Globální bankovní sektor: největší zisk od roku 2000
30.8.2019
5 min.
Jak se bankovnímu sektoru dařilo za posledních 20 let? Jak krize ovlivnila bankovní sektor v západní Evropě? V jakých regionech je největší potenciál jak pro banky, nebankovní poskytovatele, tak i pro P2P investory?
Graf níže od společnosti McKinsey & Company ukazuje podíl dané země na 30 největších bankách dle tržní kapitalizace. Jak je z grafu patrné, tak USA má největší podíl, za USA je hned Čína. Podíl klesá západní Evropě a Japonsku.
Globální bankovní sektor vygeneroval zisk 1,36 miliard USD, což je nejvíce od roku 2000
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Zisky bankovního sektoru od finanční krize stále rostou. V minulém roce globální bankovní sektor vygeneroval zisk po zdanění na úrovni 1,36 miliard USD, což je nejvíce od roku 2000. Pokud se podíváme na konkrétní data Visual capitalist podle zemí, tak v roce 2018 bankovní sektor v USA vygeneroval zisk po zdanění na úrovni 403 miliard USD. Všimněte si, že v období krize generoval bankovní sektor zisk po zdanění pouze 19 miliard USD, což bylo v tom období nejmíň z uvedených regionů. Čínský bankovní sektor umístil na druhém místě s 333 miliardami USD. Bankovní sektor v západní Evropě vygeneroval zisk po zdanění na úrovni 198 miliard USD.
Poměr tržeb bankovního sektoru k HDP je nejvyšší v Singapuru a to 13 %. V Číně je pak poměr tržeb bankovního sektoru k HDP na úrovni 6,6 %, v USA 5,4 % a nejnižší poměr tržeb bankovního sektoru k HDP má Finsko 3,4 %. Globální průměr je na úrovni 5,1 %.
Když už jsme u těch tržeb, tak u finských bank je velmi zajímavé to, že mají největší podíl retailových tržeb z digitálního bankovnictví v Evropě. 89,1 % lidí využívá digitální bankovnictví, zatímco v Evropě 65 %. Finské banky mají pak podíl retailových tržeb z digitálního bankovnictví na úrovni 48,8 %, zatímco u Evropy to je 29,2 %.
Objem půjček k HDP má nejvyšší Singapur a to 316 %. To je dáno i tím, že singapurské banky půjčují do zahraničí. Druhý největší objem půjček k HDP má Čína a to 147 %. Globální průměr je pak 124 %.
Pokud jde o hrubý úrokový výnos, tak v Číně se v rámci bankovního sektoru pohybuje na 6 %, což je nad globálním průměrem 5 %. V USA je pak hrubý úrokový výnos bankovního sektoru na úrovni 5 %. Naopak ve Finsku je hrubý úrokový výnos bankovního sektoru relativně nízký na úrovni 2,8 %.
V případě, že rozdělíme úvěry na retailové a firemní, tak banky v USA poskytují půjčky především retailu. Naopak v Číně se banky soustředí zejména na korporace. Vzhledem k počtu obyvatel a rostoucí střední třídě mají retailové úvěry pro čínské banky velký potenciál. Takovouto příležitost v Číně vycítili zejména nebankovní hráči, kteří na konzumních Číňanech vydělávají nemalé peníze. Nemusíme chodit daleko, tuto příležitost nádherně využil i jeden velký český nebankovní poskytovatel úvěrů.
A konečně rizikové náklady bankovního sektoru jsou nejvyšší v Číně 1,4 % a tedy jsou nad globálním průměrem 0,8 %. Na druhou stranu země jako Singapur, Finsko a USA mají rizikové náklady pod globálním průměrem.
Zajímavé regiony jak pro bankovní, tak i nebankovní sektor. Díky P2P platformám se k nim mohou dostat i investoři.
V rámci úvěrů je pak zajímavá i Indie a Indonésie, neboť v této oblasti je stále ještě nízký objem půjček k HDP a drží se zde vysoký hrubý úrokový výnos.
Potenciál je také v subsaharské Africe, kde je populace 937 milionu lidí a rychle roste. Zisk v bankovnictví v této oblasti je 8,1 miliardy USD. Pro srovnání Jižní Afrika má 57 milionů obyvatel a zisk bankovnictví je 9,6 miliardy USD.
Díky P2P platformám mohou na této příležitosti participovat i investoři. Kupříkladu na Mintosu jsou nebankovní poskytovatelé úvěrů, kteří působí v subsaharské Africe či Indonésii. Konkrétně na Mintosu v subsaharské Africe působí Watu Credit, Express Credit (propojen s Mintosem), GetBucks.
Pokud se podíváme třeba na Watu Credit, který má dle Mintosu rating B, tak velikost úvěrového portfolia, tržby i aktivní klienti rostou.
Z nebankovních poskytovatelů v Indonésii pak na Mintosu působí například Akulaku, Cashwagon, Kredit Pintar. Abychom měli nabídku P2P platforem trochu pestřejší, tak na P2P platformě Bondster mohou investoři najít nebankovního poskytovatele Lime, který kromě jiných zemí působí také v Jižní Africe. Pokud jde o výnosy u zmíněných poskytovatelů, tak ty se pohybují v rozmezí od 10 – 13 % p.a. s buyback garancí. V následujících týdnech postupně vydáme analýzy na uvedené nebankovní poskytovatele.
30.8.2019
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Trhy pod tlakem: Tři grafy, které ukazují sílu nejistoty

Spojené státy uvalí nová cla na zboží ze zemí, se kterými mají největší obchodní deficit. Tento krok ...
Více informací4.4.2025
3 min.
Kolik si odkládat na důchod? Výpočty optimálního nastavení

Investujete si peníze důchod? Jaká je optimální částka? Cílem je mít stabilní objem peněz pro ...
Více informací3.4.2025
5 min.
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Napsat komentář