Patenty: rozvíjející se země překonaly Západ
10.9.2020
3 min.
Tím, jak se svět stále více posouvá směrem ke globální ekonomice založené na znalostech, tak tím více nabývají nehmotná aktiva na významu. Některé země patřící do rozvíjejících se ekonomik nyní vedou v oblasti inovací před Západem. Takovéto země mají náskok v technologiích, co se týče kupříkladu e-commerce, digitálních plateb či mobilního bankovnictví.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Konkrétně pokud jde o patentové přihlášky, tak rozvíjející se trhy předstihly USA a Japonsko už před několika lety. Graf vpravo ukazuje růst výdajů na výzkum a vývoj. Z grafu je patrné, že růst čínských výdajů na výzkum a vývoj překonal do značné míry růst výdajů vyspělých ekonomik. Náklady na vybudování a údržbu technologického software jsou nižší v rozvíjejících se zemích. Zejména nové finanční společnosti dokázaly na rozvíjejících se trzích vybudovat své platformy od nuly, což se obdobným firmám v rozvinutých zemí nedaří.
Čína má více než 4 miliony základnových stanic pro 4G, což je více než polovina z celkového počtu základnových stanic 4G na celém světě a 15x více než v USA. Výsledkem je, že pokrytí signálem mobilních telefonů se v Číně řadí v rámci hlavních ekonomik vysoko. Tato země je také leadrem v technologii 5G. Očekává se, že Čína bude mít v oblasti 5G do roku 2025 přibližně 600 milionů předplatitelů této technologie, což je přibližně 40 % z globálně předpokládaných 1,6 miliardy předplatitelů. Spolu s umělou inteligencí a robotikou to může podpořit růst čínské ekonomiky.
Mobilní data v Číně stojí mnohem méně než v západních zemích, díky čemuž se tato technologie mnohem rychleji dostává mezi lidi.
Na grafu níže je počet základových stanic pro 4G a graf vpravo pak ukazuje cenu za 1GB mobilních dat.
Poptávka po nových technologiích by měla mít pak pozitivní dopad na odvětví polovodičů v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Kupříkladu Samsung Electronics se od 70 let minulého století transformovala z výrobce televizorů na výrobce paměťových čipů. Zatímco jedny z nejsofistikovanějších procesorů vyrábí Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.
Podívejte se také na analýzu Jaký je výhled pro výrobce polovodičů
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
10.9.2020
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář