Recenze RONDA INVEST a výnosy pro investory
8.12.2020
6 min.
V minulých analýzách P2P RONDA INVEST jsme se věnovali fungování platformy a českému nemovitostnímu trhu pro účely zajištění úvěrů. Na platformě nalezneme u participací na zajištěných půjčkách výnosnost až 6 % p.a.. Od čtenářů často dostáváme dotazy, jestli je to málo nebo moc. Za kolik procent poskytují úvěry banky, spořitelní družstva či nebankovní úvěrové společnosti? Jaký podíl na výdělcích z úvěrů mají externí investoři?
Pro nové investory nabízí RONDA INVEST vstupní bonus ve výši 500 Kč, pokud na platformě zainvestují do 15.12.2020 minimálně 10 000 Kč. Na platformě lze začít už s počátečním vkladem 1000 Kč.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
RONDA INVEST vs banky, spořitelní družstva a nebankovní úvěrové společnosti
Finanční instituce pravidelně zveřejňují výroční, pololetní a kvartální výsledky. V dokumentech můžeme najít rozvahu s rozčleněním aktiv a pak výkaz zisků a ztrát. Banky pak většinou poskytují kvůli přísnější regulaci ještě mnohem členitější informace o svých aktivitách. U zavedených bank se hrubá úroková výnosnost poskytnutých úvěrů pohybuje v rozmezí 3 až 6 %. U některých mladých bank ale lze nalézt úrokovou výnosnost úročených aktiv přesahující 10 %. Proč je rozpětí tak široké? Důvodem jsou rozdíly v obsluhovaných segmentech.
Banky, které jsou zaměřené na poskytování hypoték domácnostem, jsou na spodní hraně výnosností, jelikož se jedná o segment s velmi nízkým rizikem. Pak jsou banky zaměřené více na zajištěné či nezajištěné podnikatelské úvěry, kde se hrubé výnosnosti pohybují spíše v rozmezí 7 až 10 % p.a.. U bank, které na českém trhu dlouhodobě poskytují zejména nezajištěné spotřebitelské půjčky, pak mohou hrubé výnosy úvěrového portfolia přesahovat i 12 % p.a..
U spořitelních družstev, které se typicky více zaměřují na úvěrování podnikatelů (často OSVČ) či developerských projektů se hrubé výnosnosti nachází typicky v rozmezí 7 až 10 % p.a.. Opět je rozpětí relativně široké s tím, jak se zaměřují na různé oblasti úvěrového trhu.
U nebankovních úvěrových společností jsou typické hrubé výnosnosti v rozmezí 10 % až 15 % p.a., a to i u zajištěných půjček. Nebankovní úvěrové společnosti zaměřené na obsluhu nejrizikovějšího segmentu krátkodobých nezajištěných půjček do výplaty pak mají hrubé výnosnosti i v desítkách či dokonce ve stovkách procent.
Od hrubé výnosnosti se ale musí odečíst riziková přirážka. Banky a spořitelní družstva vykazují míru nesplácení v nízkých jednotkách procent. U nebankovních úvěrových společností je pak rozptyl od několika procent do více než 50 %.
RONDA INVEST cílí na segment zajištěných podnikatelských půjček. Její zákazníci jsou pak typicky takoví dlužníci, kteří o svém případu jednají i s bankami, spořitelními družstvy či některými nebankovními úvěrovými společnostmi zaměřenými na poskytování půjček zajištěných nemovitostmi.
Jakou část výnosů dostanou u RONDA INVEST investoři?
Úvěrový trh se řídí stejnými principy, jako jiné podnikatelské záměry. Z tržeb se hradí náklady, vyplácí se poskytovatele externího kapitálu a pak zbytek po odečtení všech nákladů je čistý zisk pro majitele společností. Externí kapitál se poskytuje v různých formách – v bankách a spořitelních družstvech jsou to především vklady na běžné/spořící/termínované účty, případně půjčky z mezibankovního trhu a emise dluhopisů. U nebankovních úvěrových společností to jsou zejména půjčky od institucionálních investorů nebo od bohatých fyzických osob. U RONDA INVEST je externí kapitál poskytován formou nákupu participací.
Otázka je, jaký podíl z hrubého úrokového výnosu úvěrů se typicky dostane k poskytovatelům externího kapitálu. V bankách a spořitelních družstvech to je 10 až 20 %. U velkých bank, které mají obrovskou základnu klientů, se pohybujeme spíše na spodní hranici. Menší banky, které rychle expandují, se pohybují na horním okraji uvedeného pásma. U spořitelních družstev je podíl 30 až 50 %. U RONDA INVEST je po investici do konkrétní participace k dispozici informace o úvěru, ze které lze vyčíst i podíl na hrubém výnosu pro investory. Podíl pro investory se typicky pohybuje na úrovni 60 až 75 %.
Proč jsou tak rozsáhlé rozdíly mezi různými institucemi? Banky a spořitelní družstva jsou nejpřísněji regulované. Musí vytvářet velké kapitálové rezervy a náklady, aby bylo možné vždy vyplatit prostředky střadatelů. Pocit bezpečí je velmi drahý.
Přístup RONDA INVEST je jiný. Investorům nemůže garantovat splacení peněz tak, jak to dělají banky. Také nelze peníze z participací ihned vybrat, jako to můžeme udělat třeba u spořícího účtu. Ale toto zvýšené riziko a nižší likviditu kompenzuje vyšší výnosností. Přitom se může pohybovat úplně ve stejném segmentu úvěrového trhu a taky může mít i stejné klienty jako banky. V budoucích analýzách se podíváme na případy, proč upřednostnili některé developerské společnosti spolupráci s RONDA INVEST před spoluprácí s bankami/spořitelními družstvy.
Každý investor si musí sám rozhodnout, jaké riziko chce podstoupit a jak velikou jistotu chce mít. Na základě toho pak lze na českém trhu vybrat vhodné finanční produkty.
Pro nové investory nabízí RONDA INVEST vstupní bonus ve 500 Kč, pokud na platformě zainvestují do 15.12.2020 minimálně 10 000 Kč. Na platformě lze začít už s počátečním vkladem 1000 Kč.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
8.12.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akcie farmaceutických firem: velkým trendem jsou léky na hubnutí
Podívejte se na akcie farmaceutických firem a jejich ohodnocení v posledních letech. Eli Lilly, ...
Více informací11.12.2024
4 min.
Jak porazit index? Nakupujte akcie s vysokým FCF
100 akcií z indexu S&P 500 s nejvyšší FCF výnosností mělo od roku 2000 i nejvyšší zhodnocení, 12 % ...
Více informací9.12.2024
4 min.
Výkonnost akciových trhů podle regionů za 30 let
Výkonnost akciových trhů za posledních 30 let vykazovala různé trendy napříč regiony. Nicméně v ...
Více informací6.12.2024
4 min.
Napsat komentář