Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí v USA raketově rostou

1.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny nemovitostí v USA

Ceny nemovitostí prudce stoupají v celém světě. Důvodů je hned několik od snadného přístupu k penězům až po omezenou nabídku. V USA, kde je trh s realitami obrovský, stouply ceny domů meziročně o více než 11 %. Průměrné ceny už daleko přesahují rekordy z roku 2006. Jaká je poptávka a nabídka nemovitostí v USA? Jak reagují největší američtí developeři a ceny jejich akcií?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny nemovitostí v USA rostou nejrychleji od roku 2013

 

Růst S&P Case Shiller indexu cen nemovitostí v USA vyskočil v lednu meziročně o 11,2 % na nový rekord. Index 20 metropolitních oblastí už je téměř na úrovni 250 bodů, což je o 20 % nad maximem dosaženým v roce 2006 před splasknutím nemovitostní bubliny.

 

ceny nemovitostí v USA

 

Dynamika růstu cen nemovitostí v USA je velmi vysoká a americké reality zdražují nejrychleji od roku 2013.

 

ceny nemovitostí v USA změna

 

Růst cen nemovitostí ve Spojených státech je tak silný, že už opět výrazně předbíhá růst mezd. Následující obrázek ukazuje index cen nemovitostí (modrá křivka) a index mezd (červená křivka). Na trhu panují oprávněné obavy, jestli se netvoří ještě větší bublina než před patnácti lety.

 

ceny nemovitostí a mzdy v USA

 

Nabídka nemovitostí je nízká

 

Následující obrázek ukazuje nabídku nemovitostí na prodej dle serveru Realtor.com dle jednotlivých let. V únoru bylo na trhu o 50 % méně nemovitostí než v minulém roce a o 60 % méně než v roce 2019.

 
nabídka nemovitostí v USA

 

Dle Zillow jsou na trhu jenom nemovitosti pro pokrytí třech měsíců poptávky, což je rekordně nízká úroveň.

 

Zajímavé jsou i postřehy realitních makléřů, kteří uvádí, že prudce stoupla ochota zájemců platit v hotovosti. Důvod je ten, že Američané mají na účtech rekordní objem peněz, protože v minulém pandemickém roce neutráceli za spotřebu. Samozřejmě tyto prostředky mají především bohatší vrstvy obyvatel. Skupují dostupné nemovitosti a pak je budou pronajímat chudším vrstvám, které nemají dostatek prostředků a finanční bonitu na to, aby si momentálně koupili vlastní nemovitost.

 

Developeři by mohli postavit 1 milion nových jednotek

 

Pulte Group odhaduje, že od roku 2009 je nakumulovaný deficit domů a bytů na americkém trhu na úrovni 7 milionů jednotek. Co se týče loňského roku, tak zejména v první polovině roku byla výstavba nízká.

 

nabídka nemovitostí v USA nedostatek

 

Stavitelé chtějí současnou situaci využít. V nejbližších třech letech se ale očekává prudký nárůst výstavby. Letos by mohlo být postavených 1 milion jednotek a v roce 2023 až 1,2 milionu.

 

Největší stavitelem rezidenčních nemovitostí v USA je společnost D.R. Horton, která už má na celém trhu podíl 9 %. V roce 2006 prodala 53 410 bytových jednotek, což bylo 5 % z celkových prodejů v USA na úrovni 1 milionu jednotek. V minulém roce prodala 71 168 jednotek, když se na celém trhu prodalo cca 800 tisíc jednotek, viz následující obrázek. Společnost Lennar, druhý největší stavitel, dodala minulý rok téměř 53 000 domů, o 3 % více oproti roku 2019.

 

DHI vývoj

 

Mezi stěžejní problémy, na které americké developerské společnosti poukazují, patří především rostoucí stavební náklady. Důvodem je nejenom růst mezd, ale i zdražení stavebního materiálu či vzestup cen stavebních pozemků.

 

Akcie amerických realitních developerů lze nakoupit u obchodníků s cennými papíry. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.