Finlord Sněmovna financí

Jak nastavit investiční portfolio na 30 let?

25.7.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Jak nastavit portfolio na 30 let

Co nám přinese následujících 30 let? Jaký budete mít plat v roce 2049? Kam se mohou v nejbližších třech dekádách posunout ceny aktiv? A jak se bude vyvíjet vaše investiční portfolio? Na tyto otázky nelze přesně odpovědět. Nicméně historie ukazuje určité mantinely, ve kterých se odpovědi budou s největší pravděpodobností pohybovat. Pokud víme, kam se za 30 let můžeme posunout, tak tomuto výhledu můžeme přizpůsobit i naše portfolio. Není na tom nic složitého.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf z portálu Our World in Data ukazuje HDP na hlavu v konstantních cenách ve vybraných zemích. Data jsou tedy očištěné o inflaci. Je zřejmé, že vyspělé země mají výrazně vyšší HDP na hlavu než rozvíjející se státy.

 

HDP na hlavu

 

Pro lepší představu pak ještě přikládáme graf relativní změny HDP na hlavu od roku 1989, tedy za posledních 30 let. Navzdory různým krizím a recesím se vyspělým zemím podařilo zvýšit reálné HDP na hlavu o přibližně 40 %. V ČR pak stouplo HDP až o 60 %. Na Slovensku, které rostlo z velmi nízké úrovně, se pak HDP na hlavu zvýšilo za posledních 30 let o více než 100 %. Nicméně taková Čína zaznamenala ve stejném období růst HDP na hlavu o 420 %, Indie o 260 %, Indonésie o 160 %.

 

HDP na hlavu změna

 

Na předchozích dvou grafech jsou také vidět různá období poklesu HDP. To jsou recese, které byly celkem často doprovázené i finanční krizí, viz tabulka v analýze ZDE. Recese jsou integrální součástí ekonomického vývoje a cyklicky se opakují. V dlouhém období ale jednoznačně převládá ekonomický růst.

 

Proč? Protože lidstvo chce směřovat dopředu, chce se rozvíjet, chce zkoušet nové věci, chce se pouštět do vizionářských projektů. Tato touha pak roztáčí kola ekonomiky a nadále je bude roztáčet. A tato touha má samozřejmě vliv na investiční portfolio jednotlivců či firem.

 

Za 30 let budou mzdové příjmy minimálně o 80 % vyšší

 

Momentálně je průměrná hrubá mzda v ČR na úrovni 32 466 Kč, mediánová mzda je podle posledních údajů 27 582 Kč. ČR ještě pořád dohání západní Evropu a USA, takže v nejbližších letech by zde měl být nadprůměrný růst mezd kolem 5 %. Od roku 2030 by se ale měla česká ekonomika přiblížit vyspělým zemím, což bude znamenat zpomalení růstu mezd na jednotky procent ročně. V roce 2049 by podle konzervativního odhadu mohla být průměrná mzda vyšší než 58 000 Kč, mediánová by měla být vyšší než 50 000 Kč. Velmi pravděpodobně to bude ještě o několik tisíc více. A to mohou být v mezidobí různé recese, krize, krachy významných institucí, politické kolapsy a řada dalších negativních událostí.

 

Starobní důchod je teď na úrovni 40 % průměrné mzdy. Tento podíl spíše postupně klesá (před několika lety byl na úrovni 43 %). Už teď se ví, že důchodový systém je při současném nastavení neudržitelný (počet důchodců roste a tedy rostou i mandatorní výdaje), takže za 30 let bude poměr starobního důchodu vůči hrubé mzdě pravděpodobně nižší kolem 30 %. To znamená, že starobní důchod by v roce 2049 snad měl být alespoň 17 400 Kč.

 

S vyššími příjmy domácností ale souvisí i schopnost více utrácet, což znamená, že firmám stoupnou tržby a státu stoupnou daňové příjmy. O kolik stoupnou zisky korporací? V této analýze jsme rozebrali změnu zisku amerických firem za posledních 30 let. Velmi konzervativní výhled je, že i kdyby přišla velmi hluboká krize, tak by se zisky měly v následujících dekádách zvýšit o více než 100 % a s nejvyšší pravděpodobností to bude více než 200 %. S tímto výhledem můžeme naše investiční portfolio bezpečně nastavit.

 

Následující graf ukazuje vývoj HDP v USA a zisku firem indexu S&P 500. I v té nejhlubší krizi (Velká deprese z 30. let, kterou následovala 2. světová válka v 40. letech) se na třicetiletém horizontu nakonec zisky firem zněkolikanásobily.

 

zisk vs HDP

 

Pro doplnění přikládáme stejný graf za posledních 30 let. Navzdory několika krizím, které jsou i na grafu patrné, jsou nakonec zisky firem z indexu pětinásobné oproti roku 1988:

 

 zisk vs HDP 30 let portfolio

 

Jak nastavit 30leté portfolio?

 

30leté portfolio by jednoznačně mělo být naplněné zejména dynamickými aktivy (akcie, P2P, nemovitosti a další), které umožní na tomto investičním horizontu vygenerovat nejvyšší výnosnost. Kolik by si ale měli investoři odkládat měsíčně? V roce 2049 si už dnešní třicátnici budou chtít užívat odpočinku. V průměru budou v roce 2049 měsíčně utrácet kolem 47 000 Kč (cca 80 % průměrného platu). Pokud budeme uvažovat s tím, že starobní důchod bude 17 400 Kč, tak v průměru budou muset lidé čerpat z úspor 29 600 Kč měsíčně, což je 355 000 Kč ročně.

 

Pokud si investoři budou ročně odkládat 55 000 (4583 Kč měsíčně) po dobu 30 let při průměrné výnosnosti 7 %, tak si do roku 2049 naspoří kolem 5,1 milionu Kč. Pokud pak budou nadále tuto částku investovat při 7 % úroku, tak budou mít průměrné roční výnosy kolem 359 tisíc Kč, což postačí na pokrytí spotřebitelských výdajů. Samozřejmě, čím více si budeme spořit teď, tím větší portfolio v důchodu budeme mít a tím vyšší může být naše spotřeba.

 

portfolio kapitál

 

Uvedený výpočet je jenom model pro průměrného investora. Určitě máte jiné kapitálové možnosti, proto nám případně napište/zavolejte pro individualizovaný výpočet.

 

Výnosnost 7 % po zdanění je reálně dosažitelná i běžným investorem, viz. naše pravidelné výkonnostní komentáře či portfolio fondu Slavic Capital. Pro investory je nejtěžším krokem vůbec začít s budováním majetku a pak je velmi náročné i rozhodnutí nic nedělat, neměnit zvolenou strategii a zbytečně nepřeskupovat investiční portfolio. Většina investorů začne při malých zaškobrtnutích trhů přehodnocovat nastavení portfolia a zkoumá možnost přesunu peněz do konzervativních instrumentů. Čekání na zainvestování peněz do dynamických aktiv se ale dlouhodobě vůbec nevyplácí, viz analýza ZDE.

25.7.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?