Finlord Sněmovna financí

Otevření ekonomiky a rekordní maloobchodní prodeje

16.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
maloobchodní prodeje v USA

Maloobchodní prodeje v USA vyskočily v posledních měsících na rekordní úroveň. Rychlost očkování je ve Spojených státech velmi vysoká a už v červnu by země měla dosáhnout hromadnou imunitu. Díky odstranění omezení a nárůstu optimismu se Američané nahrnuli do obchodů. Lze podobnou nákupní horečku očekávat v ČR, až se začnou zmírňovat restriktivní opatření?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Maloobchodní prodeje v USA se od roku 2008 zdvojnásobily

 

Následující obrázek ukazuje vývoj maloobchodních prodejů v USA měsíčně. V březnu byl pokořen rekord 619 miliard dolarů, což je meziměsíčně o téměř 10 procent více. Nárůst v posledních měsících je do značné míry způsoben realizací odložené spotřeby z loňského roku. Nicméně i v dalších měsících lze očekávat velmi vysokou spotřebu.

 

maloobchodní prodeje v USA

 

Následující tabulka od Bank of Amerika ukazuje změnu útraty Američanů s využitím platebních karet. Meziročně nastal nárůst o 67 %. Za dva roky nastal nárůst o 20 %. Samozřejmě, některé sektory jsou stále velmi negativně ovlivněné. Příkladem jsou o 35 % nižší objemy nákupů letenek oproti roku 2019, o 7 % nižší nákupy ubytovacích služeb, či o 45 % nižší útraty na zábavu (kupříkladu kina, divadla). Platy kartou za elektroniku stouply v USA za poslední 2 roky o 60 %, nákupy nábytku o 52 %.

 

platby kartou v USA

 

Maloobchodní prodeje jsou v EU stále nízké

 

V EU i eurozóně je index stále výrazně pod předpandemickým vrcholem. Na podzim 2020 to vypadlo na zotavení, ale pak do řady zemí přišla druhá nebo i třetí vlna pandemie, kvůli kterým byla zavedena přísná omezení.

 

maloobchodní prodeje v EU

 

Rychlost očkování stoupá i v Evropě, takže do léta by se i zde měla situace značně zlepšit. To by podobně jako v USA vyvolalo prudký nárůst spotřebitelské poptávky. Domácnosti mají na účtech rekordní objem volných prostředků. Realizace odložené spotřeby by tedy měla být velmi rychlá. To by pro ekonomiku bylo pochopitelně příznivé, ale zároveň to může vyvolat tlak v nabídkovém řetězci. Kupříkladu v prodejnách aut. Následující obrázek ukazuje průměrné prodejní ceny ojetých vozidel v USA. V březnu byly meziročně o 22 % vyšší. Američané po otevření ekonomiky masivně nakupují nová i ojetá vozidla. A jelikož je okamžitá nabídka omezená, tak cena vyskočila v posledních týdnech prudce nahoru.

 

ceny ojetých vozidel v USA

 

Nárůst maloobchodních prodejů pomůže nejenom obchodům a výrobcům zboží, ale také poskytovatelům platebních systémů či logistickým společnostem. U všech těchto sektorů mají investoři k dispozici ETF nebo mohou investovat do konkrétních akcií firem. Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Vyšší spotřeba a poptávka po úvěrech pomůže i poskytovatelům úvěrů na P2P portálech.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

16.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS