Finlord Sněmovna financí

USA chtějí snížit náklady na solární elektrárny o 60 %

30.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
USA solární elektrárny

Ministerstvo energetiky USA představilo plán, dle kterého by průměrné produkční náklady na výrobu elektřiny v solárních elektrárnách měly do roku 2030 poklesnout na 2 US centy za 1 kWh. V současnosti jsou náklady 4,6 US centu za 1 kWh. Díky tomu by už definitivně byla elektřina ze slunce levnější než z fosilních paliv, a to i bez státních dotací. Jak chtějí Spojené státy tento plán dosáhnout?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

USA: snížíme náklady z 4,6 na 2 US centy na 1 kWh

 

Následující obrázek ukazuje odhady a plán Ministerstva energetiky USA v případě velkých solárních parků. Růst efektivity solárních článků a pokles nákladů na jejich výrobu by ukousl z nákladů 1 US cent. 0,7 centu by se dalo ušetřit optimalizací přenosové soustavy a 0,9 US centu optimalizací provozních nákladů, snížením amortizace elektráren a vyšší energetickou výtěžností. Co se týče malých elektráren na střechách rodinných domů, tak tam by USA chtěly dosáhnout náklad 5 US centů za 1 kWh.

 

solární elektrárny

 

Nejlepší podmínky jsou na jihozápadě USA, viz následující mapa. Na jihu Kalifornie by v roce 2030 mohly být náklady na nové solární elektrárny na úrovni 1,6 US centu na 1 kWh. Naopak na severu v Seattle budou náklady vždy vyšší a zde by Spojené státy chtěly náklady snížit na 2,6 US centu, což je ale níže než jsou teď náklady v Kalifornii.

 

solární eletrárny v USA

 

Trend ve světě je zřejmý. S dalším poklesem nákladů na výstavbu a provoz solárních elektráren se zvyšuje poptávka po článcích a tedy i jejich produkce.

 

výstavba a provoz solárních elektráren

 

Nové solární elektrárny potřebují lepší technologii

 

Následující obrázek ukazuje efektivitu různých technologií výroby solárních článků. Velké naděje jsou vkládány do materiálu Perovskit (oxid titaničito-vápenatý), díky kterému by byla dosažena nejenom vysoká účinnost článků, ale také náklady na jejich produkci by byly relativně nízké.

nové solární elektrárny

 

 

Globální energetická spotřeba bude stoupat, přičemž stoupne především spotřeba energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2050 budou obnovitelné zdroje generovat více než fosilní paliva.

 

Do akcií obnovitelných zdrojů energie lze investovat přes obchodníky s cennými papíry. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

Obnovitelné zdroje energie

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

30.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.