Finlord Sněmovna financí

5G a dopad na globální ekonomiku do roku 2030

27.5.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice 5G Eva Mahdalová Finlord

Do roku 2030 PwC předpokládá, že technologie 5G přispěje k navýšení globálního HDP až o 1,3 bilionu USD. Více než 80 % z 1,3 bilionu USD bude pocházet z využití ve zdravotnictví (530 miliard USD), z chytrých termostatů (330 miliard USD) a z médií (254 miliard USD).

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

5G

 

 

Nové možnosti připojení a spolupráce, kterou jsou umožněny pomocí 5G, zesílí a prohloubí přehled, jenž mohou společnosti získat z připojených technologií. V horizontu 5 let se předpokládá, že příspěvek 5G do HDP bude marginální, než se zavede infrastruktura. Od roku 2025 se pak očekává razantnější dopad 5G na globální ekonomiku.

 

 

5G dopad na ekonomiku

 

 

Severní Amerika bude mít patrně největší procentuální nárůst HDP z 5G (484 miliard USD), druhý největší nárůst by měla zaznamenat Asie a Oceánie a poté Evropa, Střední východ a Afrika (EMEA).

 

 

5G a dopad na ekonomiky států

 

 

Pokud jde o zdravotnictví, tak nové technologie, včetně 5G, umožní nový propojený ekosystém zdravotní péče, kde budou potřeby pacientů a poskytovatelů služeb uspokojeny přesně, pohodlně, nákladově efektivně a v masovém měřítku.
U telemedicíny 5G slibuje, že služba bude ještě efektivnější díky interakcím v reálném čase a vzdálenému sledování dat prostřednictvím nositelných zařízení a cloudové analýzy údajů. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 123,5 miliard USD.

 
Méně časté a kratší pobyty v nemocnicích umožní vylepšená a nepřetržitá komunikace mezi lékaři a pacienty, a to jak uvnitř tak i mimo nemocnice. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 161 miliard USD.

 
Efektivnější interakce mezi lékařem a pacientem prostřednictvím mobilních zdravotnických platforem umožní sdílení informací mezi nimi a mezi zdravotnickými systémy. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 89,5 miliard USD.

 
Díky 5G by drony mohly umožnit, aby zdravotnické vybavení (například defibrilátory) nebo pak léky, vakcíny, vzorky krve nebo tkání, dorazily k pacientům nebo do laboratoří a z laboratoří mnohem rychleji než po silnici. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 155 miliard USD.

 
Pokročilé chytré měřiče a chytré sítě umožní uživatelům získat lepší přehled o jejich energetické spotřebě, což pomůže šetřit energii a dělat lepší a rychlejší rozhodnutí. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 209 miliard USD.

 
Lepší zpracování odpadů a snížení objemu pevného odpadu bude umožněno pomocí aplikací, které budou sledovat aktivitu spotřebitelů, přičemž spotřebitelé budou hradit peníze za konkrétní objem odpadů. Analytické nástroje a senzory umožní lokálním vládám a firmám lépe hospodařit s odpady. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 82 miliard USD.

 
Management vodních zdrojů pomocí senzorů, které poskytnou sledování prosakování vody v sítích, umožní snižovat vodní ztrátu a efektivněji využívat tento zdroj. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 39 miliard USD.

 

 

Pandemie urychlila změnu ve spotřebitelském chování, když spotřebitelé začali více využívat online hry, média a hudební služby a zároveň nakupovali online i potraviny.
Real-time marketing a vztahy se zákazníky budou díky 5G sofistikovanější. S automatizací a analýzou budou společnosti schopné analyzovat spotřebitelské údaje a upravovat marketingové kampaně v reálném či téměř reálném čase. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 221 miliard USD.

 
Online hry budou dostupnější díky vysokému výkonu a nízké latenci počítačových systémů. Zařízení na virtuální a vylepšenou realitu a streaming videa ve vysoké kvalitě pomohou hernímu průmyslu a sektoru esports. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 33 miliard USD.

 

 

Autonomní roboti a vozidla budou využívat laserové senzory a umělou inteligenci, aby se mohli pohybovat po továrnách bez nutnosti fixní infrastruktury. Spolu s jejich efektivností budou schopni spolupracovat s jiným technologickým zařízením, softwarem a službami, jako je integrovaná správa zásob a robotické platformy. To vše sníží požadavek na lidskou pracovní sílu. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 130 miliard USD.

 
Pandemie měla značný vliv na finanční služby, jelikož urychlila migraci na digitální procesy. Rychlost a konektivita 5G pomůžou široké škále služeb jako je poradenství pomocí umělé inteligence a zlepšení využití dronů v pojišťovnictví.
U bank se očekává zlepšení zákaznického servisu v případě, že úspěšně nasadí umělou inteligenci v poradenství při transakcích zákazníků. Data chytrých telefonů usnadní marketing a poradenství zákazníkům tehdy, kdy to budou nejvíce potřebovat. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 55 miliard USD.

 
Snížení rizika podvodů bude umožněné pokrokem v zabezpečení, jako je kupříkladu rozeznání tváře u bankomatů, přičemž zákazníci nebudou potřebovat platební karty. Čistý příspěvek do globálního HDP do roku 2030 by měl být 30 miliard USD.

 

 

Éra 5G je tady a představuje novou generaci chytrého podnikání. Potenciál dopadu 5G napříč všemi průmyslovými odvětvími je obrovský.

 

Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

27.5.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?