Náklady na investování do ETF a akcií
2.12.2020
4 min.
Náklady na investování do ETF v posledních letech významně poklesly. Týká se to nejenom správcovských poplatků či komisí, ale i nákladů v podobě BID – ASK spreadů. V současnosti už má řada ETF vyšší likviditu než akcie největších společností světa.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Na grafu níže ukazují zelené sloupečky průměrný denně zobchodovaný objem. Ten byl v roce 2019 přibližně 88 miliard USD. Modrá křivka pak ukazuje podíl obchodů s ETF na celkových průměrných denních obchodech na amerických burzách. Jelikož v posledních letech roste objem obchodování s akciemi stejným tempem jako obchodování s ETF, tak se poměr udržuje na úrovni 28 %.
Žlutá křivka ukazuje obrátkovost ETF (objem obchodů s ETF ročně/objem aktiv pod správou). Průměrná roční obrátkovost je na 5násobku (když bude mít ETF pod správou 100 milionů, tak se za rok zobchoduje 500 milionů). V roce 2011 byla na 20násobku. V roce 2008 byla dokonce průměrná roční obrátkovost na 35násobku. Pro srovnání u podílových fondů je obrátkovost na 0,3násobku. Tento rozdíl je dán tím, že zobchodování ETF je mnohem jednodušší než zobchodování podílového fondu, což vede investory k tomu, aby u ETF byli aktivnější.
Následující graf ukazuje na ose x průměrný objem obchodů denně a na ose y BID – ASK spread v bazických bodech. Velikost kuličky ukazuje spread v USD. Z grafu je patrné, že při stejném zobchodovaném objemu jsou průměrné spready u ETF nižší než u akcií. Nejlikvidnější fondy, jako jsou SPY či QQQ, mají spread typicky menší než 0,5 bazického bodu a méně než 1 americký cent.
Většina ETF má cenu pod 100 USD za kus, přičemž průměr je 25 USD za kus. Naproti tomu polovina akcií z indexu S&P 500 má cenu akcií více než 100 USD. Při nastavování cen ETF správcovské společnosti dlouhodobě zkoumají chování trhu a dobře ví, že o akcie, kde se cena pohybuje v desítkách USD, je vysoký zájem a tím pádem je i vysoká likvidita. A to i navzdory tomu, že spready market makerů mohou být mírně rozšířené. Při ceně 20 až 50 USD reprezentuje jeden tick hodnotu 2 až 5 bazických bodů. To je dostatečně široká kotace pro výdělečné podnikání market makerů a zároveň to není tak široká kotace, aby to odradilo nákladově citlivé investory, což jsou kupříkladu instituce.
Jelikož je hodně investorů zapojených do tradingu samotných ETF, tak vyšší objem obchodování s jejich akciemi neznamená, že by se i více obchodovalo s akciemi nakoupených těmito fondy. Do budoucnosti lze očekávat trend zvyšování likvidity ETF a ubývání likvidity především u akcií s menší tržní kapitalizací. Pro běžné investory tohle není problém. Spíše si na to musí dát pozor velcí institucionální investoři, kteří by ve svých miliardových fondech chtěli zaměřit své aktivity na small cap akcie.
Do akcií či sektorů mohou investovat i drobní investoři. V analýzách jsme se věnovali několika brokerům, kde si lidé mohou snadno odkládat peníze stranou a investovat je do stabilních finančních aktiv. Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE) a XTB (analýza ZDE) jsou všechno velmi spolehlivé instituce, kde lze snadno nakupovat široce diverzifikovaná ETF (burzovně obchodované fondy) či akcie. Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Pro investory jsme připravili i školení tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
2.12.2020
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží Fed úrokové sazby?
Tuto středu ve 20:00 oznámí Fed svůj verdikt o vývoji měnové politiky. Sledujte rozhodnutí živě ...
Více informací18.9.2024
3 min.
Daniel Křetínský, EPH a jak vydělat miliardy
Jak investuje nejbohatší Čech Daniel Křetínský? Je možné okopírovat jeho úspěch v EPH? Co ...
Více informací17.9.2024
8 min.
Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky. Bude pokles pokračovat?
Cena ropy postupně klesá už od roku 2022 a v posledních dnech jsme se dostali na nejnižší cenovou ...
Více informací17.9.2024
3 min.
Napsat komentář