Finlord Sněmovna financí

Burzy v Evropě: kde se obchoduje nejvíce?

29.3.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Burzy v Evropě

Burzy v Evropě získaly v uplynulých letech silnou konkurenci ze strany americké Cboe, která dříve koupila provozovatele mnohostranného obchodního systému BATS (BATS ještě dříve koupila Chi-X Europe). Cboe Europe má své základny v Londýně a Amsterdamu. Naopak tradiční evropské burzy LSE, Euronext a Xetra mírně ztratily tržní podíl. Podívejte se na statistiky.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Burzy v Evropě soupeří o zákazníky

 

Následující tabulka ukazuje objemy obchodů na jednotlivých burzách za březen. Od počátku měsíce se největší objem realizoval na LSE Group, která provozuje obchodní systém na domácí půdě v Londýně a pak v Miláně. Na druhém místě byla burza Euronext s pobočkami v Paříži a Amsterdamu. Na třetím místě byla Cboe Europe, která má výhodu ve vyšším počtu poboček po Evropě. V některé dny se už na Cboe Europe zobchoduje nejvíce akcií. Německá Xetra pak byla na čtvrtém místě. V Evropě působí i další tradiční burzy a také mnohostranné obchodní systémy.

 

burzy v Evropě

 

V letošním roce by Cboe Europe měla spustit i obchodování finančních derivátů, tedy futures a opcí na 6 indexů: Cboe Eurozone 50, Cboe UK 100, Cboe Netherlands 25, Cboe Switzerland 20, Cboe Germany 30, and Cboe France 40. Díky tomu se nabídka celé skupiny Cboe, jejíž akcie jsou kótované i na burze v USA, značně rozšíří.

 

Tradiční evropské burzy, jako jsou LSE, Euronext nebo Xetra, se snaží konkurovat velmi širokou nabídkou různých burzovně obchodovaných instrumentů a také vysokou hloubkou trhu. Dostatečná likvidita je důležitá především pro institucionální investory, kteří potřebují zobchodovat velké bloky cenných papírů.

 

Obchodování na burze je možné jenom přes obchodníka s cennými papíry. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.3.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE