Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v únoru 2021: +2,5 %

15.3.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 2102

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v únoru změnu hodnoty o +2,5 %. Kde se budou finanční trhy nacházet za rok, za 5 let, za 15, 20 či 30 let? To nikdo neví. Takto dopředu nelze říct přesné číslo HDP, inflace, hodnotu akciového indexu S&P 500 či výši sazby hypotečních úvěrů. Stejně tak, jako nelze teď se 100 % jistotou říct, kdo vyhraje příští Mistrovství světa ve fotbale či hokeji. Zcela jistě ale můžeme říct, že lidé, sportovní týmy i firmy chtějí vyhrávat, chtějí překonávat obtíže a problémy, chtějí budovat přidanou hodnotu pro diváky, zákazníky, obchodní partnery. Uplynulý covidový rok nám ukázal, jak rychle se dokáže lidstvo přizpůsobit a najít řešení. Teď už sledujeme ve světě obnovování ekonomické aktivity a postupný návrat do normálu. Zde, v uzavřené ČR a SR to sice ještě tak nemusí vypadat, ale i u nás se v horizontu několika měsíců situace značně zlepší.

 

Otevření ekonomik je skvělé pro lidi i firmy. V průběhu února jsme zveřejnili několik rozborů výsledků poskytovatelů půjček z platformy Mintos a v následujících týdnech se budeme věnovat dalším poskytovatelům a zahraničním či českým platformám. Skvělou informací je, že ty nejstabilnější společnosti už krizi překonaly a připravují se na další rozmach, který lze na úvěrovém trhu očekávat. To samé sledujeme u firem, jejíchž akcie se dají nakupovat na burzách. Své procesy už přizpůsobily zhoršeným podmínkám a jsou připravené ihned naplno rozvinout svůj potenciál při dalším otevření ekonomik. Investoři tento progres rozhodně vítají. Samozřejmě, určitě přijdou nějaké korekce cen, ale dlouhodobý rozmach tyto krátkodobé problémy nijak zásadně nezbrzdí.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl únor?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer.

Finlord portfolio 2102

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 62 měsíců bylo 9 ztrátových.

 

inlord portfolio 2102 vývoj

 

Vaše schopnosti jsou výtečné. Oceňte i práci jiných lidí

 

Následující obrázek ukazuje zisk na akcii společností v indexu S&P 500. Propad zisku v roce 2020 kvůli pandemii je patrný. Letos by už ale měly společnosti v indexu dosáhnout rekordně vysoký zisk a pak v roce 2022 se očekává další nárůst. Možná pracujete pro nějakou nadnárodní společnost, jejíž akcie jsou zahrnuté do indexu – třeba Microsoft, Google, Visa, Ford, Pfizer, atd.. Pokud ano, tak na úspěchu těchto společností máte i svůj podíl. Na úspěchu firem se ale podílí více subjektů, včetně klientů či subdodavatelů. Všichni tvoří ekonomiku a společně lidstvo dokázalo najít řešení, jak co nejvíce zmírnit nepříznivé důsledky pandemie.

 

zisk na akcií USA

 

Problémem lidí je, že nedokážou ocenit práci a výsledky jiných. Tento nešvar se pak odráží i ve světě investic. V řadě analýz jsme ukázali, že dlouhodobá držba akcií nabízí relativně vyšší výnosy než konzervativní odkládání peněz na účtech v bankách či do státních dluhopisů. Když se ale podíváme na statistiky o rozložení majetku, tak v ČR stále s velkým náskokem vedou právě vklady v bankách. Lidé si vždy najdou nějakou výmluvu, proč málo investují do akcií, nemovitostí či dalších dynamických aktiv.

 

Negativních zpráv, pesimistických komentářů a výhledů se k nám dostane v průběhu života mnoho. A řada z nich se i naplní. Asi nejpesimističtější je výhled, že všichni jednou umřeme.

 

Negativní informace ale nesmí převládnout. Naopak, do budoucnosti bychom měli hledět s nadšením, protože jenom pak budeme mít chuť hledat nová řešení. Připomeňme si kupříkladu temná období ikonické společnosti Applu. V roce 1985 i v roce 1996 se o Applu a jeho spoluzakladateli Stevu Jobsovi psalo jako o propadáku, který je už na pokraji krachu. Od roku 1983 do roku 1985 propadla cena akcií o 75 % a Jobs opustil společnost. Od roku 1991 do roku 1997 se pak cena akcií snížila o 80 % a Jobs se naopak do společnosti vrátil, aby ji pomohl zachránit. Navzdory problémům je teď po 30 letech Apple největší společnost na světě a investorům vygenerovala držba akcií výrazně nadprůměrné zhodnocení.
Apple riziko

 

Apple mohla kompletně zkrachovat stejně jako zkrachovala řada jiných technologických společností. To je investiční riziko. Kdo nechce riziko jedné společnosti podstupovat, tak jednoduše musí nakupovat akcie různých společností nebo může rovnou investovat do nějakého burzovně obchodovaného fondu s širokým portfoliem akcií.

 

Pokud se ptáte, kdo bude v budoucnosti zvyšovat nákupy výrobků a služeb, tak odpověď zní: zejména lidé z rozvíjejících se zemí a USA. Následující obrázek ukazuje počet lidí narozených ve vybraných zemích mezi roky 1996 až 2015. Růst globální populace a koupěschopné poptávky rozhodně nekončí, jen se bude více koncentrovat do Asie a později v tomto století i do Afriky.
počet narozených lidí

 

Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank či XTB.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

15.3.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  A napsal:

  Chapu spravne ten obrazek, ze Finlord portfolio je od breznove krize stale 28,5% v minusu, a za poslednich 5 let jste celkem 11.5% v plusu?

  admin napsal:

  Dobrý den, od počátku to je tak, +11,5 %. Od konce ledna 2020 (maximum) to je do konce února 2021 -20,4 %.

  A napsal:

  Dekuji. Mam moc rad Vas web a clanky, ktere pisete, jsou velmi informativni. Nicmene co se tyce portfolia, S&P 500 mel za poslednich 5 let vykon cca 120%. Tak me zajima, jestli teda neni lepsi proste kupovat index.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.