Finlord Sněmovna financí

Výnosnosti dluhopisů a dopad na akciové trhy

3.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ceny dluhopisů prudce propadly

Inflace začíná být čím dál silnější. Růst spotřebitelských cen rozhodně nesvědčí dluhopisovým trhům, protože stoupají požadované výnosnosti (ceny státních dluhopisů klesají). To se negativně projevuje i na výsledcích dluhopisových fondů. Budou požadované výnosnosti nadále stoupat (ceny dluhopisů by naopak klesaly)? Jaký dopad mají vyšší sazby na ekonomiku a akciové trhy?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Propad cen dluhopisů byl extrémně rychlý

 

Požadované výnosnosti se pohybují inverzně k ceně dluhopisů. 30leté americké dluhopisy v letošním výprodeji už ztratily 14 %, což je třetí nejhorší vstup do roku od 1974.

 

vývoj cen 30letých dluhopisů v USA

 

Kdyby rok skončil v únoru, tak by výnos investice do Barclays Aggregate Bond Index byl nejhorší v historii indexu sahající do roku 1977.

 

vývoj dluhopisový fond v USA

 

Následující obrázek ukazuje standardní odchylku požadovaných výnosností 10letých dluhopisů USA. V únoru nastal nárůst o 0,5 %, což odpovídá 2,6násobek standardní odchylky. Naposledy nastala tak prudká změna výnosností v roce 2016 při zvolení Trumpa. Graf napravo pak ukazuje změnu indexu S&P 500 při změně výnosností státních dluhopisů. Prudký nárůst i pokles měly v minulosti negativní dopad na ceny akcií. Při menších změnách výnosností nebyl dopad na akcie až tak zásadní. Akciovým trhům svědčí především stabilní úrokové sazby v ekonomice.

 

volatilita dluhopisů a akcie

 

Inflace a vyšší úrokové sazby pomáhají bankám

 

Rostoucí požadované výnosnosti jsou příznivé pro banky. Následující obrázek ukazuje výnosnost 5letých dluhopisů v USA a relativní výkonnost sektoru bank oproti indexu S&P 500.

 

požadované výnosnsoti a akcie bank

 

Americký hypoteční trh je už o 50 % větší než v roce 2008. Zejména podíl komerčních bank a centrální banky na tomto trhu se výrazně zvýšil. S růstem požadovaných výnosností bude možné zvýšit také sazby hypoték, které v posledních měsících poklesly na rekordně nízkou úroveň. Zajišťování duračního rizika poskytnutých hypoték pomocí futures na dlouhodobé dluhopisy také přispělo k výraznému poklesu cen státních dluhopisů.

 

objem hypoték v USA

 

Úroky 30letých hypoték propadly v USA v uplynulých měsících pod 3 % p.a.. Nárůst zpátky na 4 % by pro banky znamenal znatelné zvýšení ziskovosti.
sazba 30letých hypoték

 

Na dluhopisové trhy jsou v investiční oblasti navázané nejenom jednoduché strategie nákupu a dlouhodobé držby dluhopisů, ale také pokročilejší strategie, jako je například risk parity (kdy se s finanční pákou nakoupí akcie a dluhopisy, kupříkladu 60 % akcie + 200 % dluhopisy). Následující obrázek ukazuje denní výnosy této strategie. Na konci února byl zaznamenán jeden z nejhorších dnů strategie od roku 2010, jelikož propadly ceny dluhopisů i akcií najednou.

 

výnosy risk parity

Kdy nastane rotace zpátky do dluhopisů?

 

Růst požadovaných výnosností dluhopisů způsobil, že se značně změnilo relativní ohodnocení akcií vůči dluhopisům. Následující obrázek ukazuje rozdíl ziskové výnosnosti indexu S&P 500 a 10letých amerických dluhopisů. Rozdíl se snížil na 1,68 p.b., což je mnohaleté minimum.

 

nadvýnosnost akcií

 

Podobný stav ukazuje srovnání s dividendovou výnosností. V posledních letech byla výrazně nad požadovanou výnosností 10letých dluhopisů, ale v posledních týdnech se situace obrátila.

 

dividendová výnosnost a výnosnost dluhopisů

 

Investice do vládních dluhopisů je považována za méně rizikovou než investice do akcií. Pokud budou ceny dluhopisů klesat (požadované výnosnosti stoupat), tak se bude stále více manažerů fondů zajímat o krátkodobé a střednědobé navýšení alokace ve prospěch dluhopisů. Z dlouhodobého hlediska nabízí akcie vyšší výnosy, ale v historii bylo hned několik období, kdy zaostávaly za dluhopisovými trhy i několik let.

 

Otázkou je, kde se nachází hranice, při které by nastala masivní rotace kapitálu. Výnosnost 10letých amerických dluhopisů je momentálně 1,45 % p.a.. Důležitá je hranice 2 %. Nicméně musíme si uvědomit, že při růstu výnosností k 2 % p.a. by kvůli vysoké duraci propadly ceny těchto dluhopisů o dalších 4 až 5 %. Investoři v dluhopisových fondech by určite nebyli nadšení.

 

Snížení inflačních tlaků by naopak zastavilo růst požadovaných výnosností dluhopisů, což by prospělo i akciovým trhům. Akciím by pochopitelně prospěl i další výrazný nárůst tržeb a zisků firem, což jsou faktory, kterým se budeme věnovat v dalších analýzách.

 

Cenné papíry a deriváty mohou investoři nakoupit i u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách. Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.