Finlord Sněmovna financí

Od roku 1925 jsou výkonnější finanční aktiva než reálná aktiva

6.4.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finanční aktiva

Finanční aktiva jsou pro investory dlouhodobě výnosnější než reálná aktiva. V letech zvýšené inflace to ale nemusí platit. V současnosti ve světě také sledujeme silné inflační tlaky, což už mimo jiné způsobilo prudký propad cen vládních dluhopisů. Investice do finančních aktiv je mnohem snadnější a nákladově méně náročná než investice do reálných aktiv.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje poměr výkonnosti reálných versus finančních aktiv od roku 1925 do současnosti. Do reálných aktiv jsou zahrnuty komodity, nemovitosti a sběratelské předměty a do finančních aktiv jsou zahrnuty large cap akcie a dlouhodobé americké vládní dluhopisy. Poslední dvě dna, která byla v roce 1999 a v pozdních šedesátých letech, odpovídala začátkům komoditních býčích trhů a inflačním tlakům směrem nahoru, které zejména odstartovaly na konci šedesátých a trvaly do začátku osmdesátých let. Jak je z grafu patrné, tak poměr dosáhl nejnižší zaznamenané úrovně, což znamená, že finanční aktiva baly na uvedeném dlouhodobém horizontu výkonnější.

 

finanční aktiva a reálná aktiva

 

Podle Bank of America by mělo dojít v roce 2021 k bodu obratu inflace. Proočkovanost a znovuotevření ekonomiky, stimul ve výši 1,9 bilionu USD by mohly zvýšit inflaci. Pokud jde o rychlost očkování v USA, tak ta je velmi vysoká. V USA je nejnovější míra očkování v průměru 2 903 730 dávek denně. Při tomto tempu tedy potrvá 4 měsíce, než se naočkuje 75 % americké populace. Čili v létě už by se mohla americká ekonomika znovu otevřít. Pokud se podíváme na Evropskou unii, tak u nás je tempo očkování pomalejší. V EU je nejnovější míra očkování v průměru 1 767 361 dávek denně. Při tomto tempu potrvá 11 měsíců, než se naočkuje 75 % populace v EU. Globálně bylo podáno 608 milionů dávek vakcíny a globální denní průměr je 15,6 milionu dávek.

 

očkování v USA

očkování v EU

 

Podle posledního březnového průzkumu, který provedla Bank of America, si manažeři fondů myslí, že inflace je pro trhy největším nebezpečím. V tomto kontextu bychom neměli na lehkou váhu brát ani stanovisko světově uznávaných epidemiologů, virologů a specialistů na infekční choroby. Průzkum mezinárodně uznávaných odborníků ukázal, že nízká proočkovanost v chudých zemích otevírá vrátka novým a nebezpečnějším mutacím koronaviru. Podle vědců máme asi rok, než přestanou být dostupné vakcíny účinné.

 

inflace a finanční trhy

 

Při růstu inflace bude tlak na zvyšování úrokových sazeb, což by znamenalo růst požadovaných výnosností amerických dluhopisů. Nicméně, jak ukazuje následující graf, tak nejlépe reagují na rostoucí požadované výnosnosti cyklické/hodnotové akcie. V tomto případě se nejlépe daří bankám a pojišťovnám, dále se daří automobilovému průmyslu, průmyslovému zboží a službám, finančním službám (brokeři, platební služby), těžbě a zpracování ropy a zemnímu plynu a komoditním společnostem. Také sektoru cestování a volnočasovým službám a médiím se daří v době rostoucích požadovaných výnosností amerických dluhopisů. Naopak nejméně se v době rostoucích výnosností amerických dluhopisů daří necyklickým akciím ze sektoru jídlo a nápoje, zdravotnictví, společnostem z oblasti veřejného sektoru, maloobchod, nemovitosti, telekomunikace, chemičky a technologie. Akcie lze nakoupit u obchodníků s cennými papíry. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

akcie a inflace Eva Mahdalová Finlord

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.4.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?