Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v červnu 2021: +1,5 %

15.7.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 2106

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v červnu změnu hodnoty o +1,5 %. Do dynamických aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti či korporátní dluhopisy proudí obrovský objem kapitálu. Kupříkladu do akcií přiteklo za poslední rok více kapitálu než za předchozích 20 let. Důvodem je přebytek levného kapitálu ve finančním systému. Vlády stále poskytují různé podpůrné programy, i když mnohdy už nejsou potřeba. Centrální banky pak nově emitovaný státní dluh financují nákupem dluhopisů na sekundárním trhu a udržováním nízkých úrokových sazeb.

 

Tady je nutné upřesnění vnímání záchranných opatření. Ty byly rozhodně správné a všichni za ně můžeme vládám a centrálním bankám děkovat. Bez záchrany by kupříkladu v ČR byla míra nezaměstnanosti vysoce nad 10 % a ekonomická situace by byla daleko horší než bez záchranných opatření. Také můžeme různě v médiích, od některých pop-ekonomů či od propagátorů zlata a kryptoměn slyšet, že současné opatření centrální bank vyvolávají v budoucnosti hyperinflační kolaps. Takto černě bychom budoucí vývoj rozhodně neviděli.

 

Ano, levný kapitál zvedá ceny aktiv a ceny spotřebního zboží v ekonomikách. Pro ty, co aktiva vlastní, je ale inflace příznivá zpráva. Také to je příznivá zpráva pro manažery a specialisty, kteří mají silnější vyjednávací pozici při stanovování svých odměn. Nejvýraznější důsledek záchranných opatření bude v tom, že se ještě více rozevřou nůžky mezi bohatší vrstvou (vlastní aktiva) a chudou vrstvou (aktiva většinou nevlastní, ani nemá možnost vyjednat vyšší nárůst mzdy). Rozdílům mezi bohatými a chudými jsme se věnovali v řadě článků. Taktéž se může stát, že investoři zažijí krátkodobý propad cen aktiv, až začne stahování kapitálu ze systému. Ale to jsou všechno problémy, které se v delším období dají překonat. Jen si lidé musí stanovit realistické cíle na základě nezkreslených ekonomických úvah.

 

Pro kvalifikované investory jsou k dispozici i fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřený investiční myšlenky.

 

Finlord investice: jak dopadl červen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.

 

Finlord portfolio 2106

 

Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:

 

Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 66 měsíců bylo 10 ztrátových.
Finlord portfolio 2106 vývoj

 

Trpělivost hodnotu přináší

 

Žijeme v insta-světě, lidé chtějí všechno hned a hledají různé zkratky. V investiční oblasti můžeme sledovat zástupy nadšenců, kteří s bojovým výkřikem „to the Moon“ vsází peníze na vybrané příběhy. Po vydělání prvních několik procentech navyšují objemy a klidně se i zadluží. Do Vánoc přeci chtějí být milionáři. Některým lidem na počátku investiční mánie se to i podaří, většina bohužel zaznamená obrovské ztráty kapitálu. Přitom stačí, aby se investoři drželi jednoduchých postupů a byli trpěliví.

 

Následující obrázek ukazuje znásobení investice 1 Kč v závislosti na průměrném anualizovaném zisku a délce držby investice. Pokud investujeme 1 rok při výnosnosti 5 %, tak po roce máme 1,05 Kč (nebo z 1 milionu Kč je 1,05 milionu Kč). Pokud ale investoři drží aktivum s takovouto výnosností 50 let, tak nastane zhodnocení na 11,5 násobek. Z 1 Kč je 11,5 Kč (z 1 mil. je 11,5 mil.). Průměrná dlouhodobá výnosnost amerických akcií byla téměř 10 %. Do budoucnosti bychom vyšší průměrné zhodnocení neočekávali. Dokonce je lepší očekávat spíše trochu nižší zhodnocení. To samé platí pro nemovitosti.

 

investiční horizont zhodnocení kapitálu

 

Proč je lepší mít u akcií a nemovitostí konzervativnější odhad budoucích investičních zisků? Obě skupiny aktiv jsou už velmi drahé, tudíž jsou náchylné na krátkodobou cenovou korekci nebo stagnaci. Na tomto obrázku je relativní ohodnocení akcií, dluhopisů, nemovitostí a komodit v USA v jejich historickém kontextu. Kromě komodit je ohodnocení výrazně nad dlouhodobým průměrem.

 

ohodnocení aktiv

 

Přijde kolaps cen? A co může investor udělat?

 

Krátkodobý propad určitě možný je a je i žádoucí, aby se odstranila z trhů spekulativní euforie, která zkresluje očekávání investorů. Jak jsme uvedli v této analýze, tak především drobní investoři jsou až nezdravě optimističtí ohledně dalšího růstu cen akcií.

 

Co lze s portfoliem udělat, když je zvýšené riziko poklesu na akciových trzích? Můžeme prodat pozice a držet hotovost. No jo, ale co když ceny naopak opět stoupnou? Připravíme se o výnosy.

 

I když máme pesimističtější odhad budoucího vývoje, tak stále je výhodnější produktivní aktiva držet. Samozřejmě, portfolio můžeme přeskupit a dát vyšší váhu necyklickým investicím nebo investicím s nízkou korelací s akciemi. To můžou být kupříkladu P2P a P2B portály. Nejstabilnější z nich dokázaly bez větších problémů překonat i nedávnou pandemii, viz sekce novinek.

 

Zkušenější investoři a fondy mohou také využívat zajištění portfolia proti poklesům.

 

Nebo můžeme prostředky nasměřovat do některých konkrétních firem, které nám v analýze vychází skvěle. Tady si vždy pomyslete na Čupra z Rohlíku nebo nějakého jiné hvězdné podnikatele a jejich investory. Čupra nezajímá, jestli je vysoká inflace, jestli centrální banky stáhnou kapitál, jestli hrozí pokles na akciových trzích, ale zajímá se jenom o to, jestli a jak jeho firma zvyšuje tržby a zisky. V recesi by i hodnota Rohlíku poklesla, ale pokud má společnost dobré procesy, tak brzy se růst tržeb a zisků obnoví. Na burzách jsou akcie mnohých výkonných firem s velmi zkušenými zaměstnanci. Pokud takovouto firmu při analýze najdete, tak její akcie držte navzdory všem varováním o možném poklesu cen na akciových trzích.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

15.7.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?