Jak se změnilo složení indexu S&P 1500 od roku 1994
17.12.2020
5 min.
S&P Composite 1500 slouží jako benchmark, jelikož pokrývá zhruba 90 % amerického akciového trhu. Společnosti v S&P Composite 1500 jsou rozděleny podle sektorů dle Globálního průmyslového klasifikačního standardu (GICS). Stejně jako u benchmarku jsou sektorové indexy S&P Composite 1500 váženy podle upravené tržní kapitalizace a každý obsahuje akcie z příslušného sektoru GICS. Sektorové změny v S&P Composite 1500 nám v průběhu let tedy ukazují trendy na americkém trhu.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Tabulka č. 1 ukazuje váhy sektorů k 31. prosinci 1994, 31. prosinci 2019 a 30. říjnu 2020. Jednoznačně byly ke konci října 2020 dominantním sektorem informační technologie, za nimi následoval sektor zdravotní péče, finanční sektor, sektor výrobců cyklického zboží, sektor komunikačních služeb a průmyslu, sektor výrobců necyklického zboží a sektor společností poskytující veřejné služby (Utilities). Naopak nejmenší váhu na indexu měl ke konci října 2020 sektor materiály a energie.
Od roku 1994 se významně zvýšila zejména váha sektoru informačních technologií z 9,6 % na 22,5 % v roce 2019, přičemž ani ne za rok se ke konci října 2020 váha informačních technologií zvýšila až na 26,5 %. Váha sektoru zdravotní péče pak vrostla od roku 1994 do roku 2019 z 9,1 % na 13,9 %, přičemž ke konci října 2020 zůstala už váha tohoto sektoru stejná. Také od roku 1994 vzrostla váha finančního sektoru z 11,5 % na 13,4 % k 30. říjnu 2020, čímž má jako sektor třetí největší váhu.
Naopak největší pokles váhy zaznamenal sektor energií. Od roku 1994 se jeho váha v indexu propadla na 4,2 % ke konci roku 2019, přičemž tento sektor zaznamenal další pokles k 30. říjnu 2020 až na 2 %. Podobně byl na tom i sektor materiály.
Výkonnost sektorových indexů odráží sektorové změny v průběhu času. Tabulka č. 2 ukazuje nadvýkonnost sektorů oproti celému indexu. Informační technologie měly v období 1994 až 2019 nadvýkonnost přes 2 % a v období 1994 až ke konci října 2020 měly nadvýkonnost 3 %. Jak v období 1994 až 2019, tak i v období 1994 až ke konci října 2020 měla zdravotní péče nadvýkonnost 2 %. Informační technologie a zdravotní péče byly nejvýkonnějšími sektory v rámci obou období. A právě výkonnost měla dopad na vyšší váhy jednotlivých sektorů v rámci indexu, jelikož došlo k růstu tržní kapitalizace.
Největší pozice v indexech se měnily s tím, jak se měnila váha jednotlivých sektorů. V roce 1994 byla na prvním místě společnost General Electric ze sektoru průmyslu s váhou 2,2 %. Na druhém místě byla společnost AT&T ze sektoru komunikačních služeb s váhou 2 %, na třetím místě byla společnost Exxon Mobil ze sektoru energií s váhou 1,9 % a na čtvrtém místě byla Coca Cola ze sektoru výrobců necyklického zboží s váhou 1,7 %. Zkrátka v roce 1994 pocházely jednotlivé společnosti z různých sektorů, zatímco v letech 2019 a 2020 došlo k výrazné koncentraci společností ze sektoru informačních technologií a komunikačních služeb. Ke konci října 2020 byla na prvním místě společnost Apple ze sektoru informačních technologií s váhou 5,9 %. Na druhém místě byla společnost Microsoft také ze sektoru informačních technologií s váhou 5,2 %, na třetím místě byla společnost Amazon ze sektoru cyklického zboží s váhou 4,4 % a na čtvrtém místě byla společnost Facebook ze sektoru komunikačních služeb s váhou 2,1 %.
Rozhodně v dnešní době hrají informační technologie mnohem větší roli než kdy dříve. Radikální pokrok v technologiích ovlivnil každodenní život lidí a přetvořil ekonomiku, což se pochopitelně odráží i na akciovém trhu. Zkoumání sektorových změn v indexu S&P Composite 1500 může být vodítkem, jak lépe pochopit transformaci ekonomické reality a lépe tedy identifikovat potenciální investiční příležitosti. Zároveň je nutné si uvědomit, že v rámci indexů dochází k příliš velké koncentraci společností a tedy i sektorů, což nemusí být optimální v rámci diverzifikace.
ETF či akcie lze nakoupit u kvalitních brokerů s globálním zaměřením. Kupříkladu u Saxo Bank (analýza ZDE ), XTB (analýza ZDE) nebo Lynx (analýza ZDE ). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Pro investory jsme připravili i školení tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
17.12.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží Fed úrokové sazby?
Tuto středu ve 20:00 oznámí Fed svůj verdikt o vývoji měnové politiky. Sledujte rozhodnutí živě ...
Více informací18.9.2024
3 min.
Daniel Křetínský, EPH a jak vydělat miliardy
Jak investuje nejbohatší Čech Daniel Křetínský? Je možné okopírovat jeho úspěch v EPH? Co ...
Více informací17.9.2024
8 min.
Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky. Bude pokles pokračovat?
Cena ropy postupně klesá už od roku 2022 a v posledních dnech jsme se dostali na nejnižší cenovou ...
Více informací17.9.2024
3 min.
Napsat komentář