Finlord Sněmovna financí

Elektroauta: kdy dosáhnou 100 % tržní podíl?

23.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Elektroauata prodeje ve světě

Globální prodeje elektroaut v posledních letech výrazně stouply a tento trend bude v nejbližším období ještě silnější. Všechny automobilky světa připravují své elektrifikované vozy, jelikož už v horizontu pěti let by se elektroauta mohly z hlediska celkových nákladů (prodejní ceny + následné provozní náklady) vyrovnat vozidlům s klasickým pohonem. Kdy dosáhnou elektroauta 50 % podíl na celosvětových prodejích a kdy bude většina aut na silnicích s elektrickým pohonem?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Elektroauta by v roce 2045 mohly tvořit 50 % nově prodaných osobních vozů

 

Následující obrázek ukazuje dva odhady IHS Markit. Horní dva grafy ukazují nejpravděpodobnější scénář, ve kterém by elektroauta mohly postupně nabývat nejenom podíl v rámci nových prodejů nových vozů, ale logicky i podíl na všech autech, které jezdí po silnicích. V roce 2045 by čistě bateriové elektroauta mohly mít na nových prodejích podíl 50 %. Zájem o vozy na konvenční pohon bude jednoznačně upadat. Podíl hybridů bude nejdříve stoupat, ale v horizontu deseti let začnou ustupovat ve prospěch čistě elektrických vozů. Na pravém grafu je pak podíl na všech provozovaných autech. Ještě v roce 2050 by měly polovinu globálního vozového parku tvořit auta s klasickým či hybridním pohonem. Obměna vozového parku nenastane přes noc. Průměrné stáří používaných vozů dlouhodobě roste v celém světě a v řadě zemí je i více než 15 let.

 

Dolní dva grafy pak ukazují optimistický scénář, pokud by už v roce 2033 tvořily elektroauta 100 % globálních prodejů. Pravděpodobnost tohoto scénáře je ale minimální. Nicméně pokud by nastal, tak v roce 2050 by elektroauta tvořily celý vozový park světa (co se týče osobních vozidel).

 

elektroauta globální prodeje

 

Elektroauta musí mít wow efekt, aby se dobře prodávaly

 

I když lze zákazníky zaujmout ekologickým přístupem, tak automobilky si uvědomují, že pro úspěšné přijetí elektroaut na trhu musí vozy disponovat především wow efektem a novými funkcemi. Nová elektroauta jednoduše nesmí vypadat jako chudí bratříčci vozů s konvenčním pohonem.

 

Skvělým příkladem dobře odvedeného produktového managementu je Porsche Taycan. Automobilka prodala v prvním kvartálu hned 9072 těchto vozů, což bylo jenom o 61 vozů méně než u prodejů legendárního modelu 911. Celkem automobilka prodala za kvartál celosvětově téměř 72 000 vozů, přičemž neprodávanějším modelem byl Macan. Následoval ho Cayenne. V příštím roce chce automobilka uvést i plně elektrický Macan, který bude na stejné platformě jako elektrické SUV od Audi. Také automobilka Daimler nedávno představila Mercedes EQS, který ihned vzbudil velké nadšení mezi motoristickými redaktory i potenciálními zákazníky.

 

Automobilky zároveň ví, že obměnu vozového parku podpoří zaváděním nových funkcí, přičemž centrem zájmu se v posledních letech stal infotainment a konektivita vozů. V USA disponovalo loni 556 modelů automobilek napojením na Apple CarPlay. Tato funkcionalita se spolu s Android Auto rychle dostává i do základních modelů. Zákazníci propojení s mobilními telefony vyžadují a pro mnohé to je jeden z klíčových faktorů při rozhodování o koupi. V roce 2025 by až 75 % globálně prodaných vozů mělo disponovat nějakou formou konektivity. Teď je jejich podíl na úrovni 50 %. V roce 2028 by dle odhadu společnosti Gartner mělo 94 % vozů disponovat připojením do 5G sítě. Uvedený vývoj je pochopitelně příznivý i pro Apple, Alphabet či dodavatelé komponentů, kteří konektivitu umožňují.

 

Apple carplay

 

Prodeje elektroaut v Evropě

 

V březnu byl v Německu podíl bateriových vozů na celkových prodejích nových vozů na úrovni 10,3 %, plugin hybridy pak měly podíl 12,5 %.

 

elektroauta Německo

 

Ve Francii byl podíl bateriových elektroaut na úrovni 8,5 % a podíl plugin hybridů byl 7,6 %.

 

elektroauta Francie

 

Nejvyšší prodeje elektroaut pak zaznamenává Norsko, kde bateriová elektroauta tvoří 56 % prodaných vozů a plugin hybridy téměř 29 %.

 

elektroauta Norsko

 

Do elektromobility a nových trendů v rámci automotive lze snadno investovat nákupem akcií automobilek anebo nákupem burzovně obchodovaných ETF, které jsou na tento sektor zaměřené. Akcie a ETF mohou investoři nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

23.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS