Finlord Sněmovna financí

Jaký je výhled pro výrobce polovodičů?

28.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
producenti polovodičů

Producenti polovodičů zaznamenali v posledních třiceti letech obrovský nárůst tržeb. Polovodiče či procesory se staly běžnou součástí našich životů. Najdeme je v počítačích, mobilech, tabletech, televizích, smart domácnostech, moderních autech a v řadě dalších zařízení, které běžně používáme. Minulý týden vydalo výsledky několik firem z tohoto sektoru a manažeři měli ve svých komentářích pozitivní výhledy. Jak se momentálně vyvíjí celý sektor?

 

Chcete podrobné analýzy společností a investičních strategií? Přihlaste se do našeho newsletteru.

 

Dle údajů Semiconductor Industry Association se globální tržby sektoru zvedly od roku 1983 z 30 miliard dolarů na 400 miliard dolarů v roce 2017.

 

producenti polovodičů tržby

 

Dle výpočtů poskytnutých organizátory konference Semicon Europa se v nejbližších třech letech očekává další růst tržeb v odvětví. Tahounem bude výroba polovodičů pro auta, kde by tržby měly do roku 2022 stoupnout o 19 miliard dolarů. O 10 miliard se pak zvýší tržby při produkci polovodičů pro průmyslové využití. Tento vývoj je logický. Auta se čím dál více digitalizují a v průběhu několika let se budeme více setkávat s nějakou úrovní autonomního řízení. V průmyslu pak bude mnohem větší nasazení robotů a automatizace. Bez rozsáhlého použití polovodičů to ale nepůjde. Samozřejmě v oblastí počítačů a mobilů bude poptávka po polovodičích stále vysoká, ale růst bude mnohem pomalejší oproti minulosti.

 

výhled tržeb z polovodičů dle sektorů

 

Rok 2018 se stal v jedné oblasti průlomovým. Dle údajů Applied Materials loni samotná zařízení vygenerovaly poprvé v historii více dat než lidé (56 % vs 44 %). Celkem se vytvořilo 2 ZB dat. Do roku 2022 by se objem vygenerovaných dat měl zpětinásobit na 10 ZB, přičemž více než 90 % budou mít na svědomí zařízení, jako jsou auta, chytré domácnosti, průmyslové roboty, bezpečnostní systémy a další.

 

objem vygenerovaných dat

 

Obrovský objem dat bude nutné přenášet, zpracovávat, uchovávat, analyzovat či mazat. K tomu budou samozřejmě sloužit nejenom hardwarové prvky, jako jsou polovodičové procesory a paměti, ale i softwarové prvky. Které společnosti se této příležitosti chopí nejlépe? To uvidíme až za pár let. My máme pro naše portfolio a portfolio fondu Slavic Capital vybraných několik zkušených nadnárodních firem.

 

Sledujte i náš Twitter a Facebook pro přísun dalších důležitých informací a statistik.

28.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Data se pak casto posilaji do AMZN cloud, kde se mnohdy i zpracovavaji dalsim software, ktery cloud provider primo nabizi nebo otevreny Hadoop ci ESTC (Elastic) – na burze neni dlouho. AMZN je takova volba #1, pokud nema firma svuj cloud, ale MSFT provozuje taky public cloud a posledni leta se jim take darilo ziskavat zakazniky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE