Finlord investice v prosinci 2020: +3,7 %
11.1.2021
8 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v prosinci nárůst hodnoty o 3,7 %. Investoři kupují v posledních měsících snad všechna dynamická aktiva. Důvod je jednoduchý: centrální banky a vlády řeší krizi záplavou levných peněz a na této politice nehodlají zatím nic měnit. Mechanismus všude ve světě je stejný. Vlády poskytují do ekonomiky různé anticovid stimuly. Aby na ně ale měly peníze, tak musí vydat dluhopisy nebo si jinak půjčit. Dluhopisy pak na sekundárním trhu skupují centrální banky. Výsledek je takový, že příjmy domácností prakticky v roce 2020 zásadně nepoklesly navzdory obrovským omezením v ekonomikách. Tím pádem mohou lidé pořád nakupovat aktiva, což tlačí ceny nahoru. V roce 2020 se tak naplno ukázalo, proč je důležité, abychom si dlouhodobě neukládali peníze na účtech v bankách, ale abychom nakupovali akcie, nemovitosti, P2P a další výnosná aktiva. I v krizích se myslí především na to, aby ceny aktiv v ekonomikách stále stoupaly.
Dluh zemí raketově narostl. A také raketově stoupla bilance centrálních bank. To ale v současnosti nikoho moc nepálí. Vypadá to tak, že bylo objevené ekonomické perpetum mobile. Všichni buďme doma, vybírejme si na poště peníze od vlády a ekonomicky se nám bude dařit. Jak to, že země k takovýmto krokům nepřistoupily už před desítkami let? Ne, vlády a centrální banky žádné perpetum mobile neobjevily. Jenom se na pozadí neuvěřitelně rychle přesunul majetek od chudších vrstev obyvatelstva, které nevlastní žádná aktiva k bohatým lidem, jejíchž majetek je zejména v dynamických aktivech. Zároveň se přesunuly ekonomické výnosy z budoucnosti do současnosti. Krátkodobě můžeme slavit, ale výhled pro další generace se zhoršil.
Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.
Finlord investice: jak dopadl prosinec?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer.
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 60 měsíců bylo 9 ztrátových.
Vláda emituje dluhopisy, centrální banka je nakoupí
Následující obrázek ukazuje typický vývoj vztahu vlád a centrálních bank ve světě. Červená křivka ukazuje rozpočtový deficit USA za 12 měsíců (ke konci listopadu byl 3,2 bilionu dolarů). Modrá křivka pak ukazuje nákupy státních dluhopisů ze strany Fedu. Za celý rok 2020 americká centrální banka nakoupila americké dluhopisy za 2,4 bilionu USD. Zbytek dluhopisů pak nakoupili investoři a finanční instituce.
Celková aktiva americké, evropské a japonské centrální banky tak vyskočily na 22,7 bilionu dolarů. V roce 2008 to bylo kolem 4 bilionů.
Centrální banky mají neomezený kapitál, jelikož mohou vytvořit tolik peněz, kolik od nich ekonomické subjekty požadují. Na tomto místě si musíme uvědomit, že tištění peněz ze strany centrálních bank je reakce na požadavky vlád, firem a domácností. Centrální bankéři si samozřejmě uvědomují negativní dopady této aktivity, ale co mají dělat, když jim všichni buší na brány a požadují záchranu.
Podívejme se na záchranná opatření vlád. Třeba vyplácení kompenzací za zavřené provozovny nebo 600 USD šeky pro každého občana USA. Tyto stimuly se samozřejmě lidem líbí, protože dostanou peníze na ruku. Stejně tak se líbí státním zaměstnancům, že navzdory krizi jim odboráři vyjednali od státu pro rok 2021 další zvýšení platů. Kde na to má ale vláda vzít peníze, když kvůli krizi propadl daňový výběr? Jedině přes emisi dluhu. Tady na scénu přichází centrální banka, která se může rozhodnout uvolnit monetární politiku a třeba dluhopisy nakoupit. Anebo může zpřísnit monetární politiku, vyhnat úroky nahoru a dluhopisy nenakoupit. Ve druhé variantě by samozřejmě vláda pak nezískala levné peníze a lidé by nedostali nic. Tento politický tlak je obrovský. Centrální bankéři jsou také jenom lidé. I když jim ekonomické modely rudě svítí a upozorňují na obrovské rizika do budoucnosti, tak podlehnou a levné peníze do systému pustí.
Rizika do budoucnosti
Finančníci a investoři už řadu měsíců bijí na poplach, že se na trzích vytváří bublina způsobená uvedenými stimuly. Aktiva jsou oproti ziskům historicky nadhodnocená. Myšlenku ilustruje následující obrázek, který poměřuje aktiva americké centrální banky (modrá křivka) a P/E poměr amerického akciového indexu S&P 500. Je patrné, že když se bilance zvětšuje, tak roste i ohodnocení akciových trhů, které je teď téměř na novém rekordu. Co se ale stane s cenami aktiv, pokud by centrální banka přestala nakupovat dluhopisy podobně jako v roce 2015? Návrat P/E poměru z téměř 23násobku na dlouhodobý průměr kolem 16násobku, by mohl znamenat krátkodobý několikaměsíční akciový výprodej až na úrovni 30 %.
Při investování na akciových trzích musíme být připraveni na krátkodobé výprodeje. Řada drobných investorů ale nabyla v roce 2020 dojem, že větší pokles cen už nastat nemůže. Proto masivně roste marginový dluh a objemy investic do napákovaných produktů (kupříkladu ETF s pákou a akciové opce) vyletěly na nová maxima, viz následující obrázek.
Hodnota mnohých retailových účtů by mohla propadnout na nulu i při relativně neškodné korekci o 20 %. Při nafukování bubliny si musíme uvědomit, že pro udržení růstu se musí exponenciálně zvyšovat objem nových nákupů (či už z hotovosti anebo s finanční pákou). Je to proto, že při rostoucích cenách se zvedá i počet prodávajících subjektů, které třeba vybírají zisky. Další růst cen akcií tedy nastat může, ale jenom za předpokladu obrovského zapojení dalšího volného kapitálu. A to i od lidí, kteří investování na finančních trzích vůbec nerozumí a jenom se nechají zlákat vidinou zopakování minulých zisků. Budoucí korekce cen tak negativně postihne velmi široký okruh osob. Už teď se můžeme těšit na množství negativních příspěvků na internetu a nadávání na vysoké riziko akcií.
Dalším rizikem do budoucnosti je růst inflace v ekonomice. V nejbližších letech budou stoupat především náklady na bydlení, zdravotní péči, ale také se připravme na zdražování potravin. Inflaci se ještě budeme věnovat v samostatných analýzách. Nicméně za inflací si představme zejména zvyšování nákladů na výrobní faktory (tedy mzdy za práci, nájem a zisk za kapitál).
Jaký je důsledek inflace? Ožebračuje především chudší vrstvy obyvatelstva. Bohatším vrstvám, které drží ve svých rukách mnohem více výrobních faktorů, vyšší inflace až tak nevadí, pro některé je vyloženě prospěšná.
Běžný člověk nemůže ovlivnit makroekonomické nastavení a na vyšší inflaci si může tak akorát zanadávat. Jedinou obranou je přizpůsobení aktivit tak, aby nám inflace moc neuškodila. V oblasti investic to znamená především nákup dynamických aktiv. Investice do akcií, ETF (akciových i nemovitostních) a na P2P jsou přístupné všem a umožňují snadno budovat bohatství. Začít lze už od několika set či tisíc korun. Vůbec není nutné vystoupit z komfortní zóny teplého zaměstnání a bát se, že podnikatelská dráha skončí neslavně. Nákupem akcií firem si pořizujeme výrobní faktory, podnikatelské směřování těchto firem, jejích know-how, jejich kontakty, výrobní postupy, atd.. Některým firmám se bude dařit lépe, jiným hůře. Jejich průměr pak ukazují akciové indexy.
Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank či XTB. K dispozici jsou i roboadvisory služby, jako je kupříkladu Portu, případně SaxoSelect.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
11.1.2021
8 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Zdravim, nemyslite, ze uz je cas odpisat investiciu do Grupeer so 100%-nou stratou? Prestali komunikovat s investormi a problem s blokovanymi bankovymi uctami nie je pricina, ale skor dosledok ich aktivit, podla mojho nazoru. A aj dobra vyhovorka ako natahovat cas…
Dobrý den, u Mintosu za rok 2020 uvádíte výnos 10,6%, ale můžete uvést i kolik z toho je „in recovery“? Díky.