Institucionální investoři chtějí alternativy
8.9.2017
4 min.
Institucionální investoři, jako jsou penzijní fondy, banky, pojišťovny, rodinné fondy nebo univerzitní fondy, se v posledních letech mnohem více zajímají o alternativní aktiva. Důvod je celkem prostý. Tradiční investice, jako jsou burzovně obchodované akcie a dluhopisy, dosahují diverzifikační limity. Pokud chtějí investoři zvyšovat rizikově očištěné výnosy, tak musí hledat v neprozkoumaných vodách. To jsou zejména private equity fondy, venture capital fondy, privátní dluh (private debt), hedgeové fondy, nemovitosti (real estate), infrastrukturální projekty a přírodní zdroje (natural resources). Poradenská společnost Preqin zpracovala přehled, co institucionální investoři od těchto aktiv očekávají.
Mohou i drobní investoři nakupovat aktiva, ke kterým se dříve dostali jenom velcí institucionální investoři? Částečně ano. Přihlaste se do našeho newsletteru a v tříměsíčním seriálu uvidíte několik možných cest.
Společnost Pregin zjistila, že 78 procent institucionálních investorů momentálně investuje do alternativních aktiv a přibližně polovina z nich má minimálně tři druhy alternativních aktiv. Nejoblíbenější jsou private equity fondy a nemovitosti. Private equity a privátní dluh jsou aktiva, kterým institucionální investoři relativně nejvíce věří.
Na následujícím grafu jsou u každého aktiva zmíněné hlavní důvody pro nákup a pak četnost odpovědí na dotaz ohledně očekávaných výnosností daného aktiva.
Private equity a venture capital fondy mají podle institucionálních investorů výhodu ve vysokých absolutních výnosech, diverzifikaci a vysokých rizikově očištěných výnosech. Největší četnost odpovědí ohledně očekávané výnosnosti byla u obou aktiv zaznamenána při výnosech 14-15 % ročně. Nicméně u venture capital fondů je velká skupina institucionálních investorů, kteří věří, že toto aktivum dokáže generovat výnosnosti i 20 % ročně. U privátního dluhu je kromě diverzifikace a vysokých rizikově očištěných výnosů důležitým aspektem i spolehlivé cash-flow. Nicméně tady se spíše očekávají výnosnosti 8-9 % až 10-11 % ročně. U hedgeových fondů se pak očekávají zejména výnosnosti 6-7 % až 8-9 %.
Na následujícím grafu jsou pak další tři alternativní aktiva.
U nemovitostí uvádějí institucionální investoři hlavní důvody investice diverzifikaci, zajištění proti inflaci, a vysoké rizikově očištěné výnosy. Očekávané výnosnosti jsou pak zejména v rozmezí 6-7 % a 8-9 %, nicméně řada institucí očekává u realit výnosnosti přesahující 10 % ročně. Infrastrukturální projekty mají především nízkou korelaci k jiným aktivům a spolehlivé cash-flow. Očekávané výnosnosti se pohybují kolem 8-9 %. U přírodních zdrojů (kupříkladu těžba dřeva) jsou očekávané výnosnosti zejména na úrovni 10-11 %, nicméně někteří institucionální investoři očekávají ziskovost až 20 %.
Dle údajů společnosti BlackRock budou v následujícím roce penzijní fondy snižovat alokaci do akcií a vládních dluhopisů. Naopak plánují hodně investovat do reálných aktiv a do privátního dluhu. Taktéž roste obliba spekulativních dluhopisů a sekuritizovaných aktiv. Důvodem tohoto přesunu je snaha zvýšit rizikově očištěné výnosy. Jinak penzijní fondy nedokážou zalepit hrozící díru, které jsme se věnovali v tomto článku.
8.9.2017
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Páková strategie od roku 1885: je možné zhodnocení přes 17 % p.a.?

Páka umí výrazně navyšovat výnosy, ale i riziko. Strategie zaměřená na odfiltrování volatility a ...
Více informací11.7.2025
4 min.
Německý akciový index DAX: informace, graf a jak investovat

Podívejte se na německý akciový index DAX, který zahrnuje 40 největších veřejně obchodovaných ...
Více informací10.7.2025
5 min.
Technologické akcie si připsaly zhodnocení 687 571 %

Technologické akcie v USA si od roku 1950 připsaly zhodnocení 687 571 %. Investice 1000 USD do ...
Více informací9.7.2025
4 min.
Napsat komentář