Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos a finanční analýza Akulaku

14.8.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Jak analyzovat půjčky na P2P Mintos

Akulaku je nebankovní poskytovatel, který na P2P Mintos nabízí investiční příležitosti v podobě spotřebitelských půjček s průměrnou výnosností 10,6 % p.a. s 60denní buyback garancí a splatností od 30 dnů do 12 měsíců.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

P2P Mintos a byznys model nebankovní společnosti Akulaku

 

Společnost Akulaku respektive Silvrr Technology Co., Ltd byla založena na Kajmanských ostrovech v srpnu 2015 se základním kapitálem 50 tisíc USD. Akulaku pak začala poskytovat služby až v roce 2016. Od svého založení poskytla tato nebankovní instituce půjčky za 776,8 milionu EUR. Společnost Akulaku působí v Indonésii a jihovýchodní Asii. Tento region má nepochybně velký potenciál, jelikož se značně rozvíjí a počet obyvatel rychle roste.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P2P Mintos

 

Za Akulaku stojí i silní mezinárodní investoři, jakožto IDG Ventures či Sequoia Capital. Ke konci roku 2018 společnost získala investiční prostředky v rámci série D investice, přičemž jedním z investorů byla i společnost Ant Financial, která patří do holdingu Alibaba. Ant Financial má z investorů největší podíl a to 20 %. Od roku 2016 do roku 2018 měla společnost už 4 kola venture capital investic.

 

Akulaku venture capital investoři

 

Počet úvěrových klientů meziročně vzrostl 2,5násobně na 2,26 milionu. Akulaku do dvou let cílí na 300 milionů lidí. Poskytuje úvěry přes obchodníky, třeba typicky přes e-shopy. Síť obchodníků je docela slušně podchycená a je jich 87,7 tisíce. Do dvou let chce mít Akulaku v portfoliu 130 tisíc obchodníků. Roční objem transakce se zvýšil meziročně 4,6násobně na 678 milionů USD. Cílem společnosti je zvýšit měsíční objem transakcí na 90 milionů a více. Meziročně pak vzrostla velikost úvěrového portfolia 2,1násobně na 86,8 milionu USD. Plánovaná velikost úvěrového portfolia je pak 100 milionů USD.

 

byznys plán Mintos

 

Následující obrázek znázorňuje byznys cíle společnosti. V současnosti jsou na úrovni kreditních produktů, kdy se půjčky poskytují buď v podobě cash půjček, nebo se půjčky poskytují přes obchodníky či e-shopy. Akulaku se v další fázi chce soustředit na virtuální kreditní kartu s mnohoúčelovým použitím na základě licence pro finanční instituce. V cílové fázi chce Akulaku vytvořit finanční skupinu založenou na principech fintechu.

 

P2P Mintos a analýza nebankovní společnosti Akulaku

 

P2P Mintos a finanční stránka nebankovního poskytovatele Akulaku

 

Nebankovní poskytovatel Akulaku měl v roce 2018 tržby na úrovni 143,5 milionu USD, čímž se meziročně zvýšily o 142 %. Oproti roku 2017 společnosti vzrostly i operativní náklady z téměř 47 milionů USD na 72,8 milionu USD. V rámci operativních nákladů tvořily největší nákladovou položku náklady na prodej 36,4 milionu USD a administrativní náklady 29 milionů USD. Společnost pak zaznamenala ztrátu při prodeji aktiv na úrovni téměř 22 milionů USD, což jsou věci, které získali v rámci propadnutí zástavy. Akulaku pak za rok 2018 zaznamenala ztrátu na úrovni 41 milionů USD, přičemž v roce 2017 činila ztráta 24 milionů USD.

 

Jak investovat na P2P Mintos

 

Rozvaha společnosti ukazuje, že velikost aktiv a pasiv byla v roce 2018 na úrovni 165,8 milionu USD. Z toho vlastní kapitál byl v roce 2018 na úrovni 107,3 milionu USD. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil v roce 2018 přibližně 65 %. To znamená, že se Akulaku z velké části financuje vlastním kapitálem, což je pro investory pozitivní zpráva.

 
Na straně aktiv největší položku tvořily peníze na účtu a to 76,8 milionu USD. Pohledávky byly v roce 2018 na úrovni 69,7 milionu USD. V roce 2018 tvořila Akulaku rezervy na nesplácené půjčky. Rezerva pak byla na úrovni 26,5 milionu USD. Vzhledem k tomu, že rezerva na nesplácené půjčky je vysoká, tak se dá očekávat, že nesplacené půjčky budou na docela vysoké úrovni.

 
Naopak na straně pasiv tvořily největší položku kapitálové rezervy na úrovni 180,1 milionu USD, což jsou příplatky akcionářů mimo základní kapitál, nicméně naakumulovaná ztráta z minulých let byla na úrovni 74,2 milionu USD. Zmíněný vlastní kapitál pak činil 107,3 milionu USD.
Krátkodobé závazky pak byly na úrovni 40,4 milionu USD a oproti roku 2017 došlo ke skutečně marginálnímu snížení. Dlouhodobé závazky byly v roce 2018 1,9 milionu USD, přičemž v roce 2017 činily dlouhodobé závazky 3 miliony USD. Konkrétně si pak společnost půjčila 3 miliony USD v listopadu 2017 od Innoven Capital Singapore Pte. Ltd. na 30 měsíců za úrokovou sazbu 9,25 %.

 

P2P Mintos investice Eva Mahdalová Finlord

 

Akulaku je relativně mladá a stále se rozvíjející nebankovní společnost. Ačkoliv Akulaku roste a její velikost je už značná, tak je i přesto ve ztrátě. Na druhou stranu společnost působí na trzích s velkým potenciálem, a tedy díky expanzi se může v nejbližších letech dostat do zisku. Nepochybně velkou výhodou Akulaku je také silné kapitálové zázemí mezinárodních investorů. Už méně se nám ovšem líbí, že společnost bude mít pravděpodobně vyšší míru nesplácených půjček, jelikož Akulaku vytvořila poměrně vysokou rezervu na nesplácené půjčky. Mintos hodnotí nebankovní společnost Akulaku ratingem B+.

14.8.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.