Finlord Sněmovna financí

Chytré hodinky: Apple nadále dominuje

9.3.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Chytré hodinky Apple

O chytré hodinky je ve světě stále vysoký zájem, i když v posledním čtvrtletí 2020 nastal mírný meziroční pokles. Lídrem trhu je společnost Apple, jejíž podíl dosahuje 40 %. Mírně si polepšil i Samsung. Zajímavé je, že v minulém, pandemickém roce se zvýšily především prodeje dražších modelů. Nositelná elektronika je velmi oblíbená a zákazníci jsou ochotní platit i relativně vysoké ceny.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Chytré hodinky: dvě společnosti drží polovinu trhu

 

Následující obrázek ukazuje srovnání tržního podílu v Q4 2019 a v Q4 2020. Podíl Applu stoupl z 34 % na 40 %. Apple Watch 6 a SE jsou pro zákazníky velikým lákadlem, takže společnost dokázala za 3 měsíce vyexpedovat až 12,9 milionu těchto zařízení. Tržní podíl se naopak koncem roku snížil u společnosti Huawei, i když za celý rok si polepšila.

 

chytré hodinky tržní podíl

 

Následující obrázek ukazuje celoroční prodeje u pěti největších výrobců chytrých hodinek. Apple zvedla za celý rok prodeje z 28,4 na 33,9 milionu kusů. U Huawei nastal nárůst z 8,7 na 11,1 milionu kusů. Největší pokles nastal u BBK Electronics, pod kterou patří značky Oppo, Vivo, OnePlus a Realme.

 

chytré hodinky Apple vede

 

Velmi zajímavý je pohled na rozložení prodejů dle ceny zařízení. Chytré hodinky s cenovkou více než 300 dolarů (cca 6700 Kč) už tvoří 44 % prodejů. Minulý rok měl segment dražších chytrých hodinek podíl 36 %. Tento nárůst souvisí i ze zvýšením podílu hodinek od Apple. V kategorii prémiových hodinek má Apple dominantní podíl přesahující 70 %.

 

chytré hodinky prodeje dle ceny

 

Průměrná prodejní cena chytrých hodinek bude pravděpodobně stoupat s tím, jak se budou otevírat ekonomiky. Úspory lidí a odložená spotřeba jsou obrovské. Následující obrázek ukazuje míru úspor ve vyspělých zemích, která byla v minulém roce výrazně vyšší oproti normálnímu období. Peníze naakumulovali lidé především na účtech v bankách a budou je chtít utratit za spotřebu, případně budou volnou hotovost investovat.

 

míra úspor vyspělé země

 

Zároveň ve vyspělých ekonomikách nastává stagnace případně pokles dluhu spotřebitelů, viz následující obrázek meziroční změny revolvingového dluhu (zejména kreditní karty).

 

úvěry v USA

 

Na světových burzách se obchodují akcie většiny známých výrobců elektroniky. Tyto akcie lze nakoupit i u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách. Kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.3.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?