60 % státních dluhopisů má výnosnost pod 1 %
8.10.2019
5 min.
U státních dluhopisů ve světě nastal v posledních letech prudký propad požadovaných výnosností (ceny dluhopisů stouply). Tento vývoj byl pochopitelně prospěšný pro investory do dluhopisů a dluhopisových fondů. Jenomže výhled do budoucnosti není pro tuto třídu aktiv vůbec optimistický. Řada investorů zaručeně prodělá. Co mohou investoři ještě udělat, aby ochránili hodnotu svého majetku?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Výnosnosti státních dluhopisů jsou mizerné
Následující graf od J.P. Morgan Asset Management ukazuje rozdělení státních dluhopisů dle požadované výnosnosti k 30. září 2019. Téměř 40 % dluhopisů ve světě má výnosnost méně než 0 %. Téměř 60 % má pak výnosnost méně než 1 % p.a..
Uvedený graf je vypočten na základě nominálních sazeb. Jenomže ve světě stále sledujeme inflaci. Tím pádem musí investory zajímat reálná výnosnost, která se vypočte tak, že od nominální výnosnosti se odečte inflace. Následují graf od J.P. Morgan ukazuje nominální a reálné výnosnosti 10letých státních dluhopisů v USA. Po odečtení inflace prodělávají investoři 0,71 % ročně. V minulosti byly kvůli inflačním šokům i nižší reálné výnosnosti, ale spíše převládal stav, že státní dluhopisy přinášely investorům zisk i na inflačně očištěné bázi. Podobný vývoj můžeme sledovat prakticky v celém vyspělém světě. Pokud budou naše reálné výnosnosti na úrovni mínus 0,71 p.a., tak za deset let zaručeně přijdeme o přibližně 7 %.
Retailoví investoři jsou „bití“ ještě více
Uvedené grafy jsou bez zahrnutí poplatků. Jenomže dluhopisoví investoři většinou mají své prostředky v dluhopisových a smíšených fondech, kde se správcovské poplatky pohybují většinou v rozmezí 0,3 % až 1 %. A k tomu mají vstupní poplatky od 1 % do 5 % z objemu. Pokud nakoupíte nějaký fond, který má v portfoliu západoevropské státní dluhopisy a k tomu si účtuje třeba 0,5 % p.a. a vstupní poplatek je 3 %, tak se můžete na desetiletém horizontu připravit na garantované snížení kupní síly vašich peněz v rozsahu 10 až 15 %.
Jak se bránit proti garantované ztrátě konzervativních investic
Negativní úrokové sazby nevznikly jen tak z ničeho. Centrální banky chtějí pomocí levného kapitálu podpořit spotřebu. První obranou proti garantované ztrátě je paradoxně spotřeba. V analýze tvorby kapitálu na důchod jsme uvedli, že odkládání peněz na stáří je důležité. Předpoklad ale byl, že naše investice generují pozitivní reálnou výnosnost. Pokud naše investice dlouhodobě generují zápornou výnosnost, tak je nesmysl do nich peníze strkat. Jenom tak snižujeme náš užitek, protože ani nemáme radost z okamžité spotřeby a v budoucnosti bude ještě naše portfolio nižší oproti současnosti.
Druhým způsobem ochrany před zápornými výnosnostmi je pak investice do dynamických aktiv. Ty mají dlouhodobě pozitivní výnosnost, takže při jejich nákupu můžeme na dlouhodobém horizontu počítat s navýšením majetku. Mezi dynamická aktiva patří akcie, nemovitosti, P2P, korporátní dluhopisy a další. Investice do dynamických aktiv souvisí s prvním řešením. Řada lidí skutečně raději zvýší svojí okamžitou spotřebu, což znamená, že tržby a zisky firem stoupnou. Díky tomu pak pochopitelně také stoupnou ceny a výnosy dynamických aktiv, které prakticky představují podíl na těchto ziscích a na přidané podnikatelské hodnotě.
8.10.2019
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář