Která aktiva zvolit do krize?
19.11.2020
6 min.
Různé krize se pravidelně vrací na světové trhy, protože ekonomický vývoj se pohybuje v cyklech expanze a recese. Pokud vám je 60 let, tak jste určitě řadu krizí zažili. Pokud vám je 20 let, tak se připravte, že řadu krizí zažijete. V dlouhém období přináší investice do dynamických aktiv nadprůměrné výnosy. V krátkém období ale mohou být negativní výkyvy hodnoty portfolia značné. Pokles může být i přes 50 %. Mnoho investorů se tedy ptá, jak efektivně diverzifikovat portfolio, abychom nepřišli o dlouhodobé výnosy, ale abychom zároveň neměli při výprodejích na akciových trzích tak rozsáhlé propady.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Krize a výkonnost různých aktiv, sektorů a strategií
Následující obrázek od WisdomTree ukazuje výkonnost jednotlivých aktiv v krizích na akciových trzích. Evropské a globální akcie ztrácí v krizích typicky do 25 % hodnoty, ale po prasknutí technologické bubliny a ve finanční krizi byly krátkodobé ztráty až 60 %. Naopak v krizi se typicky daří státním dluhopisům a také roste cena zlata. Dluhopisy se spekulativním ratingem a komodity obecně v krizi také ztrácí.
Při rozboru výkonnosti v krizích se může podívat i na jednotlivé investiční přístupy a sektory, viz následující dva grafy. Je patrné, že v krizi se daří indexu akcií s nízkou volatilitou, u kterých je relativní nadvýkonnost až o 10 %. V krizi tedy klesají i ceny těchto akcií, ale méně než ceny průměrných akcií. V posledních krizích se také dařilo akciím s kvalitním finančním zázemím. Zklamáním byla výkonnost value akcií.
Když se podíváme na jednotlivé sektory, tak v krizích dosahují relativní nadvýkonnost akcie firem prodávajících necyklické spotřební zboží (Cons. Staples), akcie firem poskytujících veřejné služby (Utilities) a také zdravotní společnosti (Health Care). Krize naopak nesvědčí především finančním (Financials) a průmyslovým společnostem (Industrials) a v posledních krizích ani energetickým firmám (Energy). Různá stabilita jednotlivých sektorů není náhodná. V této analýze jsme se věnovali vývoji zisků v jednotlivých sektorech. Je patrné, že firmy z oblasti necyklického zboží a zdravotnictví mají mnohem vyrovnanější vývoj zisků.
Očekávaná výnosnost a volatilita různých aktiv
Krize sice pravidelně nastávají, ale častější jsou období normálního vývoje. Strach z krize nám nesmí kompletně zastínit předpoklad ohledně dlouhodobých výnosů. Následující obrázek od poradenské společnosti QMA ukazuje její odhad ohledně anualizovaných výnosů a volatility v následujících deseti letech. U akcií očekává výnosnost 6 až 7,5 % p.a. v závislosti na trhu a volatilitě 17 až 25 %. U dluhopisů je pak očekává výnosnost 0,5 % až 2 % p.a. a volatilita kolem 5 %.
Očekávaná 10letá anualizovaná výnosnost globálních akcií v posledních letech výrazně poklesla, jelikož stouplo ohodnocení akcií.
Také výrazně propadla očekávaná výnosnost dluhopisů ve světě, což je dáno tím, že se úrokové sazby pohybují blízko nuly nebo v záporu.
Do všech uvedených aktiv, sektorů a přístupů mohou investovat i drobní investoři. Přístup na finanční trhy se v posledních letech značně zjednodušil. V analýzách jsme se věnovali několika brokerům, kde si lidé mohou snadno odkládat peníze stranou a investovat je do stabilních finančních aktiv. Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE) nebo XTB (recenze ZDE) jsou velmi spolehlivé instituce, kde lze snadno nakupovat široce diverzifikovaná ETF (burzovně obchodované fondy). Také mají investoři k dispozici velmi širokou nabídku P2P investic.
Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Portu pro děti funguje jako „standardní“ Portu se sníženým správcovským poplatkem 0,25 % ročně. Čili se jedná o velmi levnou variantu odkládání peněz pro děti.
Pro investory jsme připravili i školení tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
19.11.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží Fed úrokové sazby?
Tuto středu ve 20:00 oznámí Fed svůj verdikt o vývoji měnové politiky. Sledujte rozhodnutí živě ...
Více informací18.9.2024
3 min.
Daniel Křetínský, EPH a jak vydělat miliardy
Jak investuje nejbohatší Čech Daniel Křetínský? Je možné okopírovat jeho úspěch v EPH? Co ...
Více informací17.9.2024
8 min.
Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky. Bude pokles pokračovat?
Cena ropy postupně klesá už od roku 2022 a v posledních dnech jsme se dostali na nejnižší cenovou ...
Více informací17.9.2024
3 min.
Napsat komentář