Finlord investice v srpnu 2021: +2,7 %
7.9.2021
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v srpnu změnu hodnoty o +2,7 %. Zisky firem v USA a Evropě rostou nečekaně rychle, což je dané prudkým zotavením ekonomik. Přitom zvyšování zisků by mělo pokračovat i v nejbližších kvartálech. V největších ekonomikách světa pokračuje uvolněná monetární politika a ani vlády zatím nepřistoupily k utahování opasků. V srpnu už americký Fed naznačil, že v horizontu šesti měsíců by měl přistoupit k omezení nákupů dluhopisů. Zároveň ale dodal, že ještě potřebuje silnější ekonomiku.
Září patřilo v minulosti z hlediska sezónnosti mezi relativně slabé měsíce. Při aktuálně zvýšeném ohodnocení akcií by investoři měli být opatrnější zejména tehdy, pokud využívají finanční páku. Korekce cen o více než 5 % by vůbec nebyla překvapující. Na druhé straně u dlouhodobých investorů se nic nemění. Akcie stále nabízí atraktivní potenciál růstu hodnoty majetku.
Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřený investiční myšlenky.
Finlord investice: jak dopadl srpen?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.
Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:
Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).
Vývoj na finančních trzích byl v uplynulých měsících optimistický. Z 68 měsíců bylo 10 ztrátových.
Co když přijde propad hodnoty o 50 %?
Většina investorů si odkládá peníze stranou pro vytvoření rezervy na důchod. Státní důchody budou nízké, a to zejména pro skupiny obyvatel, které pobírají nadprůměrnou mzdu. Nejvyšší dlouhodobé výnosy nabízí dynamické investice, jako jsou zejména akcie a podíly na firmách či nemovitosti. Při nastavování portfolia se investoři vždy dostanou k rozboru možného poklesu hodnoty. Samozřejmě, vždy vzniknou otázky typu: co mám dělat, pokud nastane na akciových trzích snížení cen o 50 % (to nastalo ve finanční krizi 2007-09)? A co když tento pokles přijde zrovna v rok mého odchodu do důchodu?
Udělejme si jednoduchou simulaci. Máme teď na investici 1 mil. Kč. Budeme investovat do akcií či akciového fondu s očekávánu průměrnou výnosností 7 % p.a.. K tomu vytvoříme dva scénáře. V prvním scénáři nastane hned první rok pokles o 50 %. Ve druhém scénáři nastane pokles o 50 % až ve 20. roce investice. Oba scénáře ukazuje následující tabulka.
V prvním scénáři nastal 1. rok propad hodnoty z 1 mil. Kč na 500 tisíc Kč (tedy pokles o 500 tisíc) a pak se hodnota postupně zvedla až na 1,8 mil. Kč. Ve druhém scénáři se portfolio zhodnotilo do 19. roku na 3,6 mil. Kč, ale pak přišel 50 % pokles. Hodnota portfolia se snížila o 1,8 mil. Kč na 1,8 mil. Kč, což je stejná výsledná hodnota jako v prvním případě. Vidíme, že matematicky je při řetězení výnosů úplně jedno, jestli dáme krizový propad dopředu nebo dozadu (výsledek výpočtu 1,07 x 0,5 je úplně stejný jako 0,5 x 1,07).
Sami se teď zamyslete, co by na vás mělo horší psychologický dopad. Scénář 1 nebo scénář 2? Většina investorů určí scénář 2. Jde i o to, že na začátku 20letého období jsou investoři mladí a z pouček o investování do dlouhodobých aktiv ví, že mají být trpěliví a případné poklesy mají „vysedět“. Naopak před důchodovým věkem po dvaceti letech investování už investoři nechtějí zaznamenat snížení hodnoty naakumulovaného majetku a jednoduše mají strach z dynamických pohybů.
Psychologie investorů je při nastavování portfolia velmi důležitá a někdy hraje významnější roli než statistiky finančního trhu. Díky historickým údajům lze celkem dobře navrhnout možné scénáře vývoje hodnoty portfolia při různých režimech. Horší je to s odhadem reakce investorů. Zejména ve vypjatých situacích vznikají často neracionální rozhodnutí, které zcela ignorují statistiky, modely a předem připravené scénáře.
Na poklesy hodnoty investic musí být investoři připraveni. Celkem pravidelně nastávají. Tyto poklesy cen ale nesmí zastínit stěžejní dlouhodobý vývoj: tržby a zisky firem dlouhodobě rostou a díky tomu roste i hodnota akcií.
Výsledky firem jsou výtečné
Následující obrázek od agentury Factset ukazuje historický vývoj a odhad zisku na akcii indexu S&P 500. Letos by zisky měly být o 23 % vyšší než v roce 2019, tedy před počátkem pandemie. Pro rok 2022 se pak očekává další růst zisků.
Tržby a zisky rychle rostou i u evropských společností. Údaje Refinitiv ukazují, že tržby společností ve STOXX 600 stouply ve druhém čtvrtletí meziročně o 25 % a zisky se zvedly o 152 %. V nejbližších kvartálech by meziroční růst tržeb a zisků měl pokračovat.
Spojené státy jsou stále největší ekonomika světa a zároveň je zde nejvíce vyvinutý kapitálový trh. I díky tomu se podíl tržní kapitalizace společností na amerických burzách na tržní kapitalizaci všech společností ve světě zvedl nad 60 %. Takto vysoký podíl měly americké akcie naposledy koncem 70. let minulého století, viz následující obrázek od agentury MSCI.
V celém světě sledujeme silný rozmach a obrovský optimismus. Zcela jistě přijdou firmy s novými produkty a službami, které budou v příštích letech extrémně úspěšné. Ekonomická aktivita by se mohla ještě zvýšit. Pro investory je dobrou zprávou, že na burzách se obchodují akcie mnohých společností s velkými ambicemi. V dalších analýzách se některým budeme věnovat. Jak jsme uvedli v úvodu, tak investoři musí stále myslet na možnost menší či větší korekce cen. Možné korekce se nemusíme obávat, jenom se na ni a následné zotavení musíme připravit.
Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.
Tabulka výnosů v roce 2020:
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
7.9.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář