Finlord Sněmovna financí

Institucionální investoři chtějí alternativy

8.9.2017

4 min.

2
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
přístav

Institucionální investoři, jako jsou penzijní fondy, banky, pojišťovny, rodinné fondy nebo univerzitní fondy, se v posledních letech mnohem více zajímají o alternativní aktiva. Důvod je celkem prostý. Tradiční investice, jako jsou burzovně obchodované akcie a dluhopisy, dosahují diverzifikační limity. Pokud chtějí investoři zvyšovat rizikově očištěné výnosy, tak musí hledat v neprozkoumaných vodách. To jsou zejména private equity fondy, venture capital fondy, privátní dluh (private debt), hedgeové fondy, nemovitosti (real estate), infrastrukturální projekty a přírodní zdroje (natural resources). Poradenská společnost Preqin zpracovala přehled, co institucionální investoři od těchto aktiv očekávají.

 

Mohou i drobní investoři nakupovat aktiva, ke kterým se dříve dostali jenom velcí institucionální investoři? Částečně ano. Přihlaste se do našeho newsletteru a v tříměsíčním seriálu uvidíte několik možných cest.

 

Společnost Pregin zjistila, že 78 procent institucionálních investorů momentálně investuje do alternativních aktiv a přibližně polovina z nich má minimálně tři druhy alternativních aktiv. Nejoblíbenější jsou private equity fondy a nemovitosti. Private equity a privátní dluh jsou aktiva, kterým institucionální investoři relativně nejvíce věří.

 

Na následujícím grafu jsou u každého aktiva zmíněné hlavní důvody pro nákup a pak četnost odpovědí na dotaz ohledně očekávaných výnosností daného aktiva.

 

170908 institucionální investoři alternativní aktiva

 

Private equity a venture capital fondy mají podle institucionálních investorů výhodu ve vysokých absolutních výnosech, diverzifikaci a vysokých rizikově očištěných výnosech. Největší četnost odpovědí ohledně očekávané výnosnosti byla u obou aktiv zaznamenána při výnosech 14-15 % ročně. Nicméně u venture capital fondů je velká skupina institucionálních investorů, kteří věří, že toto aktivum dokáže generovat výnosnosti i 20 % ročně. U privátního dluhu je kromě diverzifikace a vysokých rizikově očištěných výnosů důležitým aspektem i spolehlivé cash-flow. Nicméně tady se spíše očekávají výnosnosti 8-9 % až 10-11 % ročně. U hedgeových fondů se pak očekávají zejména výnosnosti 6-7 % až 8-9 %.

 

Na následujícím grafu jsou pak další tři alternativní aktiva.

 

Private equity a venture capital fondy mají podle institucionálních investorů výhodu ve vysokých absolutních výnosech, diverzifikaci a vysokých rizikově očištěných výnosech. Největší četnost odpovědí ohledně očekávané výnosnosti byla u obou aktiv zaznamenána při výnosech 14-15 % ročně. Nicméně u venture capital fondů je velká skupina institucionálních investorů, kteří věří, že toto aktivum dokáže generovat výnosnosti i 20 % ročně. U privátního dluhu je kromě diverzifikace a vysokých rizikově očištěných výnosů důležitým aspektem i spolehlivé cash-flow. Nicméně tady se spíše očekávají výnosnosti 8-9 % až 10-11 % ročně. U hedgeových fondů se pak očekávají zejména výnosnosti 6-7 % až 8-9 %. Na následujícím grafu jsou pak další tři alternativní aktiva.

 

U nemovitostí uvádějí institucionální investoři hlavní důvody investice diverzifikaci, zajištění proti inflaci, a vysoké rizikově očištěné výnosy. Očekávané výnosnosti jsou pak zejména v rozmezí 6-7 % a 8-9 %, nicméně řada institucí očekává u realit výnosnosti přesahující 10 % ročně. Infrastrukturální projekty mají především nízkou korelaci k jiným aktivům a spolehlivé cash-flow. Očekávané výnosnosti se pohybují kolem 8-9 %. U přírodních zdrojů (kupříkladu těžba dřeva) jsou očekávané výnosnosti zejména na úrovni 10-11 %, nicméně někteří institucionální investoři očekávají ziskovost až 20 %.

 

Dle údajů společnosti BlackRock budou v následujícím roce penzijní fondy snižovat alokaci do akcií a vládních dluhopisů. Naopak plánují hodně investovat do reálných aktiv a do privátního dluhu. Taktéž roste obliba spekulativních dluhopisů a sekuritizovaných aktiv. Důvodem tohoto přesunu je snaha zvýšit rizikově očištěné výnosy. Jinak penzijní fondy nedokážou zalepit hrozící díru, které jsme se věnovali v tomto článku.

 

170908 penzijní fondy investice

 

8.9.2017

4 min.

2
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

NEZAPOMEŇTE SI ZDARMA STÁHNOUT INVESTIČNÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK