Výsledková sezóna USA Q4 2020 a valuace
9.2.2021
6 min.
V rámci výsledkové sezóny v USA za Q4 2020 vydalo výsledky 59 % společností z S&P 500. 81 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 79 % společností pozitivně překvapilo z hlediska tržeb. Pokud bude 81 % finální číslo, tak to bude druhý nejvyšší údaj z hlediska počtu firem, které pozitivně překvapily v historii statistiky, která započala od roku 2008.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Tržby za 4. čtvrtletí 2020 pro celý index S&P 500 vzrostly o 2,7 %, přičemž na konci prosince se očekával růst tržeb o 0,1 %. V rámci tržeb zaznamenaly značný negativní propad zejména společnosti z odvětví energetiky, průmyslu a nemovitostí. Naopak meziroční růst tržeb vykázaly společnosti z oblasti zdravotnictví, informačních technologií, komunikačních služeb, necyklické (Consumer Staples) a cyklické zboží (Consumer Disc.) a veřejného sektoru (Utilities).
Čistá zisková marže za 4. kvartál 2020 je na úrovni 10,8 % (a je nad 5letým průměrem 10,5 %), přičemž ve stejném období roku 2019 byla na úrovni 10,9 %.
Zisky za celý index S&P 500 vzrostly o 1,7 %, původně se na konci prosince očekával propad zisků o 9,3 %. Pozitivní změnu zisků zaznamenaly společnosti ze sektoru financí, materiálů, informačních technologií, zdravotnictví, komunikačních služeb, necyklického a cyklického zboží, sektoru. Naopak velmi negativní vývoj zisků zaznamenaly společnosti z odvětví energetiky a průmyslu. Dále pokles zisků nastal i u společností z oblasti veřejných služeb (Utilities) a nemovitostí.
Pokud se podíváme na valuace S&P 500, tak ty jsou skutečně relativně vysoké. P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců je na úrovni 32, což je výrazně nad pětiletým průměr okolo 22.
Nicméně ohledně tohoto P/E je nutné podotknout, že je zkreslené tím, že za posledních 12 měsíců nastal výrazný propad zisků, který byl způsobený prakticky jednorázovou událostí. Její opakování se v nejbližších letech neočekává. Tím pádem by zisky měly rychle stoupnout na předkrizovou úroveň a hodnota P/E indexu dle minulých zisků tak rychle klesne zpátky na „normálnější“ úrovně.
V tomto kontextu má větší vypovídající schopnost P/E poměr na základě očekávaných zisků. P/E na základě očekávaných zisků je také na relativně vysoké úrovni 22, což je nad 5letým průměrem 17,6.
Na závěr se ještě podívejme na P/E po sektorech na základě očekávaných zisků. Relativně nižší P/E na základě očekávaných zisků mají společnosti ze sektoru financí, zdravotnictví, veřejných služeb, materiálů, necyklického zboží a nemovitostí. Naopak relativně vyšší P/E na základě očekávaných zisků mají společnosti ze sektoru cyklického zboží, informačních technologií, energetiky, průmyslu a komunikačních služeb.
Letos by měla být v USA nalita do ekonomiky další fiskální podpora na úrovni 1,9 bilionu USD. Investoři očekávají, že podpoří hospodářský růst a zotavení na předkrizovou úroveň. Zároveň je stále v platnosti uvolněná monetární politika centrální banka. A nesmíme zapomínat ani na to, že samotní lidé přesouvají peníze z nevýnosných účtů v bankách do akcií, nemovitostí či firemních dluhopisů. Přítok levného kapitálu bude příznivý pro všechna dynamická aktiva. Nečekané události mohou ale vyvolat zvýšenou volatilitu a krátkodobé panické propady o 10 až 15 %.
Akcie a ETF lze nakoupit u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE ), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
9.2.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář