Finlord Sněmovna financí

Patenty: rozvíjející se země překonaly Západ

10.9.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Patenty a 5G

Tím, jak se svět stále více posouvá směrem ke globální ekonomice založené na znalostech, tak tím více nabývají nehmotná aktiva na významu. Některé země patřící do rozvíjejících se ekonomik nyní vedou v oblasti inovací před Západem. Takovéto země mají náskok v technologiích, co se týče kupříkladu e-commerce, digitálních plateb či mobilního bankovnictví.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Konkrétně pokud jde o patentové přihlášky, tak rozvíjející se trhy předstihly USA a Japonsko už před několika lety. Graf vpravo ukazuje růst výdajů na výzkum a vývoj. Z grafu je patrné, že růst čínských výdajů na výzkum a vývoj překonal do značné míry růst výdajů vyspělých ekonomik. Náklady na vybudování a údržbu technologického software jsou nižší v rozvíjejících se zemích. Zejména nové finanční společnosti dokázaly na rozvíjejících se trzích vybudovat své platformy od nuly, což se obdobným firmám v rozvinutých zemí nedaří.

patenty rozvíjející se země a rozvinuté země Eva Mahdalová Finlord

 

Čína má více než 4 miliony základnových stanic pro 4G, což je více než polovina z celkového počtu základnových stanic 4G na celém světě a 15x více než v USA. Výsledkem je, že pokrytí signálem mobilních telefonů se v Číně řadí v rámci hlavních ekonomik vysoko. Tato země je také leadrem v technologii 5G. Očekává se, že Čína bude mít v oblasti 5G do roku 2025 přibližně 600 milionů předplatitelů této technologie, což je přibližně 40 % z globálně předpokládaných 1,6 miliardy předplatitelů. Spolu s umělou inteligencí a robotikou to může podpořit růst čínské ekonomiky.

 

Mobilní data v Číně stojí mnohem méně než v západních zemích, díky čemuž se tato technologie mnohem rychleji dostává mezi lidi.

 

Na grafu níže je počet základových stanic pro 4G a graf vpravo pak ukazuje cenu za 1GB mobilních dat.

mobilní data cena Eva Mahdalová Finlord

 

Poptávka po nových technologiích by měla mít pak pozitivní dopad na odvětví polovodičů v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Kupříkladu Samsung Electronics se od 70 let minulého století transformovala z výrobce televizorů na výrobce paměťových čipů. Zatímco jedny z nejsofistikovanějších procesorů vyrábí Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Podívejte se také na analýzu Jaký je výhled pro výrobce polovodičů

10.9.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?