Bez peněz a dobrého vzdělání můžete trpět
8.12.2017
6 min.
Jak moc jsou peníze důležité v našem životě? Je nám lépe s nimi nebo bez nich? Podívejme se na podrobné statistiky z USA. V Evropě podobné údaje k dispozici nejsou, ale zas až tak velký rozdíl mezi oběma regiony není. Jak si vede 60 % nejchudších Američanů a 40 % nejbohatších Američanů? Na co musíme myslet nejenom pro naše dobro, ale i pro dobro našich potomků?
Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál o tom, jak přistupujeme k investování peněz a vytváření majetkových hodnot na finančních trzích.
Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, zpracoval několik grafů o nerovnosti v USA. Od roku 1980 se reálný příjem 60 % nejchudších lidí v USA prakticky nezměnil a zůstal na úrovni 40 tisíc USD ročně. 40 % nejbohatších lidí si naopak polepšilo ze 130 tisíc na 170 tisíc USD ročně. Průměr USA logicky také stoupl. To samé platí i u čistého majetku, který u 40 % nejbohatších Američanů prudce stoupl, kdežto u chudých nenastala žádná změna.
Jelikož chudí nemají dostatečně vysoký příjem, tak ani nemají z čeho spořit a jejich úspory jsou prakticky nulové, jak ukazuje následující graf (objem úspor jako násobek měsíčních příjmů).
Jaký dopad má uvedená nerovnost na reálný život uvedených skupin? Mnohem zásadnější než si myslíme. Počet předčasných úmrtí 60 % nejchudších lidí je 2x tak vysoký než počet předčasných úmrtí bohatých lidí. USA, největší ekonomika světa, si vedou v této statistice velmi špatně i v mezinárodním srovnání. V Kanadě, Evropě i Japonsku je počet předčasných úmrtí mnohem nižší.
Co způsobuje uvedené předčasné úmrtí? Od roku 2000 se v USA zdvojnásobil počet úmrtí z požití drog a jedů. O 50 % se zde také zvýšil počet sebevražd. Finanční situace rozhodně hraje v rodinách životně důležitou úlohu. Pokud lidé peníze nemají, tak jsou mnohem náchylnější k depresím, aktům násilí a fatálním závislostem.
Podporujme naše děti ve vzdělávání
Velké sociální rozdíly jsou mezi lidmi, kteří dokončili maximálně střední školu a lidmi s nějakým stupněm vysoké školy (alespoň bakalář). Rozdíly jsou nejenom na úrovni příjmů (lidi s vysokou školou mají několikanásobně vyšší čistý majetek), ale i na sociální úrovni. Počet úmrtí z drog a alkoholu u lidí s maximálně střední školou je v USA až tři krát vyšší oproti počtu úmrtí na stejnou příčinu u lidí s vysokou školou.
Otázka je jednoduchá: na které straně chcete být?
Chcete, aby vaše rodina patřila mezi 40 % nejbohatších nebo 60 % nejchudších? Asi si vyberete první volbu, což je úplně v pořádku. Jaké jsou nástroje, které Vám dopomohou vytvořit si dostatečné finanční zázemí? Mezi důležité nástroje určitě patří vzdělání v dlouhodobě atraktivním oboru, proaktivní přístup k práci, maximalizace rizikově očištěných výnosů na finančních trzích či střídmé spotřební výdaje vzhledem k příjmům. Většinu z uvedeného už všichni známe, protože to jsou skutečně základy, na kterých se dlouhodobě buduje milionové finanční zázemí.
My můžeme pomoct zejména při hledání konkrétních řešení maximalizace rizikově očištěných výnosů a při proaktivním přístupu k práci. Stačí ZDE vyplnit kontaktní formulář se stručným popisem Vaší situace a záměru a my Vám rádi pomůžeme při hledání efektivního řešení.
8.12.2017
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Jak se v čase mění zaměstnanost dle sektorů
Zaměstnanost dle sektorů se významně mění v průběhu času, což si někdy ani nedokážeme uvědomit. Dnes ...
Více informací13.6.2018
5 min.
Vysokoškolské vzdělání jako investice
Všichni víme, že vysokoškolské vzdělání dokáže otevírat dveře vstříc novým příležitostem. I když na ...
Více informací17.5.2018
4 min.
MMF: lepší vzdělání, delší život
Lidé, kteří dosáhli vyššího vzdělání, se v průměru dožívají déle než lidé s nižším vzděláním. Co má ...
Více informací16.2.2018
5 min.
Napsat komentář