O kolik poklesnou v roce 2020 zisky firem?
23.4.2020
7 min.
Globální ekonomika zažívá největší šok od 30. let minulého století. Je zcela jasné, že zisky firem letos poklesnou. O kolik to ale bude? A kdy lze očekávat návrat na předchozí úroveň? Je lepší sedět na hotovosti anebo investovat do dynamických aktiv?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Pokud investujete do akcií a korporátních dluhopisů, tak víte, že dlouhodobé zhodnocení přichází zejména kvůli růstu zisků, viz analýza zde. Zisky mohou společnosti vyplatit v podobě dividend, úroků, zpětných odkupů akcií, či je mohou reinvestovat zpátky do společnosti pro další navýšení její hodnoty. V následujícím textu budeme pracovat se ziskem po zdanění, nicméně investoři mohou sledovat i EBITDA (nebo provozní zisk), tedy zisk před úroky, odpisy a zdaněním. EBITDA se jako indikátor více využívá v private equity, kde vlastník má vliv na strukturu financování. Drobní investoři, kteří na burze nakupují akcie, strukturu financování firmy ani náhodou neovlivní, proto si mohou „sáhnout“ až na zisky po zdanění, případně na úroky, pokud mají nakoupené dluhopisy nebo nějaké kreditní instrumenty vydané společností.
HDP i zisky letos propadnou
Následující obrázek ukazuje meziroční změnu HDP a zisků v USA. Je patrné, že s růstem ekonomiky je spojený i růst zisků a naopak. Při srovnání s krizí v roce 2008 vidíme větší propad HDP a zatím srovnatelný pokles zisků. Nicméně tady si musíme dát pozor na to, že výsledková sezóna za Q1 teprve probíhá, takže většina údajů o ziscích firem teprve vyjde. A pak za Q2 bude ziskovost ještě horší než za Q1.
Následující obrázek od Factset ukazuje, že očekávání ohledně zisků v následujících 12 měsících (modrá křivka) už naznačují, že trh předpokládá pokles o 25 % oproti předchozímu vrcholu. S příchodem nových informací o ekonomickém kolapsu USA je ale pravděpodobné, že očekávané zisky budou ještě snížené. Klouzavé zisky za 12 uplynulých měsíců (černá křivka) pochopitelně ještě nijak nereagují, jelikož krize trvá teprve několik týdnů.
Zisky firem a záchrana od centrálních bank
Vlády a centrální banky spustily v posledních týdnech bezprecedentní stimuly, které jsou daleko rozsáhlejší než v krizi 2008-2009. Následující obrázek ukazuje 12měsíční změnu bilance centrálních bank zemí G10. Nárůst o 3 biliony dolarů je skutečně fenomenální.
Samozřejmě má tištění peněz dalekosáhlé důsledky a levné peníze mohou vyvolat inflační tlaky. Na druhé straně, kdyby centrální banky peníze neposkytly, tak už teď by řada velkých firem krachovala a míra nezaměstnanosti by doslova explodovala nahoru. Buďme tedy centrálním bankám vděční za jejich rychlou pomoc. Obrovský objem nových peněz v ekonomice se díky multiplikačnímu efektu postupně projeví i ve výsledcích firem. Pokud budou mít lidé práci, tak budou utrácet a také snadněji získají spotřební úvěry. S růstem výdajů domácností je pak spojen i nárůst tržeb firem a tedy začnou pak stoupat opět i zisky firem. Zároveň je díky záchranným opatřením pro řadu firem snadnější refinancovat své dluhy za akceptovatelné úroky. Kola ekonomiky se znova roztočí.
Pokud srovnáme bilanci centrálních bank zemí G4 a vývoj indexu světových akcií, tak vidíme, že v průběhu let obě veličiny rostou.
Levné peníze od centrálních bank jsou ale jenom krátkodobá pomoc. Problémy v ekonomice nejde donekonečna lepit kapitálem. Tady do hry vstupují samotní lidé (podnikatelé i spotřebitelé), kteří se musí „oklepat“ z pracovních či osobních problémů. Jenom pomocí podnikatelského ducha a kreativity lze dlouhodobě zvyšovat produktivitu práce a zisky firem.
Připomeňme si třeba příběh Kiwi.com Olivera Dlouhého. Společnost, kterou teď všichni ukazují jako vzor extrémně úspěšného českého startupu, vznikla v roce 2012. Možná jste už zapomněli, ale roky 2012 a 2013 byly v ČR a prakticky v celé EU z makroekonomického hlediska celkem špatné. Míra nezaměstnanosti byla na mnohaletých maximech a celou EU otřásala dluhová krize, která prakticky položila na kolena Řecko a další země jižní Evropy byly kousek od krachu. Většina lidí v roce 2012 vůbec o investování či zakládání firem nechtěla nic slyšet. Nu a přeci se našel podnikatel, který sebral odvahu a pustil se do toho po hlavě. V současnosti má Kiwi.com značné problémy kvůli koronaviru a omezenému létání. Hodnota společnosti prakticky za několik týdnů poklesla o několik miliard korun. Stačí se podívat na vývoj cen burzovně obchodované konkurence Booking Holdings či Expedia Group. Nicméně až se opět začne létat, tak nastane postupné zotavení hodnoty u všech uvedených společností. Vývoj hodnoty podnikatelských projektů a dynamických investic rozhodně není rovná čáry nahoru, ale střídají se lepší a horší období.
Podobné příběhy se opakují stále dokola. Zaručeně bude v roce 2030 na světě nějaká velmi úspěšná společnost, který teď teprve někde ve světě vzniká. Určitě se najde i řada neúspěšných projektů, ale tak to jednoduše chodí (dokonce bude neúspěšných projektů početně mnohem více, jen se o nich nebude tolik mluvit). A s akciemi na burze je to podobné. Některé společnosti v nejbližších letech udělají investorům obrovskou radost, jiné menší a některé zkrachují.
V minulosti podnikatelských duch vždy zvítězil a lidstvo překonalo různé krize. Současnou krizi také překoná, proto bychom už teď měli myslet na to, jak jsme na ekonomické zotavení připravení. Která aktiva mají potenciál nejvyššího zhodnocení, až se opět začnou zvyšovat zisky firem? Akcie, dluhopisy, nemovitosti, private equity projekty, P2P či třeba zlato? V řadě analýz jsme ukazovaly historické srovnání, ale samozřejmě je na každém investorovi, ze kterých aktiv si portfolio poskládá. Většinu z uvedených aktiv lze snadno, levně a bezpečně nakoupit pomocí burzovně obchodovaných fondů. Pokud myslíte na budoucnost a chcete si sami vytvořit portfolio kvalitních aktiv, tak zanechte kontaktní údaje. Pro klienty máme připravené podrobné školení.
23.4.2020
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář