Finlord Sněmovna financí

MMF: lepší vzdělání, delší život

16.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
kniha

Mezinárodní měnový fond se podíval na očekávanou délku života v závislosti od vzdělání. Výsledky jsou skutečně jednoznačné. Lidé s vyšším dosaženým vzděláním se v průměru dožívají déle než lidé s nižším vzděláním. V některých zemích ukazují statistiky větší rozdíl (Maďarsko – 14 let), jinde je rozdíl nižší (Kanada – 3 roky). Taktéž je z údajů patrné, že v rozvinutých a bohatších zemích se lidé dožívají více let. Co má tato statistika společné s investováním? Docela hodně.

 

vzdělání vs délka života

 

Kvalitní vzdělání a i celoživotní doplňování znalostí je skutečně velmi důležité nejenom pro jednotlivce, ale i obecně pro celou ekonomiku. Podívejme se do České republiky. Údaje statistického úřadu ukazují, že 55 % běžných příjmů domácností je tvořených náhrady zaměstnancům, sociální dávky pak tvoří 17 % a smíšené důchody 18 %. Důchody z vlastnictví (kupříkladu dividendy) tvoří jenom 4,5 % a ostatní transfery (náhrady z neživotního pojištění, výhry v loteriích atp) tvoří jenom 6 %. Jinými slovy 90 % běžných příjmů získávají české domácnosti ze své vlastní práce nebo v případě dávek a smíšených důchodů z práce jiných (kteří platí daně a odvody).

 

Struktura běžných příjmů Čechů

 

Velmi dobře víme, že i vy, naši čtenáři, máte nejvyšší příjem právě z mezd, platů a své vlastní podnikatelské aktivity. Výnosy z investiční činnosti i u vás tvoří menší podíl na příjmech. A čím níže na platové stupnici se nacházíte, tím jsou pro vás důležitější příjmy z práce. Zvýšení platu o 1000 Kč pro člověka, který bere 15 000 Kč, je mnohem významnější než zvýšení platu o 1000 Kč u člověka, který bere třeba 30 000 Kč.

 

Základní životní pravidlo: získat kvalitní vzdělání

 

Kvalitní vzdělání jednoznačně otevírá možnosti, jak získat vyšší odměnu ze zaměstnání nebo samozaměstnání v rámci podnikání. Dobré vzdělání také pomáhá získat přehled o možnostech, které náš svět nabízí. Stačí se podívat jenom do knižního fondu. Odborných knih napsaných v českém jazyce je diametrálně méně než odborných knih napsaných třeba v angličtině nebo němčině. Bez znalosti cizích jazyků je tedy získávání nových poznatků ze světa celkem složité.

 

Jak jsme ukázali v tomto článku, tak bohatší lidé se v průměru dožívají déle a heslo „Za peníze si zdraví nekoupíš“ je docela pitomé (poznámka na okraj: toto heslo rádi používají manažeři, aby odradili své zaměstnance od žádosti o zvýšení platu). Opak je pravdou. Pokud budeme třít bídu, tak si kvalitní zdravotní péči rozhodně nekoupíme.

 

K získávání vzdělání musíme přistupovat jako k výběru investic na trzích. Nákladem je především čas, který musíme strávit studováním. Ale někdy jsou významné i finanční náklady na školné. Ze začátku nejsou výsledky snahy moc vidět a studenti spíše nadávají na zkoušky, domácí úkoly, špatné učitele. Pokud ale vyšší vzdělání získáme v oboru, který tvoří vysokou přidanou hodnotu, tak s velkou pravděpodobností se po skončení studia významně zvýší naše příjmy. Záměrně jsme uvedli, že je dobré studovat obory s vysokou přidanou hodnotou. Nemá smysl studovat nějakou školu nebo navštěvovat odborný seminář jenom pro bakalářský titul, či nějaký pofidérní certifikát.

 

Přihlaste se do našeho newletteru, aby vám neunikly další stěžejní investiční myšlenky.

 

 

16.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?