Finlord Sněmovna financí

Ropa: zdražení o 400 % a ztráta pro investory

19.2.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ropa investice

Ropa zažila velmi turbulentní rok 2020. Z únorových 60 dolarů za barel propadla cena ropy WTI na průměrných 15 dolarů koncem dubna a expirující květnový kontrakt se dokonce obchodoval za zápornou cenu. Pak nastal nárůst cen zpátky na současných 60 dolarů. U ropy Brent byl obdobný vývoj, i když květnový výprodej se zastavil na hladině 20 dolarů za barel. Bude zdražování pokračovat? Proč investoři nevygenerovali při držbě ropy výnos 400 %? Jak vypadá situace na trhu s komoditou?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Poptávka už je vyšší než nabídka

 

Následující obrázek Ministerstva energetiky USA ukazuje globální spotřebu a produkci ropy. V prvním pololetí 2020 byl přebytek nabídky obrovský. Spotřeba v počátcích pandemie poklesla meziročně až o 17 %. Pak nastalo zotavení a zároveň poklesla produkce – uskupení OPEC+ zavedlo přísné těžební limity a těžba se snížila i v USA, Kanadě či Brazílii.

 

ropa nabídka a poptávka

 

Návrat na předkrizové úrovně spotřeby i nabídky se očekává v roce 2022. Tahounem bude Asie. Kupříkladu Čína už spotřebovává o 3 % více ropy než před nástupem pandemie.

 

Poptávka po energiích stoupne o 50 %

 

Svět se nadále rozvíjí a spotřeba energií bude stoupat. V roce 2050 by spotřeba energií mohla být dle odhadu Ministerstva energetiky USA až o 50 % vyšší oproti roku 2018. Zásadně se změní energetický mix. Za 30 let by na něm měly mít nejvyšší podíl obnovitelné zdroje energie (solar, vítr, hydro a biomasa). Ropa a další kapalné fosilní paliva by měly mít podíl kolem 27 %. Zemní plyn pak 22 %, uhlí 20 %, jádro 4 %. I když by si to příznivci zelené energie určitě přáli, tak bez fosilních paliv se svět v nejbližších 30 letech rozhodně neobejde. Důvodem je právě rychlý nárůst poptávky po energiích. Na stole je tedy otázka, jestli by nebylo efektivnější hledat taková řešení, které by snižovaly spotřebu energetických surovin (od zateplení budov až po efektivnější svícení pouličních lamp).

 

energie spotřeba

 

Je ropa zajímavá na nákup?

 

Prudký růst ceny ropy v posledních měsících a očekávání obnovení poptávky mohou mnohé investory lákat, aby ropu nakoupili. Možností je celá řada. Přímo komoditu lze nakoupit pomocí derivátů (futures, opce, CFDs) nebo fondů (ty také nakupují zmíněné deriváty). Anebo lze investovat do akcií těžebních a energetických společností. Tady si investoři musí dát pozor, aby správně zvolili instrument pro svůj záměr.

 

Na následujícím obrázku je graf United States Oil (v grafu označené USO), což je ETF, který nakupuje přímo ropu (přes nákup futures). Modrou křivkou je vykreslena cena ETF Energy Select Sector SPDR Fund (v grafu označené XLE), který je zaměřený na společnosti aktivní v oblasti těžby a zpracování energetických komodit, a to zejména ropy a plynu. 24 % podíl na ETF má Exxon Mobile, 21 % Chevron a pak dalších 21 společností má menší podíly na fondu. K výkonnosti tohoto fondu na energetické firmy je nutné přičíst ještě ročnou dividendu na úrovni 3 až 4 %.

 

investice do ropy

 

Od roku 2006 se investice přímo do ropy znehodnotila o 93 %. Jak je to možné? Vždyť cena ropy na burze je teď téměř stejná jako v roce 2007. To ano, ale problémem je struktura trhu. Typicky se futures trh na ropu nachází ve stavu „contango“ (investoři do CFDs to mohou znát jako negativní hodnota swapu či negativní rollover), což znamená, že při dlouhodobé držbě se postupně ukusuje z hodnoty pozice. Cena ETF na akcie firem poklesla o 17 %, po započtení reinvestovaných dividend byl výnos kolem 40 %.

 

Srovnání od konce dubna 2020 do současnosti je následující. ETF na akcie firem posílilo o 32 %. ETF na nákup ropy zhodnotilo o 98 %. Cena na burze od konce dubna ale stoupla o 400 %. 300 procentních bodů výnosů se u ropy „ztratilo“ kvůli zmíněnému contangu.

 

investice do ropy a zemního plynu

 

Do grafu jsme pro zajímavost vložili i vývoj ETF United States Natural Gas Fund, LP (v grafu označené UNG), což je fond, který investuje do futures na zemní plyn. V dubnu byla cena méně než 2 USD /mmbtu. Teď je cena 3,2 USD, tedy je o 60 % vyšší. Navzdory tomu se investice znehodnotila o 15 %. Problémem investice do zemního plynu je podobně jako u ropy vysoké contango a ztráta při rolování expirujících futures kontraktů do nových kontraktů.

 

Pokud tedy plánujete investovat do ropy jenom na několik měsíců, tak můžete přímo nakupovat komoditu přes deriváty nebo ETF. Cenové výkyvy mohou být značné (samozřejmě i směrem dolů). Pokud chcete investovat do tohoto sektoru dlouhodobě, tak se raději poohlédněte po akciích firem ze sektoru.

 

Ropa a jiné burzovní instrumenty se dají nakoupit u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách. Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.2.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS