro nové firmy je příznivé, že objem kapitálu ve venture capital fondech je rekordně vysoký. Manažeři fondů a další institucionální investoři chtějí do startupů investovat s cílem dosáhnout nadprůměrného zhodnocení.
Statistiky o vysokém počtu jednorožců jsou velmi povzbudivé. Ale nesmíme zapomínat ani na druhou stranu mince, a to jsou časté krachy nových projektů. 70 % technologických startupů zkrachuje, a to typicky do 20 měsíců od získání prvního kapitálu od externích investorů.
Nejvíce startupových jednorožců se angažuje v oblasti fintech. Na druhém místě je sektor internetového software a služeb. Velká část těchto firem působí i v e-commerce, ve vývoji umělé inteligence a ve zdravotnictví.
Z hlediska jednotlivých zemí je nejvíce startupových jednorožců v USA (zde je 50 % z nich). Na druhém místě je Čína, kterou následují Indie a Velká Británie. Přímo neuvěřitelná je startupová scéna v Izraeli, který má populaci pouhých 9 milionů lidí. V této zemi je stejně jednorožců jako v Německu či Francii, které mají několikanásobně více obyvatel. Problémem kontinentální Evropy je nejenom vysoká byrokracie ale i slabé propojení vzdělávacího systému s podnikatelskou praxí.
Pokud úspěšné startupy uvedou své akcie na burzu, tak lze do nich investovat přes obchodníky s cennými papíry.
v analýzách jsme se věnovali Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
4.10.2021
2 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář