Finlord Sněmovna financí

Investice na P2B Bondster: nárůst výnosů

8.8.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2B Bondster investice

Už dva roky investujeme na české P2B Bondster. Naše shrnutí po prvním roce investování si můžete přečíst ZDE. Kam se posunuly investice na P2B Bondster za posledních 12 měsíců? Na čem platforma hodně zapracovala, kde rozvinula svůj potenciál a kde je ještě prostor pro zlepšení?

 

Pro nové investory má platforma bonus ve výši 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů).

 

Kumulativní investice na P2B Bondster už překonaly 500 mil. Kč

 

Před rokem v červnu jsme psali, že kumulativně proinvestovaný objem dosahoval 167 mil. Kč, přičemž počet investorů byl 4135. Aktuální statistiky ukazují, že investice na P2B Bondster svižně rostou. Proinvestovaný objem už pokořil 500 mil. Kč. Počet investorů se vyšvihl na téměř 6800 lidí, takže měsíčně přibývá kolem 200 nových investorů. Na úrocích si už investoři přišli na téměř 19 milionů Kč. Dá se očekávat, že už na jaře příštího roku bude v kumulativních investicích pokořena magická hranice 1 miliarda Kč.

 

Na následujícím obrázku můžeme od počátku letošního roku vidět značný nárůst investic na rekordních 54 milionů v červenci 2019. Čím je to způsobené?

 

investice na P2B Bondster

 

Eurové investice na P2B Bondster zvyšují atraktivitu platformy

 

Uvedený nárůst proinvestovaného objemu byl do značné míry způsoben příchodem zahraničních poskytovatelů úvěrů. Najdeme tady hned několik společností a postupně přichází další firmy. S některými se už mohli investoři setkat na jiných evropských platformách. Výčet všech poskytovatelů je ZDE.

 

Zahraniční poskytovatelé umožnili platformě Bondster nabízet investice v EUR a zvýšit úrokovou sazbu pro investory na 12 až 13 % (v časově limitovaných akcích až na 15 %). Přitom všichni zahraniční poskytovatelé poskytují garanci zpětného odkupu a řada z půjček má splatnost v horizontu několika dní až týdnů. Zároveň se u eurových půjček neplatí žádný poplatek za správu účtu. Uvedená nabídka je silným lákadlem nejenom pro české, ale i zahraniční investory. Bondster má určitě ambici stát se nadnárodním tržištěm.

 

Když se podíváme do administrativy našeho účtu, tak v případě korun nám platforma ukazuje očekávanou průměrnou výnosnost 9 %. U EUR nám platforma ukazuje očekávanou výnosnost na úrovni 13,1 %, což je velmi atraktivní zhodnocení finančních prostředků.

 

Naše portfolio na Bondster se v případě korun zhodnotilo po odečtení poplatků od června 2017 kumulativně o více než 18 %. V EUR jsme na platformě začali investovat v prosinci 2018. Od té doby se naše investice na tržišti zhodnotily o téměř 6 %. V přepočtu na absolutní hodnoty to znamená, že na každých 100 tisíc zainvestovaných korun jsme za dva roky vydělali na Bondster 18 000 Kč a u EUR se za sedm měsíců vydělalo na každých 1000 EUR téměř 60 EUR.

 

Finlord investice na P2B Bondster

 

Samozřejmě, jsme u korunových půjček zaznamenali několik případů nesplácení půjček a zesplatnění. S tím se musí při investování bez garance zpětného odkoupení počítat. Acema je ale při vymáhání efektivní a celkem svižně řeší problematické případy. Proto jsme nezaznamenali ani jeden případ ztráty kapitálu. Stále ale platí, že u všech nabídek na tržišti musí investoři počítat s určitou úrovní rizika.

 

Co nám na P2B Bondster stále chybí?

 

U poskytovatelů se platforma snaží uveřejňovat i finanční výkazy. Problém je v tom, že některé jsou v cizích jazycích (polštině a ruštině), které většina investorů na platformě asi neovládá. Postačilo by zveřejňování alespoň v angličtině. Zároveň u některých poskytovatelů nejsou výkazy uveřejněny vůbec. Přitom by stačilo vytáhnout stěžejní údaje do jednostránkového dokumentu, což nezabere tolik práce. Takto se Bondster zbytečně připravuje u investorů o body v hodnocení transparentnosti.

 

Taktéž by se dalo zapracovat na lepší prezentaci úvěrů pro konkrétní firmy (vesměs se jedná o úvěry v Kč). Informace jsou strohé, jakoby firmy ani nechtěly peníze od investorů získat. Přitom některé projekty vůbec nejsou špatné a jsou z investičního hlediska životaschopné. Jen si k nim musí investor sám vyhledat relevantní informace. My se investováním zabýváme každý den, takže informace získáme rychle. Neumíme si ale představit běžné investory, kteří portfoliu věnují maximálně hodinku-dvě týdně, jak analyzují jednotlivé projekty. Většina z běžných investorů pak raději bude investovat pomocí autoinvestu do půjček v EUR.

 

Na P2B Bondster budeme nadále investovat

 

Investice na P2B Bondster plní naše očekávání. Už v první analýze jsme uvedli, že „podle našeho názoru má P2B platforma Bondster nakročeno k tomu, aby se stala jednou z nejlepších P2P platforem v ČR“. Poslední statistky a novinky z platformy potvrzují, že projekt má značný potenciál, který může investorům generovat atraktivní zhodnocení finančních prostředků. Pro další aktuální informace nejenom o této platformě sledujte sekci novinek.

 

Na závěr připomínáme, že pro nové investory má platforma bonus ve výši 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů).

8.8.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Helena napsal:

  Dobrý den, zaměřili jste se i na ekonomické výsledky samotné platformy? Asi by si to odstavec zasloužilo.

  admin napsal:

  Hezký den, společnost Bondster rychle expanduje, takže má vysoké náklady, kvůli kterým je letos ve ztrátě. Jejich finanční situaci sledujeme a pravidelně se dotazujeme na očekávaný vývoj. Tady je jejich odpověď:

  „Vzhledem k založení v roce 2017 a expanzi, která stále probíhá, budeme i letos ve ztrátě, s čímž náš investor počítá. U startupů našeho typu to není ničím neobvyklým. Náklady na tento rok jsou odsouhlaseny s investorem (CEP Invest), který za naším projektem stojí. P2P tržiště vydělávají zejména na provizích z prodeje pohledávek poskytovatelů, proto mohou být ziskové pouze když dosáhnou určitého objemu investic. Na rozšiřování našich partnerů a tím i portfolia neustále pracujeme a růst je vidět.

  Bondster zatím opravdu není ziskovým projektem, což však není vzhledem k druhu podnikání i stáří platformy neobvyklé. Portál jsme spustili teprve v roce 2017 a do zahraničí expandovali na přelomu roku 2019. Obecně P2P platformy vydělávají pouze na zprostředkující provizi. Proto se stávají ziskovými pouze tehdy, když dosáhnou určitého objemu investic, na čemž v současné době tvrdě pracujeme. V roce 2018 jsme zvýšili počet investorů o 134% a počet uvedených úvěrů meziročně vzrostl o více než 500%. Od začátku roku 2019 jsme podepsali téměř desítku nových poskytovatelů a na obou frontách – investoři i obchodní partneři – evidujeme každý měsíc zvyšující se zájem.“

  Helena napsal:

  Děkuji za dodatečné informace

  Tomáš napsal:

  Zdravím m. Zajímá mě Od jakých pokytovatelu půjček v eur na bondsteru nakupujete půjčky? .. a dále mě zajímá do jakých druhu investic v czk investujete především. .diky

  admin napsal:

  Hezký den, teď máme prostředky prakticky roložené do všech, u kterých je výnosnost alespoň 12 % p.a.. V půjčkách od Lime máme trochu vyšší podíl, jelikož tato nebankovka působí i na Mintos a její finanční situace je celkem dobrá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS