Finlord Sněmovna financí

Ukrajina export a import: největší obchodní partneři

25.4.2022

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ukrajina mezinárodní obchod Eva Mahdalová Finlord

Které země patří mezi největší obchodní partnery Ukrajiny. Podívejte se blíže na export a import Ukrajiny.

 
Mezinárodní obchod byl v roce 2020 o velikosti 65 % ukrajinského HDP. V absolutním vyjádření byl objem mezinárodního obchodu s Ukrajinou v roce 2020 na úrovni téměř 103 miliard USD. V roce 2014 způsobila ruská anexe Krymu 30 % pokles objemu mezinárodního obchodu s Ukrajinou. Nyní je ukrajinský mezinárodní obchod nevratně narušen díky ruské invazi.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Export a import: největší obchodní partneři Ukrajiny

 

Největším obchodním partnerem Ukrajiny v roce 2020 byla Čína. Hodnota obchodu mezi těmito dvěma zeměmi dosáhla 15,3 miliardy USD, což je více než dvojnásobek hodnoty jakéhokoli jiného obchodního partnera.

 
Německo, Polsko a Rusko byly další tři největší obchodní partneři Ukrajiny, přičemž většinu obchodu s Ukrajinou tvořil import.

 
Jak ukazuje tabulka níže, tak vůbec většinu obchodu Ukrajiny s klíčovými obchodními partnery tvoří import. Obchod s Indií a Nizozemskem byl více orientován na export, přičemž export měl více než 70 % podíl na celkové obchodní hodnotě.

 

 

Ukrajina export a import

 

Zemědělství tvořilo velký podíl na exportu Ukrajiny. Ukrajina nejvíc exportovala obiloviny, živočišné a rostlinné oleje a olejniny. Tyto produkty tvořily 35 % ukrajinského exportu v roce 2020 v celkové hodnotě 17 miliard USD.

 

Ukrajina největší obchodní partneři

 

Pokud jde dál o ukrajinský průmysl, tak významný podíl na exportu měla také železná ruda a ocel, elektrické zařízení, vybavení a jiné stroje. V roce 2020 představoval export surového železa a oceli spolu s jejich rafinovanými produkty 13 miliard USD, což představuje více než čtvrtinu ukrajinského exportu.

 
Ukrajinský import tvoří především vozidla, stroje a paliva. Vzhledem k tomu, že spotřeba energií v zemi převyšuje domácí produkci energií, byl import ropy a paliv v roce 2020 na úrovni 7,4 miliardy USD.

 

Ukrajina export import Eva Mahdalová Finlord

 

Ukrajinská závislost na dovozu energií z Ruska se zvýšila po anexi Krymu, kde se nacházelo 80 % ukrajinských ropných a plynových rezerv.

 
Další největší kategorie dováženého zboží jsou různé druhy strojů, vozidel a elektrického vybavení, které kumulativně tvoří 31 % (17,1 miliardy USD) ukrajinského dovozu.

 

V roce 2021 činila hodnota obchodu mezi Ukrajinou a EU 58 miliard USD

 

Ukrajina se od roku 1991, tedy od své nezávislosti na SSSR, neustále posouvala směrem k západním obchodním partnerům. Orientace na západ byla pak také umocněna eskalací konfliktů s Ruskem v roce 2010.

 
Po letech vyjednávání Ukrajiny s EU došlo v roce 2014 k dohodě, která měla za následek usnadnění volného obchodu mezi státy EU a Ukrajiny. Díky této dohodě Ukrajina snížila svou závislost na Rusku.

 
Hodnota obchodu mezi Ruskem a Ukrajinou byla největší v roce 2011, kdy činila 49,2 miliardy USD. Od té doby poklesla o 85 % na 7,2 miliardy USD v roce 2020. Během této doby evropské státy jako Polsko a Německo předběhly Rusko v hodnotě obchodu s Ukrajinou. V roce 2021 dosáhl obchod s EU celkové výše 58 miliard USD.

 

Komodity je možné obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali zde:

Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

25.4.2022

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE