Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v březnu 2021: -0,8 %

21.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 2103

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v březnu změnu hodnoty o -0,8 %. Přítok kapitálu do dynamický aktiv nekončí. Nákupy akcií ze strany institucionálních i drobných investorů jsou rekordně vysoké. Důvodem je očekávání, že vlády a centrální banky budou nadále podporovat finanční trhy velmi uvolněnou politikou. Inflační tlaky jsou díky tomu velmi vysoké, ale zatím se projevují spíše pozitivně na růstu tržeb a zisků firem. Lidem, kteří si odkládají peníze do hotovosti a na bankovní účty, se rychle snižuje reálná hodnota peněz. Naopak investoři do akcií či nemovitostí si současné nastavení nemohou vynachválit. Většina lidí si ale odkládá peníze spíše na bankovní vklady, viz analýzy, ve kterých jsme se tomuto tématu věnovali. Jaké je řešení? Na změnu politiky nastavení globální politiky bychom neměli spoléhat. Rozumnější je nakupovat dynamická aktiva. Je to mnohem jednodušší a elegantnější řešení než vyvolávat nějaké sociální revoluce.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl březen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer.

 

Finlord portfolio 2103

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 62 měsíců bylo 9 ztrátových.
Finlord portfolio 2103 vývoj

Extrémní valuace a neutuchající akciový optimismus

 

Snad neexistuje den, kdy by investoři nenarazili na další informace o tom, jak jsou akciové trhy vyspělých zemí vyhnané na extrémně vysoké valuace. Následující obrázek ukazuje agregátní ukazatel třech indikátorů postavených na sledování poměru ceny akcií a zisku na akcii v USA.

 

ohodnocení US akcie

 

Při vysokém P/E je logicky nízká obrácená hodnota tohoto indikátoru, což je zisková výnosnost. Tento graf ukazuje o inflaci očištěnou ziskovou výnosnost indexu S&P 500. Hodnota 1,33 % je nejnižší od roku 2008, kdy byly nejenom v americké ekonomice obrovské ztráty.

 

zisková výnosnost US akcie

 

Podobné grafy už sledujeme několik měsíců. Navzdory vysokému historickému ohodnocení trhů je přítok kapitálu na akciové trhy rekordně vysoký, viz následující graf nákupu akciových ETF v USA.

 

nákupy akciových ETF v USA

 

Dle průzkumu Investor Intelligence jsou investoři rekordně optimističtí.

 

optimismus investorů v USA

 

Přijde na akciové trhy výprodej? Scénáře a investiční horizont

 

Výprodej i o více než 10 % přijít může. Stačí, aby FED uvedl, že přehodnotí svou monetární politiku směrem k nižším nákupům dluhopisů a řada investorů se začne okamžitě akcií zbavovat. Likvidita na trzích není vysoká, takže větší objem prodejních příkazů může vyvolat neočekávaný a prudký pokles.

 

Teď závisí na každém investorovi, jaký má investiční horizont. V současnosti můžeme třeba koupit index S&P 500 za cca 4000 bodů. Můžeme mít prognózu, že za 10 let budou firmy v indexu mnohem silnější a cena indexu vystoupá na 5000 bodů, tedy o 25 % výše. Ve scénáři bez propadu by příští rok byla cena mírně vyšší oproti současnosti. Ve scénáři s propadem by cena byla příští rok o 20 % nižší.

 

scénáře akcie

 

Pokud máte dlouhodobý scénář 10 a více let, tak vám při dnešním nákupu akcií může být celkem jedno, jestli v mezičase akciový pokles přijde nebo ne. Určitě si vzpomínáte na rozbor, dle kterého při držbě 17 a více let nebylo u amerických akcií v historii ani jedno ztrátové období při držbě celých těchto 17 let. Takto dlouhý horizont má každý člověk ve věku 50 let a méně, který si odkládá prostředky na důchod.

 

Pokud ale máte investiční horizont kratší (třeba máte 65 let a chcete mít v důchodu jistý obnos peněz), tak už si musíte dobře zvážit oba scénáře a pravděpodobnost jejího nastání. Při vysokém ohodnocení je pravděpodobnost scénáře s propadem vyšší. Za posledních 11 let nastalo u amerických akcií hned 28 případů, kdy se ceny krátkodobě snížily minimálně o 5 %. Na datech pro S&P 500 od roku 1928 je patrné, že krátkodobé snížení o 5 % v průběhu roku nastane prakticky každý rok (mnohdy i více krát za několik měsíců), snížení o 20 % nastává jednou za 4 roky a snížení o 50 % nastává dle historických údajů každých 46 let.

 

Porozumění investičnímu horizontu a charakteristikám jednotlivých investičních instrumentů je klíčové. Mladí investoři to mají snadnější. I při současném vysokém ohodnocení mohou pravidelně nakupovat akcie, nemovitosti nebo investovat na P2P portálech. Starší generace by měla více zkoumat konzervativnější produkty.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank či XTB. A samozřejmě lze investovat i na P2P portálech, viz sekce novinek.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

21.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.