Finlord Sněmovna financí

Trh s privátním dluhem rychle roste

6.9.2017

6 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
obchod

V posledních letech sledujeme obrovský zájem firem o získání financování privátním dluhem buď ve formě emise dluhopisů, nebo přijetím půjček. Zejména malé a středně velké firmy mají těžkosti se získáváním půjček od bank, proto se obrací na alternativní poskytovatele úvěru. Jaký je vývoj ve světě a jak mohou i investoři s menším kapitálem dodávat firmám kapitál?

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

Jak ukazují údaje Adam Street Partners a S&P Capital IQ, tak v USA se podíl bank na držbě podnikových úvěrů rizikovějším firmám snížil na 10 %. Přitom počátkem 90. let byly banky hlavním věřitelem korporací. Důvodů je hned několik. Přísnější regulace tlačí na banky, aby se zbavovaly rizikovějších aktiv. Taktéž poplatky za prodej úvěrů jsou pro banky atraktivním zdrojem bezrizikových výnosů.

 

1709 podíl bank na financování rizikovým dluhem

V Evropě je podíl bank na financování firem tradičně vyšší, nicméně i tady lze spatřit podobný trend. Nepříjemné to je zejména pro menší a středně velké firmy, které jenom obtížně získávají kapitál na rozvoj podnikatelské činnosti.

 

Banky jsou však postupně nahrazovány private equity firmami a společnostmi, které se specializují na přímé financování podniků. Údaje společnosti Preqin ukazují, že private equity firmy mají momentálně k dispozici kolem 200 miliard dolarů ve fondech zaměřených na půjčování peněz. Tyto prostředky budou půjčovat různým firmám v USA, Evropě i Asii. Kupříkladu GSO Capital Partners, která patří pod Blackstone (největší správce alternativních aktiv ve světě), už půjčila peníze více než 2000 firem.

 

1709 volné prostředky dluhových fondů

 

Co se týče rozložení dle druhu půjček, tak přibližně polovina volného kapitálu (cca 110 miliard dolarů) je ve fondech zaměřených na přímé půjčky (direct lending) a mezaninové překlenovací úvěry (mezzanine). Dalších 70 miliard dolarů je připravených pro firmy ve finančních problémech (distressed debt). Mediánové výnosnosti fondů se dle roku založení fondu pohybují kolem 10 %. Nejvyšší výnosnosti dosáhly pochopitelně fondy založené v období krize v roku 2008. Naopak u fondů založených před třemi lety jsou u přímých a mezaninových půjček výnosnosti na úrovni 8 %, což je důsledek obecného propadu úrokových výnosů.

 

1709 mediánové výnosy dlhuhových fondů

 

S privátním dluhem se setkáváme i my

 

Pokud stejně jako my investujete na P2P platformách, přes které se financují podniky (třeba Bondster, Fundlift, Mintos, Estateguru, FundingSecure, MoneyThing, Lendy a další) anebo nakupujete firemní dluhopisy (veřejné anebo neveřejné emise), tak se také pohybuje v oblasti přímých půjček firmám. Na rozdíl od velkých private equity firem ale běžní investoři pravděpodobně nemají k dispozici tým analytiků kreditního rizika. Vstupní kapitál pro investici do fondů private equity firem je také relativně vysoký a pohybuje se minimálně v objemu několika milionů korun. Jedinou možností, jak získat expozici vůči tomuto aktivu a zároveň mít přijatelné riziko, je pak široká diverzifikace do půjček na různých platformách a různým emitentům.

6.9.2017

6 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

NEZAPOMEŇTE SI ZDARMA STÁHNOUT INVESTIČNÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK