USA vs Evropa: kde bude zotavení HDP rychlejší
18.3.2021
6 min.
Ve světě už několik měsíců sledujeme zotavování z pandemie a růst HDP, průmyslové aktivity, maloobchodních prodejů a dalších hospodářských indikátorů. Zotavení ale není rovnoměrné, což se projevuje i na odhadech zisků společností. Jaké jsou prognózy pro USA a Evropu?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Růst HDP v USA je velmi rychlý, EU zaostává
Následující obrázek ukazuje vývoj reálného HDP ve Spojených státech a odhad banky Unicredit do roku 2022. Už koncem letošního roku by ekonomická aktivita v zemi měla stoupnout na nový rekord a vrátit se na předkrizový trend.
V případě Evropy bude zotavení HDP na předkrizový trend trvat delší dobu. Až příští rok by evropská ekonomická aktivita mohla dosáhnout nová maxima a na předkrizový trend se dlouho nepodívá.
Zisky firem rostou především v USA
Podobný vývoj jako HDP ukazují i indikátory tržeb a zisků firem. V USA by zisky na akcii měly v příštím roce pokořit nová maxima.
Evropské firmy dosahovaly nejvyšších zisků na akcii v roce 2007. Před krizí se už dotahovala ziskovost na předchozí maxima. Pandemie ale vyvolala hluboký propad. Zotavení by nejspíše mohlo nastat až v roce 2023.
Pro doplnění ještě pohled na zisky firem z rozvíjejících se asijských zemí. V roce 2022 by mohlo být podobně jako v USA dosaženo nové maximum.
Z uvedených grafů je patrné, proč mají investoři stále rádi americké akcie. I když se jedná o vyspělou ekonomiku (a měla by růst pomaleji), tak jsou tamní firmy schopné generovat stále silný růst tržeb a zisků. Ode dna v roce 2009 se zisky na akcii amerických firem přibližně zdvojnásobily, což je podobné jako v rozvíjející se Asii a daleko vyšší růst oproti Evropě.
Do budoucnosti bude ekonomický i politický význam Asie stoupat a paradoxně pandemie tomuto regionu relativně pomohla. Podobně jako pomohly záplavy k výraznému následnému rozvoji pražského Karlína.
Ohodnocení světových akcií je rekordně vysoké. Podíl tržní kapitalizace k HDP je na úrovni 82 %. Nicméně pokud se naplní prognózy růstu celosvětové ekonomiky, tak by na konci roku mohl být dle Morgan Stanley poměr zpátky na úrovních z předchozího rekordu.
Investoři mohou do jednotlivých regionů investovat pomocí burzovních nástrojů nebo částečně i pomocí P2P portálů. Na burzách se obchodují jak akcie jednotlivých firem, tak i burzovně obchodované fondy ETF. To mohou mít i regionální zaměření. Přístup na burzy umožňují brokeři, kterým jsme se věnovali v analýzách, Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
18.3.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář