Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v listopadu 2020: +9,1 %

14.12.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 2011

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v listopadu nárůst hodnoty o 9,1 %. Téměř všude, kam se na finančních trzích v současnosti podíváme, vidíme obrovské nadšení investorů. Nahoru letí ceny akcií, ceny korporátních dluhopisů, ceny nemovitostí a dalších aktiv. Přitom svět se ještě vůbec nedostal z pandemie. Globální účinky nové vakcíny uvidíme až ve druhé polovině příštího roku. Jak je tedy možné, že ceny aktiv letí tak rychle vzhůru? Důvodem je obrovským objem peněz v globálním systému. Přísun likvidity, který pomáhá překonat ekonomickou krizi, bude nadále trvat, z čeho mají dlouhodobí investoři obrovskou radost. Letošní rok se jednoznačně nese ve znamení největšího přesunu majetku od chudých k bohatým v historii lidstva. Je to dané tím, že výnosná aktiva drželi před krizí především bohatí lidé, viz analýzy majetkové a příjmové nerovnosti.

 

Naopak lidé, kteří nedrží výnosná aktiva, permanentně zaznamenávají pokles kupní síly peněz. A pochopitelně nadávají na celý ekonomický systém. Ekonomický systém je ale už několik staletí pořád stejný. Problém je v tom, že lidé se stále nenaučili, jak si mají efektivně odkládat peníze stranou a budovat finanční zázemí. Důležité je investovat do výnosných aktiv a efektivně využívat půjčky. Odkládání peněz na účty v bankách a do krátkodobých vládních dluhopisů je skutečně nevýhodné při delším investičním horizontu.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl listopad?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Skok u Robocash byl způsoben doplacením splátek, které se opozdily kvůli koronaviru.

 

Finlord portfolio 2011

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 59 měsíců bylo 9 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj 202011

 

„Cash is trash“ platí permanentně

 

Známý manažer fondů Ray Dalio z Bridgewater Associates počátkem roku zopakoval známé úsloví „cash is trash“ (hotovost je odpad), čím chtěl říct, že se nevyplatí držet hotovost. Vyslovením věty chtěl pomoct i drobným investorům, kteří stále mají většinu peněz na nevýnosných bankovních účtech. Peníze se musí investovat do výnosných aktiv. Pak propukla pandemie, ceny akcií prudce propadly a najednou se mu všichni smáli, že těsně před propadem doporučoval nakupovat akcie. Situace se ale velmi rychle otočila. Teď už velikost globálního akciového trhu překonala rekordní úroveň 100 bilionů dolarů a skutečně se ukazuje, že i v takto kritickém roce se nakonec držba hotovosti nevyplácí.

 

Hotovost je z hlediska investování volných peněz vždy odpad. Nemá žádnou výdělečnou schopnost. Do hotovosti patří i vkladové/spořící/termínované účty v bankách či krátkodobé státní dluhopisy. Hotovost je dobrá jenom k tomu, aby se pomocí ní platily krátkodobé závazky. Majetek se musí dlouhodobě budovat pomocí výnosných aktiv, jako jsou akcie (nebo podíly ve firmách), nemovitosti, P2P, nebo korporátní dluhopisy (i když ty už také ne, viz tato analýza).

 

Žádná firma či instituce nebyla vytvořena tak, že by majitelé nastrkali peníze na bankovní účet a počkali, až se jim zhodnotí. Ne, peníze musely být investovány bez ohledu na aktuální tržní režim. Investování není nějaká magická záležitost, ale běžná činnost, kterou vědomě či nevědomě děláme všichni.

 

Jak jsme si ukázali už v mnohých analýzách, tak i pravidelným odkládání peněz do širokého akciového portfolia lze vytvořit značný majetek. Samozřejmě, odvážní investoři, kteří se nebojí vsadit větší část portfolia na jednu akcii, pak mohou vygenerovat obrovské zisky, viz analýza vývoje zhodnocení u některých akcií za posledních 30 let.

 

Investování a nadhodnocení akcií

 

Můžeme projíždět jeden indikátor ohodnocení akcií za druhým a pořád budeme vidět stejný obrázek. Z hlediska historického kontextu jsou ceny akcií relativně vysoké. Příkladem může být tento indikátor cyklicky očištěného P/E poměru amerických akcií, který už je na úrovni 33,4násobku (zisková výnosnost je 3 %).

 

ohodnocení akcií v USA

 

Indikátor ještě není na úplném maximu, které bylo dosaženo v roce 2000, ale i tak je docela vysoko. Jsme na vrcholu bubliny anebo nejsme? Nevíme, ale za několik kvartálů to retrospektivně zcela jistě určíme. Každopádně i kdybychom na vrcholu bubliny byly, tak to ještě neznamená, že investice do akcií či rozvoje podniků a podnikatelských aktivit je špatný nápad. Následující obrázek ukazuje zhodnocení investice do S&P 500 na vrcholu v roce 2000. Teď by hodnota investice byla navzdory takto špatnému nákupu a několika krizím o 148 % vyšší a anualizované zhodnocení by bylo 4,5 %. Pokud bychom odečetli inflaci, tak nastalo zhodnocení o 63 % (anualizovaně o 2,4 %).

 

zhodnocení akcií od roku 2000

 

Záchranné opatření a přesun kapitálu do konzervativnějších investic způsobil, že požadované výnosnosti dluhopisů v Evropě jsou záporné, viz následující obrázek. Ještě před pár lety bylo třeba Portugalsko na pokraji bankrotu a teď u 10letých dluhopisů této země požadují investoři výnosnost -0,008 %. Německé, nizozemské nebo švýcarské dluhopisy mají zápornou požadovanou výnosnost v rámci celé výnosové křivky. Najednou se zisková výnosnost akcií na úrovni 3 % zdá při takto dlouhých splatnostech jako neskutečné terno. A popravdě to tak skutečně je, jen musíme zapomenout na různé nesmysly o konci světa a o tom, že se nemusíme dožít dalšího dne. Nebojte, roku 2050 se dožije většina lidí, kteří teď mají méně než 45 let.

 

požadovaná výnosnost dluhopisů

 

Investování do akcií, ETF a na P2P se věnujeme, protože tyto instrumenty jsou přístupné všem a umožňují snadné budování bohatství. Začít lze už od několika set či tisíc korun. Vůbec nemusíte vystoupit ze své komfortní zóny teplého zaměstnání a bát se, že vaše podnikatelská dráha skončí neslavně a že jedním neúspěšným projektem přijdete o všechny úspory. Nákupem akcií firem si kupujete podnikatelské směřování těchto firem, jejích know-how, jejich kontakty, výrobní postupy, atd.. Některým firmám se bude dařit lépe, jiným hůře. Jejich průměr pak ukazují akciové indexy.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank či XTB. K dispozici jsou i roboadvisory služby, jako je kupříkladu Portu, případně SaxoSelect.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

14.12.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    pxx napsal:

    A teď si spočítejte, kdybyste to vše mělo jen v tom uváděném ETF SPY, byste na tom byli celkově lépe, ne?

    admin napsal:

    Dobrý den, na stránkách prezentujeme informace objektivně, aby měli investoři co nejvíce spolehlivých informací. Pokud někomu vyhovuje více investice do ETF, které pasivně sledují indexy, tak je to v pořádku. Pro takovéto investory máme k dispozici podrobné výukové materiály, kde popisujeme všechny nástroje pro vyhledávání a rozbor takovýchto ETF. Jelikož náš aktivní investiční přístup nekopíruje indexy, tak je někdy výkonnost lepší, v jiném období může být horší. Každý přístup má své pro a proti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE