Finlord Sněmovna financí

Jak se šetří pro dosažení portfolia 5 mil. Kč

2.11.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Jak šetřit peníze

Investiční teorie a ekonomie se při nastavování optimálních portfolií drží jednoduchých postupů. Jedním z nich je, že lidé si šetří peníze zejména v produktivním věku. Naopak v důchodu by měli šetřit méně a naopak naakumulované peníze by měli spotřebovávat. Časovou hodnotu peněz jsme rozebírali v této analýze. Empirické výzkumy ale odhalují úplně opačnou situaci.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Staří lidé více šetří a utrácí málo peněz

 

Kureishi a další výzkumníci udělali v Japonsku průzkum, aby zjistili diskontní sazbu dle věku lidí. Diskontní sazba ukazuje, jak moc preferují lidé současnou spotřebu oproti budoucí spotřebě. Čím vyšší diskontní sazba je, tím chtějí lidé více spotřebovávat ihned. Výsledky studie jsou překvapující, viz následující obrázek.

 

šetření

Zjištěná diskontní sazba byla nejvyšší u mladých a nejnižší byla u důchodců. Při tvorbě investičních portfolií se přitom vychází z toho, že uvedená křivka je úplně opačná, tedy že diskontní míra je nejnižší u mladých lidí a nejvyšší u důchodců. Vždyť důchodce má před sebou už jenom pár let života a je logické, že by si měl spíše užívat spotřebu.
Zjištění studie mají dopad hned na několik oblastí ekonomického života. Je evidentní, že mladí lidé si v průměru nechtějí odkládat peníze do budoucnosti. Proto by se vlády a monetární instituce měly zamyslet nad tím, jak podpořit investování v počátcích produktivního věku. Taktéž finanční vzdělávání musí klást vyšší důraz na to, abychom lépe pracovali s investičním horizontem.

 

Starší lidé jsou naopak až moc šetrní. Pravděpodobně to vychází ze životních zkušeností. V průběhu života zažije člověk hned několik krizí (nejenom finančních ale i životních), které na něm zanechávají psychické stopy. Proto s postupem času lidé stále více odkládají peníze a naopak omezují spotřebu.

 

Jak se šetří pro dosažení portfolia 5 mil Kč

 

Kolik si musíme každý měsíc odkládat stranou, pokud ve věku 70 let chceme mít portfolio o inflačně očištěné velikosti 5 milionu Kč? Budeme předpokládat průměrnou očekávanou výnosnost 7 % p.a. a inflaci 2 % p.a.. Pokud nám je 20 let a do důchodu máme tedy 50 let, tak si každý měsíc můžeme odkládat 2660 Kč a po 50 letech budeme mít našetřených 13,5 mil Kč, což by odpovídalo současným 5 mil. Kč. Pokud ale začneme s odkládáním peněz později, třeba ve věku 45 let, tak už si při stejných parametrech musíme odkládat 10 300 Kč měsíčně, abychom si našetřili přes 8 mil. Kč, což by odpovídalo současným 5 mil. Kč. Je zřejmé, že čím dříve investoři začnou s budováním portfolia, tím snadněji dosáhnout na částky, které jim zabezpečí velmi pěkný důchod. Jinak pro urychlení plánování můžeme uvedené měsíční částky při dalších úvahách násobit či dělit. Tedy pokud máme 20 let a v roce 70. nám bude stačit 2,5 mil. Kč, tak si měsíčně musíme odkládat 2660/2 = 1330. Pokud bychom naopak chtěli 10 mil. Kč, tak musíme odkládat 2660*2 = 5320 Kč.

 

jak si šetřit

 

Zaměřme se ještě na jeden důležitý faktor. Mladému investorovi s horizontem 50 let stačí 2660 Kč. U staršího investora s polovičním horizontem 25 let je ale nutné odkládat přes 10 000 Kč (ne dvojnásobek, jak by se na první pohled mohlo zdát). Čím to je způsobené? Problémem je to, že čím později začneme s investováním, tím později se nám začnou akumulovat výnosy, které pak můžeme reinvestovat. Platí, že čím dříve začneme s investováním, tím je naše pozice jednodušší. Naštěstí je na trhu celá řada investičních služeb a my se jim v našich analýzách pravidelně věnujeme. Investovat lze pomocí P2P/P2B, pomocí roboadvisory platforem jako je Portu (analýza ZDE a ZDE) či pomocí brokerů jako jsou LYNX (analýza ZDE) a Saxo Bank (analýza ZDE).

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.11.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE